Advert

MURAT DAĞI İÇİN BİRLİK OLDULAR

Ege’nin en yüksek dağı olan Murat Dağı, altın-gümüş madeni tehdidi altında ve maden projesinin hayata geçirilmesi durumunda içme ve yeraltı sularının yok olacağı belirtiliyor. Ege’nin en yüksek dağı olan ve Türkiye deprem haritasına göre 1. derecede tehlikeli deprem bölgesi içerisinde yer alan Murat Dağı, altın-gümüş madeni tehdidi altında.

MURAT DAĞI İÇİN BİRLİK OLDULAR
MURAT DAĞI İÇİN BİRLİK OLDULAR egeseshaber

Dernek üyeleri ÇED raporunun iptal edilmesi için imza toplarken, kalabalık ellerinde 'Murat Dağı yok olmasın, toprağımız, suyumuz altından daha değerli' yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasında  konuşan Gedizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Er, Murat Dağı'nın dünyanın tabiat harikası 3 dağından biri olduğunun altını çizerek, 'Karpuz çatlatan buz gibi şifalı suyu, yanı başında yine şifası tartışılmaz termal suları ve kayak merkezi ile turizm cenneti Murat Dağı'mız, asırlık çamları, bitki örtüsü, endemik bitkileri ve bol oksijeni ile akciğerimizdir. Akarsuları da kan damarlarımızdır.

Şimdi karşımızda, Kütahya, Uşak, Manisa, İzmir, Eskişehir, Sakarya illerimizin yaşam kaynağını oluşturan bu doğa harikasını çöle döndürerek bizden sonraki nesillere bir nefes oksijeni, bir yudum suyu, bir avuç altın için çok gören altın avcıları var dedi. Başkan Er, Maden projesinin hayata geçirilmesi durumunda içme ve yeraltı sularının yok olacağı belirtiliyor. Gedizliler Yardımlaşma ve dayanışma derneği tarafından Kütahya merkezde kitlesel basın açıklamasında Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Murat Dağı yok olmasın platformu katıldı.

Uşak’tan 100 kişilik  gurubun katıldığı basın açıklamasını Gedizliler Yardımlaşma ve dayanışma derneği yönetim kurulu Başkanı Mustafa Er açıklamasına şöyle devam etti. Kütahya’nın Gediz ilçesi sınırlarında bulunan Murat Dağı'ndaki Karaağaç köyünde Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma Eleme Tesisi projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Bakanlık 8 Mayıs 2019 tarihinde “ÇED Olumlu” kararı verdi.

Karara Kütahya, Uşak, Eskişehir’deki barolar, meslek örgütleri, çevre örgütleri ve yurttaşlarla birlikte yasal süresi içinde itiraz etti.Halk sağlığını tehdit eden politikalara geçit vermeyeceğiz” dedi. Murat Dağı’nın milli parka, endemik bitkilere ve sayısız canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapan çok önemli bir ekosistem olduğuna vurgu yapan Biçer Karaca, böylesi bir alanda altın madeni işletmenin doğa katliamına neden olacağınıda belirten Mustafa Er’ Altın madeninin geniş bir bölgenin su kaynaklarını tehdit ettiğini belirtti.

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel’ sözlerine Murat dağının üstü altından daha değerlidir diyerek Bugün Murat Dağı için Kütahya’dayız  kitlese basın toplantısına katıldık Murat Dağının yok olmaması için elimizden geleni yapacağız dedi. Yapılan basın açıklamasının gurup olaysız dağıldı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Funda Kocabıyık, Eşme İlçesinde muhtarlarla bir araya geldi
Vali Funda Kocabıyık, Eşme İlçesinde muhtarlarla bir araya geldi
"