MURAT DAĞI YOK OLMASIN

5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Dünya Çevre Haftası,çevre gönüllüleri derneği Murat Dağı platformu,Uşak Trekkin kulübü, Anıt önünde toplanarak ortak basın açıklaması düzenledi. Çevre gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel

MURAT DAĞI YOK OLMASIN
MURAT DAĞI YOK OLMASIN egeseshaber

Uşak’ta hala kronik çevre sorunlarının devam ettiğini dile getiren Hasan Yüksel, Uşak Deri OSB’nin katı atıklarına çözüm üretilmesi gerektiğini ve kentteki tüm arıtma tesislerinde gerekli güçlendirmenin yapılmaması durumunda, kirliliğin artacağını kaydetti.  Murat Dağı’na kurulması planlanan altın madeni için verilen olumlu ÇED raporuna değinen Hasan Yüksel, söz konusu tesisin faaliyete başlamasıyla, siyanürün suya ve toprağa karışacağını ve dünyanın 8’inci harikasının yok olacağını söyledi. Hasan Yüksel, “Üç denize suyunu boşaltan ve bu sularla geçtiği toprak ve ovalara hayat veren suyun kaynağını oluşturmaktadır.

Uşak ve Kütahya illerinin tüm içme suyunu karşılamaktadır. Termalleriyle bölgeyi bir termal turizm merkezine çevirmiştir.  Pamukkale Travertenlerinin sıcak suyunun da Murat Dağı kaynaklı olduğunu hatırlatmak isterim. İşte böyle bir yerde Gediz Karaağaç Köyü çevresinde Altın ve gümüş madeni çıkarılıp, işletilecektir.1. derecede deprem bölgesi olan bölgede 6 milyon metrekare alanda çalışma yapılıp, 2 milyon ağaç kesilecektir. Bu 6 milyon metrekare alanda hiç bir şekilde ağaç ve canlı varlığından söz edilemeyecektir.

Bölgedeki içme ve yeraltı sularının kuruması ile birlikte kuraklık baş göstereceği ve yaşanması muhtemel sismik hareketlilik nedeniyle ve dinamit patlatılması ile Uşak’a su sağlayan Küçükler Barajı siyanür sızıntısı ile zehirlenmiş olacaktır” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yaprak     2019-06-10 Yeşile karşı allerjileri var milletin uyumayalımormanlarımıza dokundurmayalım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
 İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
"