Advert

BANKACILIĞI BIRAKTI ÜRETİME KADIN ELİ DEĞSİN DEDİ

Uşak’ta yaşayan girişimci kadın uzun yıllar çalıştığı bankacılık sektörünü bırakıp 2 yıldır arıcılık işi yapıyor. Üretimin içinde olmaktan keyif alan girişimci 40 kovan ile başladığı işini 2 yılda 200’den fazla kovana ulaştı.

BANKACILIĞI BIRAKTI ÜRETİME KADIN ELİ DEĞSİN DEDİ
BANKACILIĞI BIRAKTI ÜRETİME KADIN ELİ DEĞSİN DEDİ egeseshaber

Uşak’ın Karahallı ilçesine bağlı Paşalar köyünde yaşayan Sevgi Demir Yılmaz (37) uzun yıllar yaptığı bankacılık işini bırakıp köyüne yerleşti. Kadınlarında üretimde aktif olmasını belirten girişimci 40 kovan ile başladığı arıcılık işinde 2 yılda sayıyı 5 kat artırarak 200’den fazla kovana ulaşırken yılda 3,5 ton bal üretim kapasitesi elde etti. Emekli öğretmen olan babasının hobi amaçlı yaptığı arıcılık işinde bayrağı devralan Yılmaz Türkiye’nin her noktasına satış gerçekleştiriyor. İşletmesinde arı ürünü olarak bal, polen, propolis gibi birçok çeşit ürün elde ediyor. Gelecek yıllarda ürünlerini ihraç etmeyi hedefleyen girişimci kadın bu işi yapmaktan büyük keyif alıyor.

Bankacılık birazcık zor bir sektör yorucu bir sektör. Ayrıca doğadan uzak ben hep üretimin içinde olmak isterdim. Kadınlar olarak ürerimin içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. O yüzden toprakla buluşmam gerektiğini düşündüm doğayla buluşmam gerektiğini düşündüm. O yüzden arıcılığa geçtim arıcılık bize babadan kalma bir meslek. Baba mesleğini devam ettirme kararı aldım bankacılığı bıraktım arıcılık için bıraktım özellikle. Başladığımızda 40 civarında kovanımız vardı şimdi 200’ün üzerinde kovanımız mevcut.

Şöyle arı üzerine bütün ürünleri çıkartıyoruz. Pergap, propolis, bal, polen, arı sütü hepsi mevcut elimizde hepsini çıkartıyoruz. Hepsiyle uğraşıyoruz. Şuan iç pazardayız Türkiye’nin her yerine kargo imkanımız var her yerine yapıyoruz. Ama ilerleyen yıllarda tabi daha da büyütüp ama çizgimizi bozmadan kalitemizden ödün vermeden doğal gıdadan ve gerçek baldan uzaklaşmadan ihracata gitmeyi planlıyoruz. Günümüz oldukça yoğun aslında arıcılık sektörü yoğun ve yorucu bir meslek. Günün aydınlanmasıyla arıların kontrolüyle başlıyoruz. Daha sonra arıların hastalık durumu var mı onları kontrol ediyoruz. Durumları nasıl bal akışları başlamış mı onları kontrol ediyoruz.

Günlük polen tuzaklarının temizlenmesi propolis tuzaklarının yerleştirilip temizlenmesi bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Günün içinde oldukça yoğun geçiyor ama arıcılık sektörünün şöyle bir avantajı var. Havaların ısındığı dönemde çok yoğun geçer ama kışın daha rahat olur. Çalışma saatleri aslında yazın daha yoğun kışın yok gibidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"