UŞAK MARANGOZLAR ESNAF ODASI MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKTI

Uşak ve Kütahya il sınırında yer alan, bölgenin en önemli su kaynaklarının 40% oranında Gediz Nehrinin doğduğu ve Ege Bölgesinin toplamında 6 Yıl sonraki yaşanacak su sorununun yanı sıra bariz bulunan rezervlerin de Menderes Barajına kadar Doğanın 500 km kare sini kapsayan alanda, Doğanın essiz benzersiz güzelliğinin bitki dokusu ve toprak dokusunun bozulmasında şuan en önemli engelleyici faktör olan Murat Dağı'nda altın arama faaliyeti yürütüleceğinin duyulması, Uşaklıları ayağa kaldırdı. Suyun tüm bitki dokusu ve hayvanlar hariç ege ve Uşak insanlarının da hayatını fazlalıkla negatif anlamda etkileyeceği için çok endişeliler. Ayrıca sadece dokunun bozulması değil oradaki siyanür oranının da yakın çevrelerde de görüldüğü gibi insan sağlığını direk etkilediği için bu kötü tecrübelerin bu yörede yaşanmamasının tek dilekleri olduğu belirtildi.

UŞAK MARANGOZLAR ESNAF ODASI  MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKTI
UŞAK MARANGOZLAR ESNAF ODASI  MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKTI egeseshaber

Etkinliğe yolculuk sırasında Ortak sahiplenerek oluşturulmuş alan olan Uşak marangozlar esnaf odası hatıra Ormanını nasıl bu hale gelmesi için emek sarf ettiklerini ve bunla ilgili anılarını anarak oraya bağlılıklarını defalarca irdelediler. Ayrıca etkinlik sırasında çok samımı ve doğal doğaya ve memleketi ve insanlarına pozitif bir şeyler yapma heyecanı vardı. Murat dağında altın çıkarılmasına bir tepkide Uşak marangozlar esnaf odasından geldi. Uşak Marangozlar esnaf odası yönetim kurulu Uşak’ Sorkun köyünde Bulunan Uşak marangozlar esnaf odası Hatıra ormanı önünde açıklama yaparak tepkilerini gösterdiler. Uşak marangozlar esnaf odası Başkanı Ünal Akcura’ bir açıklama yaptı.

Murat Dağı’nda son zamanlarda ağaç katliamından etkilenerek kendi sahiplendikleri ormanlarının da etkileneceğinden etkilenen Akcura; “ Murat Dağı, Kütahya ve Uşak il sınırları içinde bulunan çam ormanlarıyla, suyuyla meşhur bir cennetimizdir. Avrupalı 50 metrelik bir alan bulsa ağaçlandırırken biz cennet vatanımıza zarar vermeyelim” değerlendirmesinde bulundu.

Murat Dağı’ndan altın çıkarmak için  binlerce ağaç kesileceğini sonrasında kullanılacak siyanürün ise doğaya zehir saçacağını ileri süren Akcura, Murat Dağı kaynaklı suyun sadece içme suyu olarak değil çevre köylerin tarla ve bahçelerinin sulanması için de kullanıldığını hatırlattı. Akcura’ konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı ; “Yani içtiğimiz suyun yanında yediğimiz domates, biber salatalığa da zehir katılacaktır.  Dolayısıyla kanser vakaları ve ölümler katlanarak artacaktır işte tüm bunları yaşamamak, gelecek nesillerimize de cennet gibi bir alan bırakmak için tüm sivil toplum kuruluşlarını tüm halkımızı iş işten geçip eyvah demeden tüm milletimizin ve ege bölgesinin ve yetkililerin bu konuda Murat dağımızı korumaya çağırıyoruz ve biz Uşak Marangozlar esnaf Odası Yönetimi ve Üyeleri olarak, ‘Cenneti Cehenneme Çevirmeyin Murat Dağımıza Dokunmayın!!!’ diyoruz” dedi.   

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
Vali Funda Kocabıyık “Bayramlar; heyecanların, sevgi, huzur ve mutlulukların doruk noktasına ulaştığı zaman dilimleridir”
 İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
İSKENDER PALA’DAN UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET
"