Advert

ÇAL LAVANTASINDA HASAT BAŞLIYOR

Denizli’nin Çal ilçesinde beş yıl önce Teahome Bitki Çayları Sahibi Hasan Durna, tarafından Belevi Mahallesi’nde dikilen lavantalarda hasat mevsimi yaklaştı.

ÇAL LAVANTASINDA HASAT BAŞLIYOR
ÇAL LAVANTASINDA HASAT BAŞLIYOR egeseshaber

Susuz olarak üretimi yapılan lavantaların yaş ve kurusu satışa sunuluyor. Lavantaların tomurcuklanmaya başlandığını ve on güne kadar tarlanın tamamen mor çiçekle kaplanacağını anlatan Hasan Durna, “Beş yıl önce dikimini yaptığımız lavantalar verime oturdu. Bölgede yaşanan olumsuz hava şartlarına rağmen lavantalarda tomurcuklanma dönemi başladı. Yaklaşık on güne kadar lavantaların tüm çiçekleri açar. Tarlamız eşsiz güzellikteki mor renkle kaplanır. Lavanta yatırımcıların ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Geçen yıl başta İstanbul’dan olmak üzere birçok fotoğraf tutkunu çekimler için tarlamızı tercih etti. Bölgemizde bizden sonra lavanta dikimi de arttı. Pazar payı açık olan lavantaları yağ çıkartmak isteyenlere yaş, koku ve dekorasyon işlerinde kullanmak isteyenlere kuru olarak satışını yapıyoruz. Kuru lavantanın kilogramını geçen yıl 20 TL’den satmıştık. Bu yıl ürün henüz ortaya çıkmadığı için fiyat belli değil. On dönümlük lavanta tarlamızdan bir tona yakın ürün hasat etmeyi planlıyoruz” dedi.

Lavantanın Faydaları

Eşsiz güzelliğiyle bal üretimine de büyük katsı sağlayan lavantaların insan sağlığına da olumlu etkilerinin bulunduğunu anlatan Hasan Durna, “Lavanta genellikle anksiyete, depresyon,  eşsiz güzelliğiyle bal üretimine de büyük katsı sağlayan lavantaların insan sağlığına da olumlu etkilerinin bulunduğunu anlatan Hasan Durna, “Lavanta genellikle anksiyete, depresyon, uykusuzluk, baş ve diş ağrısı olmak üzere fiziksel ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. Lavanta yağı, küçük yanıkları ve böcek ısırıklarının iyileştirilmesinde kullanılır. Lavanta bitkisinin kokusu sakinlik ve zindeliği arttırır. Ayrıca stres endişe ve hatta hafif ağrıların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Lavanta doğal bileşenleri sayesinde cilde doğal parlaklığı kazandırır. Cildin güzelliğini geri getirir. Lavanta baş ve migren ağrılarında etkilidir. Lavanta yağları aynı zamanda yaralara uygulandığında iyileşmeyi hızlandırır.” dedi.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"