Advert

"600 YAŞINDAKİ ANIT ZEYTİNLER KORUMAMIZ ALTINDA"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda; yaşanan çevre sorunlarında en büyük etkenlerden biri olan insanın, çözüm konusunda da yine başrolde olduğunu hatırlatırken, Pamukkale Üniversitesi olarak, hayata geçirilen projeler ile doğaya duyarlı bir üniversite olmaya devam edeceklerini ifade etti.

egeseshaber

“Tüm canlıların ortak yaşam alanı olan doğa, bugün birçok sorunla karşı karşıya kalırken sorunların temeline bakıldığında çoğunlukla beşeri kaynaklı oldukları görülmektedir. Bu nedenle sorunun hem kaynağı hem de çözümü olan insan, doğanın sürdürülebilirliği açısından müşterek bir çaba içerisine girme yükümlülüğü taşımaktadır. Hiç şüphesiz ülkelerin sanayileşme ve teknolojide yaşadığı gelişimler, insanoğlunun doğaya yaptığı müdahaleleri arttırarak, çevrenin tahrip olmasına neden olmaktadır. Bilimsel olarak yaklaşık 4,5 milyar yaşında olduğu tahmin edilen Dünyamız, gerek nüfusun artması, gerek sanayileşme gerekse insanlığın tüketim arzusu nedeniyle, küresel iklim değişikliği, kuraklık, biyoçeşitlilikte yaşanan düşüşler gibi sorunlarla boğuşmaktadır.

Bilimde yaşanan gelişmelerle birlikte, artık günümüzde insan ile doğa arasındaki ilişkiler daha izlenebilir ve yaşanan sorunların çözümleri çok daha kolay bulunabilir olmuştur. Çevre sorunlarının en büyük etkenlerinden biri olan insan, sorunların çözümünde de yine başroldedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek için öncelikle her birey doğayı korumak adına davranış biçimlerinde değişiklikler gerçekleştirmeli devamında ise toplumlar ortak projelerde buluşmalıdırlar."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
"