SICAK HAVA BASTIRDI, KLİMA SATIŞI PATLADI

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan aşırı sıcak hava, klima satışını 5 katına çıkardı. Türk Ticaret Uşak Vestel Bayii Müdürü Volkan Acar’normallerinin çok üzerinde bulunan sıcaklık nedeniyle klima satışlarının arttığını söyledi.

SICAK HAVA BASTIRDI, KLİMA SATIŞI PATLADI
SICAK HAVA BASTIRDI, KLİMA SATIŞI PATLADI egeseshaber

Özellikle sıcak havanın etkili olduğu son bir haftada satışların artış gösterdiğini belirten Volkan Acar, "Klima satışları 4-5 gündür patladı. Klima yok satıyor. Montajlar için verilen randevular 15-20 güne dayandı. Çok yoğun satış nedeniyle servisler yetişemiyor. Bir servis ekibi 4-5 klima kurabiliyor. Yerinin açılması, tesisatın kurulumu da zahmetli. O nedenle 20 güne dayanmış durumda" dedi.

5 KATINA ÇIKTI

Son 15 gün değerlendirildiğinde satışın 5 katına kadar çıktığını belirten Volkan Acar "Bayilerin elindeki stoklar tükendiği için sıkıntı söz konusu olabiliyor. Üretici firmaların da bayilere ürün yetiştirmekte güçlük çektiği zamanlar oluyor. Yüzde 6-7 ÖTV indirimi ve sıcaklar nedeniyle klima hemen tükeniyor" diye konuştu.

KLİMA FİYATLARI

Bu yıl sıcak havanın etkisinin ekim ayına kadar sürmesini beklediklerini belirten Volkan Acar, yaz mevsiminin bu yıl ekim sonuna kadar süreceği ifade edilirken "Satışlar küçük farklılıklarla bu aralıkta gider diye düşünüyorum. Bu talep artışı fiyatların artmasına neden olmaz. Açıklanmış liste fiyatlarından devam ediyor. Fiyatlar duvar tipi klimalarda 2-6 bin lira, salon tipi klimalar da ise 10-12 bin lira aralığında" dedi.

KLİMA NEYE GÖRE SEÇİLMELİ?

Klimalarda soğutma kapasitesinin önemli olduğuna dikkat çeken Volkan Acar "Tüketiciler klimanın soğutma kapasitesini kullanılacak mekanın kapasitesi ve evin güneş görme durumuna göre seçmeli. 25 metrekarelik salon için 25 bin BTU, 18 metrekarelik bir salon için 18 bin BTU klima yeterli olur" diye konuştu.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EŞKİYANIN SİBİRYALISI BAKIMA GİRDİ
EŞKİYANIN SİBİRYALISI BAKIMA GİRDİ
 BUCALI GENÇLER “SON KARARIM” DİYECEK
BUCALI GENÇLER “SON KARARIM” DİYECEK
"