Advert

EGE HALKI MURAT DAĞI’NA KALKAN OLDU

Türkiye’nin su kaynaklarının yüzde 40’na sahip olan Ege Bölgesi’nin cenneti Murat Dağı’nda bilirkişi heyeti bugün keşif yaptı. ‘ÇED olumlu’ kararına kaşı açılan iptal davası için keşfe gelen heyeti davaya müdahil avukatlar ve Karaağaç köylüleri karşıladı.Yaklaşık 1500 kişilik bir gurup yol gürezhanıda dövizler ve pankartlarla keşif yapılacak alanda yer aldılar.Geniş güvenlik önlemi alınan bölgede jandarma ve polsi kuş uçurtmadı.

EGE HALKI MURAT DAĞI’NA KALKAN OLDU
EGE HALKI MURAT DAĞI’NA KALKAN OLDU egeseshaber

Keşif öncesi çevre örgütleri ve yaşam savunucuları bir araya gelerek basın toplantısı düzenlediler. Toplantıya CHP Milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca, Sevda Erdan Kılıç, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hüseyin Yıldız, Burak Erbay, Suat Özcan, Nurhayat Altaca, Sibel Özdemir, Jale Nur Süllü, Özkan Yalım, Ali Fazıl Kasap, Utku Çakırözer, İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer katıldı. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu, Avgan-Banaz Çayı Yaşatma Derneği, ÇEDAY, Eskişehir Çevre Derneği, STK’lar, siyasi parti temsilcileri, Birleşik Haziran Hareketi temsilcileri ve yöre halkı da Murat Dağı’nda hazır bulundu.

Keşiften önce Kütahya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır, yaşam savunucularıyla beraber, Kütahya, Uşak, Eskişehir ve İzmir Baroları adına ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Bugün tepki göstermeleri gereken gün olduğunu vurgulayan Bakır, “Murat Dağı için vermiş olduğumuz mücadelenin kritik günü. Kütahya Barosu, Eskişehir Barosu, Uşak Barosu ve İzmir Barosu. Biz resmi kurumlar olarak bu davaya sahip çıktık. Ancak bu davanın asıl sahipleri sizlersiniz. Siz bu davaya sahip çıktıkça çok büyük tepki göstermemiz gerekiyor. Köy muhtarı köyün bekçisidir. Köy kanununa göre köyün haklarını savunur. Bizim bugünkü mücadelemiz hava, toprak, su ve insanın sağlığıdır. Milletvekilleri yanımızda onlar bu işin yükünü çekecekler” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Funda Kocabıyık, Eşme İlçesinde muhtarlarla bir araya geldi
Vali Funda Kocabıyık, Eşme İlçesinde muhtarlarla bir araya geldi
"