MURAT DAĞINDA ALTIN ÇIKARILMASINA KARŞIYIZ

Murat Dağında altın çıkarılmasına bir tepkide Uşak Mimarlar odasından geldi. Murat dağında altın ve gümüş çıkarılmaya başlanıldığı taktirde ege bölgesinin ekolojik dengesine ve su kaynaklarına ciddi derecede zarar vereceğini öne süren Mimarlar odası Başkanı Turan Ünlü’ Murat Dağı 3 Denize ve Menderes,porsuk,Gediz Nehirlerini besleyen su kaynağıdır dedi.

MURAT DAĞINDA ALTIN ÇIKARILMASINA KARŞIYIZ
MURAT DAĞINDA ALTIN ÇIKARILMASINA KARŞIYIZ egeseshaber

Ünlü’bu kaynakta madencilik faaliyetlerinin yapılaması bir takım riskleri ortaya çıkarıyor öncelikle Uşak’ın içme suyundan başlamak üzere tüm ege’yi tehtit eden bir kirlilik oluşma aşamasına gelindi. Kütahya’nın çet olumlu raporuyla birlikte  Murat dağında altın arama faaliyetlerinin adımı altılmış olduğunu vurgulayan Uşak Mimarlar odası Uşak şube Başkanı Turan Ünlü, Kütahya’dan çok Uşak ilinin sıkıntısı olacaktır ege’de çok etkilenecektir. Biz geçtiğimiz panelde Murat Dağının milli park olması yönünde adım atmaya çalıştık dedi. Ünlü, biz Uşak Barosu, Mimarlar odası  Gediz,Banaz ve diğer ilçelerdeki muhtarlarla birlikte bizde bu davaya ortak olduk ve Murat dağının yok olmaması için faaliyet göstermeye çalışıyoruz dedi.Uşak Mimarlar odası Yönetim kurulu sayman üyesi Çağlar Samancı, Murat Dağında siyanürle altın çıkarılmasına neden karşıyız sorusuna teknik olarak cevap verdi.

Uşak murat dağında siyanürle altın aranmasına neden karşıyız . Açıklama gereği duydum. Öncelike siyanür direkt olarak toprağa yada suya karıştırılmaz siyanür oldukça pahalı bir madde olup tekrar tekrar kullanılması istenir .o yüzden madenden çıkarılan toprak ,altında geçirimsiz ( ne kadar şüpheli ) bir tabaka olan liç sahasına dökülür bu sahada alta döşenen borulara siyanür verilerek siyanürün altını topraktan ayrıştırması sağlanır .altın siyanür ile birlikte bağladığı altını siyanür dinlenme havuzunda götürür. elektrolizle ayrılan altın döküme götürülür. Siyanür tekrar kullanım için siyanür havuzuna gönderilir.
Sorun siyanürün biriktirdiği havuzda . 
1)Havuz ne kadar geçirimsiz dir ? 
2)Çok geçirimsiz olsa bile plastik toplarla siyanürün havaya karışması ne kadar engellenmeltedir? 
3) havuz geçirimsiz olsa dahi her hangi bir doğal afette karşı ne kadar güvenlidir. 
4 ) siyanür havuzları çevresi siyanürün etkisini yok etmesi için kireç havuzları ile çevresinde de bu nekadar koruyucudur. 
5) siyanür havuzunun parçalanması durumunda ege bölgesinin su kaynağı olan murat dağı tüm egeyi zehirleyecektir ki tektonik hareketi yüksek bir dağdır . 
6) Uşak ili su kaynağına 2 km mesafede dir en ufak kaçak 200.000 kişinin hayatını tehlikeye atacaktır değer mi ? 
7 ) pasa sahası denilen alan ( posa sahasıdır halk dilinde ) her 1 ton topraktan 1 gr gibi altın çıktığı düşünülürse milyon metreküp siyanürden geçirilmiş toprak bu alanda depolanacaktır teknik olarak siyanür toprağa bulaşmasada yaklaşık 2 milyon yetişmiş çam ağacı kesilerek burada depolama yapılacaktır .2 milyon ağaç altından daha mi değersizdir? 
8 ) 10 yıl boyunca doğaya verilen bu tahribatın (bir kaza olmasa bile ) onarımı için 200 yıl gibi bir süre gerekmektedir .
9) altın ve gümüş çıkarmak için en vahşi yöntem siyanür liç sistemidir .başka yolları muhakkak vardır .ve mümkündür dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
 İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
"