HER İNSAN POTANSİYEL ENGELLİ ADAYI

Engeliler haftası Tüm Türkiye,de olduğu gibi Uşak'tada 10-16 Mayıs tarihleri arası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Uşak engelli meclisi Engelliler haftası nedeniyle Uşak'takiUşak Sakatlar Derneği Uşak Şubesi Altınokta körler Derneği İşitme engeliler Derneği Uşak Çölyak Derneği ile ortak Basın açıklaması yapıldı. Engelli Meclisi paltformu adına Basın açıklaması yapan Uşak sakjatlar derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük, Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarım istiyoruz.

        HER İNSAN POTANSİYEL ENGELLİ ADAYI
        HER İNSAN POTANSİYEL ENGELLİ ADAYI egeseshaber

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasaya göre kamuya açık alan ,bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu.Konulan sürelere uyulmadı defalarca süre ertelemesi yapıldı.Yasanın gereğinin yerine getirilmesini bekliyoruz dedi.  Başkan, salih küçük, Basın açıklamasına şöyle devam etti. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim,istihtam başta olmak üzere haklarından mahrum olmalarına neden olmaktadır.Rapor alımı sırasındaki suistimallerin de önlenerek gerçek engellilerin haklarının korunmasını istiyoruz.

2022 ve 2828 sayılı kanunlarda değişiklik istiyoruz. Engellilere muhtaçlık ve bakım aylığı bağlanırken hane halkı gelirinin esas alınması

uygulamada mağduriyet yaratıyor .Mevzuattaki bu koşul engelli bireyleri .birlikte yaşadığı hane bireylerine bağımlı kılıyor.Engelli bireyin hiçbir geliri olmadığı halde hane geliri hesaplayarak sanki bireyin geliri varmış •yanılgısına neden olmaktadır.

r Nasıl bir değişiklik istiyoruz ? Taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Engelli Haklan Sözleşmesi .anayasamız gereği kanun hükmündedir.Bu sözleşmeden doğan yükümlülüklere dayanarak hane halkının toplam geliri yerine engelli bireyin kendi gelirinin esas alınmasını istiyoruz.Bu sorundan dolayı birçok engellinin maaşları kesilmiştir.

Sağlık uygulama tebliğlerinde yapılan değişiklikler nedeniyle kullanmakta olduğumuz ortez,protez ve yardımcı araçlar için kurum tarafından karşılanan tutarlar düşülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü nün kurallarına uygun sağlık kurulu raporları verilse birçok engellinin hak mağduriyeti giderilecektir.

İlimizde trafik ışıklan sinyalizasyon sesleri kısılması nedeniyle görme engelliler ışıklarda geçme sıkıntısı yaşamakta olup bunun çözülmesini istiyoruz. Topluma açık alanlardaki engelli WC leri nin kullanılabilir hale getirilmesini talep ediyoruz. Bu düşüncelerle .Engelliler Haftasın da tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olma çağrısında bulunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
"