UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİNDEN MURAT DAĞI ÇIKARTMASI

Son günlerdir Uşak ve Ülke gündeminden düşmeyen Murat Dağında altın çıkarmak isteyen özel bir firmaya Uşak Çevre gönüllüleri Derneği üyeleri Murat Dağından seslendi

UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİNDEN MURAT DAĞI ÇIKARTMASI
UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİNDEN MURAT DAĞI ÇIKARTMASI egeseshaber

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan YükselMurat Dağı’na altın madeni kurulması durumunda, doğal yaşamın yok olacağını, sadece insanların değil, Menderes ve Porsuk nehirlerinin suyundan yararlanan tüm canlıların zarar göreceğini ifade etti.Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği 60 kişilik bir gurupla beraber Altın çıkarılması planlanan Karaağaç köyünde köylülerle bilgi alışverişinde bulundu.60 kişilik heyetle  Murat dağında incelemelerde bulnanan çevre gönüllüleri Derneği üyeleri tepkilerini doğa yürüyüşü yaparak göstrerdi.


Murat Dağı’na kurulması planlanan altın madeni için verilen olumlu ÇED raporuna değinen Hasan Yüksel, söz konusu tesisin faaliyete başlamasıyla, siyanürün suya ve toprağa karışacağını ve dünyanın 8’inci harikasının yok olacağını söyledi. Hasan Yüksel, “Üç denize suyunu boşaltan ve bu sularla geçtiği toprak ve ovalara hayat veren suyun kaynağını oluşturmaktadır. Uşak ve Kütahya illerinin tüm içme suyunu karşılamaktadır. Termalleriyle bölgeyi bir termal turizm merkezine çevirmiştir.  

Pamukkale Travertenlerinin sıcak suyunun da Murat Dağı kaynaklı olduğunu hatırlatmak isterim. İşte böyle bir yerde Gediz Karaağaç Köyü çevresinde Altın ve gümüş madeni çıkarılıp, işletilecektir.1. derecede deprem bölgesi olan bölgede 6 milyon metrekare alanda çalışma yapılıp, 2 milyon ağaç kesilecektir. Bu 6 milyon metrekare alanda hiç bir şekilde ağaç ve canlı varlığından söz edilemeyecektir. Bölgedeki içme ve yeraltı sularının kuruması ile birlikte kuraklık baş göstereceği ve yaşanması muhtemel sismik hareketlilik nedeniyle ve dinamit patlatılması ile Uşak’a su sağlayan Küçükler Barajı siyanür sızıntısı ile zehirlenmiş olacaktır” dedi.


“Daha geniş anlamda Murat dağı Havzasında yaşayan 15 milyon insan sağlığı zarar görecektir. Siyanür ve Asit Kaya Drenajları ile hava, su ve toprak kirliliği oluşup, bu kirliliğe dayalı kanser başta olmak üzere, çok büyük sağlık problemleri yaşanacaktır. Murat Dağı’nın suladığı ovalar yok olmaya başlayacak ve gıda güvenliği tehlikeye girecektir” diyen Hasan Yüksel, şöyle devam etti: “İşte böyle güzelliği ve özelliği olan Murat Dağı’nda altın madeni çıkarılmak istenmektedir Murat dağı yok olmasın siyanür Kanser yapmaz anında öldürür dedi.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
DERİ ALANINDAYENİ BİR PROTOKOL DAHA
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Polis ve Jandarmaya Saldırı!
"