Advert

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli

Vazgeçilmez aksesuarınız, dört mevsim yanınızdan ayırmayacağınız güneş gözlüğünü seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta var. Güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kimine göreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmekte yatıyor. Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabı ise pek çok ayrıntı ile ortaya çıkıyor. Güneş gözlüğü yüze göre nasıl seçilir ya da UV filtreli camlar nasıl anlaşılır gibi kimi konuları araştırmak gerekiyor.

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli
Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli egeseshaber

Uşak,ta 20yıldır gözlük sektöründe isim yapmış Çağlayan optik sahibi Ergin Çağlayan, Güneş gözlüğü yüz şekline göre nasıl seçilir Öncelikle sahibi olacağınız güneş gözlüğünün yüzünüze tam oturan bir model olmasına özen göstermelisiniz.

Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır. Rahatlığınız açısından güneş gözlüğünün çerçevesi, yanağınıza değmemeli ya da kaşınızla aynı hizada olmamalıdır.

Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün biçimi ya da rengi, yüz hatlarınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, dar ve ince bir yüzünüz varsa daha ince güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Ya da kemerli bir buruna sahipseniz bunu kapatacak düşüklüğe ve kalınlığa sahip güneş gözlüklerini deneyebilirsiniz.

Cam özellikleri önemli Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilir, dikkatli kullandığınız ve bakımını yaptığınız takdirde uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olması çok önemli. Güneş gözlüğünün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli olan camlar, gözün zararlı ışığı geçirmesine engel olur. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir.

Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Bunun dışında camlarda doğru renk ve ton seçimine de dikkat edilmeli. Örneğin, eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli cama sahip güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir. Buna karşın yeşil, gri ve kahverengi camlar, bu renk saptırmasını en aza indirecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENÇ MÜSİAD’DAN SERTESER’E ZİYARET
GENÇ MÜSİAD’DAN SERTESER’E ZİYARET
AFYONKARAHİSAR'DA EĞİTİME DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI
AFYONKARAHİSAR'DA EĞİTİME DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI
"