Advert

Vali Funda Kocabıyık Nevruz Bayramı kutlama programına katıldı.

Nevruz Bayramı dolayısıyla Uşak Üniversitesi'nde kutlama programı düzenlendi. Bir Eylül Yerleşkesi'ndeki Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, birlik ve berberliğin sembolü olan Nevruz Bayramı'nın Orta Asya'dan Balkanlara kadar tüm Türk dünyasında kutlandığını söyledi.

Vali Funda Kocabıyık Nevruz Bayramı kutlama programına katıldı.
Vali Funda Kocabıyık Nevruz Bayramı kutlama programına katıldı. egeseshaber

Vali Funda Kocabıyık ise konuşmasında, “Gece ile gündüzün eşitlendiği gün olan ve Miladi Takvime göre 21 Marta tekabül eden Nevruz, Balkanlar’dan Orta Doğu’ya, Anadolu’dan Orta Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada; baharın gelişini, doğanın uyanışını müjdeleyen, bolluk ve bereketin simgesi olarak yüzyıllardır devam eden, ortak bir kültür zenginliğidir" dedi.

Nevruz bayramının, toprağa, insana ve tabiat varlıklarına karşı duyulan sevginin bayramı olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık, "Bu sevgiyle ortaya çıkan âdetler, atasözleri, nameler, türküler, şenlikler ve halk oyunları atalarımızın dünya görüşünü, doğa ve insan sevgisini yansıtmaktadır. Nevruz, köklü bir kültür ve medeniyet birikimine sahip Türk milletinin Dünya kültür mirasına kazandırdığı önemli geleneklerden biridir. Nevruz, toplumsal yaşamda canlandırıcı etkisinin bulunması, geleneklerin sürmesine araç olması, törelerin köklenmesini sağlaması yönüyle işlevseldir. Nevruz, halkın ortak duygu ve düşüncelerini dile getiren, Türk kültürünün korunup yaşatılmasında önemli bir yeri olan mevsimlik törenlerimizdendir. Gerçek anlamda kardeşliğin, millî birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin sergilenmesine vesile olan kültürel değerimiz olan Nevruz Bayramınızı kutlar, ülkemize ve tüm dünyaya sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik ve dayanışma, bolluk ve bereketler getirmesini dilerim." şeklinde konuştu. Etkinlikte daha sonra Uşak Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Erhan Solmaz, "Nevruz ve Türk Dünyası" isimli konferans verdi. Öğrenci topluluklarının gösterilerinin ardından bahçede Vali Funda Kocabıyık ve protokol üyeleri demir dövdü, ateş üstünden atladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MURAT DAĞINDA ALTIN ÇIKARILMASI UŞAK’A BÜYÜK ZARAR VERECEK
MURAT DAĞINDA ALTIN ÇIKARILMASI UŞAK’A BÜYÜK ZARAR VERECEK
İSTENEN TABLO UŞAK BELEDİYESİ İLE GERÇEK OLDU
İSTENEN TABLO UŞAK BELEDİYESİ İLE GERÇEK OLDU
"