UŞAK'IN TARHANASINI ANKARA'DA TANITIYOR

Uşak'ta uzun yıllar esnaflık yapan Uşak'ın sevilen simalarından Hüseyin Görgülü, Uşak'ın meşhur tarhanasını Ankara'da tanıtıyor.

UŞAK'IN TARHANASINI ANKARA'DA TANITIYOR
UŞAK'IN TARHANASINI ANKARA'DA TANITIYOR egeseshaber

 Ankara  Kızılay, Çankaya, GMK Bulvarı No: 43/C Maltepe,de Tarhana-yı şifa adında bir mekan açarak Uşak'ın meşhur leziz tarhanasını Ankaralıların hizmetine sundu. Uşak'ın tanıtımı açısında Ankara'nın merkezinde tarhana evini açarak Uşak'ın adeta Tanıtım elçiliğini üstlenen Hüseyin Görgülü, Tarhanamızın adını duyurmak için Ankara'da Tarhana evini Ankaralıların hizmetine sunduk.

 

Amacımız Uşak'ın tarhanasını bütün Türkiye,ye duyurmak ve bizde Ankara'dan başladık. Uşak Tarhanasının tanıtımı için zaman,zaman fuarlarada katılıp tanıtım elçiliği yapacağız dedi. Uşak Tarhana-Yı Şifa tarhana evini Türkiye'nin Başkenti Ankara'da açarken bana en büyük desteği ailem ve çocuklarım verdi buradan oğlum Ramazan Görgülü'yede çok teşekkür ederim dedi. Uşak Tarhana-Yı Şifa sahibi Hüseyin Görgülü Tarhananın faydalarınada değinmeden geçmedi. Kış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmiyor.Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğurulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır. Mayalama yani fermantasyon sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir.

İşte tarhana çorbasının bilinmeyen faydaları: Bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır. Tarhananın vücuttaki fazla tuzu da attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını artırdığını, kanda şeker seviyesini ortaladığını kaydediyorlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Nefes borusundaki pislikleri temizler.

  Damar tıkanıklığı ve daralmasını önler. Doğal tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflama ilacıdır.  Birçok yiyecekte olmayan P ve K vitaminlerini içerir, P vitamini kanamaları önler ve yumuşatır, K vitaminide kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır. Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin bitki olan soğan tarhananın içindedir. Bağırsak temizlemede birebirdir.  Astım ve bronşit hastaları için ön tedavidir. Çok etkili kolesterol düşürücü, mide asiti düzenleyicidir. Soğuk algınlığına karşı etkili vitaminler içerir. Cilt sıklığını korur. Acidophilus özellikle kadınlarda, cinsel organlardaki iyi ve kötü bakterilerin dengelenmesini sağlar. Yağ yakma özelliği olduğundan dolayı karın bölgesindeki zararlı yağları vucuttan atmaya yardımcı olur.Betaceroten antioksidan görevi görür. Kansere yol açan ve gözlere zarar verebilecek olan kimyasalları engeller.Yüksek kan basıncı düşürmeye yardımcı olur.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
"