Advert

ÇAL TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDE MERKEZ OLACAK

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Belevi mahallesinde beş yıl önce dikimi yapılan lavanta ve adaçayları ilgi görmeye devam ediyor.

ÇAL TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDE MERKEZ OLACAK
ÇAL TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDE MERKEZ OLACAK egeseshaber

Teahome Bitki Çayları sahibi Hasan Durna tarafından toplam yirmi dönümlük arazide doğal olarak susuz üretimi yapılan adaçayı ve lavantaları Çal İlçe Tarım Orman Müdürü Aydoğan Gürcan,  Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Çil, Belevi Muhtarı Mustafa Yanık ve odada görevli ziraat mühendisleri Ruveyda Aslankara ve Gökhan Süren ziyaret etti. Çal İlce Tarım Müdürü Gürcan, ‘İlçemizde 390 bin dekar tarım alanı mevcut olup bu alanın 170 bin dekarında bağcılık yapılmaktadır. Bağcılığın yanı sıra ilçemizde 70 bin dekar hububat 70 bin dekar mısır-ayçekirdeği üretimi yapılmaktadır. Çal bölgemizde çok önemli bir kısmında tıbbı aromatik bitkiler yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tıbbı aromatik bitkilerinin içerisinde 30 bin dekar alanda kekik,500 dekar alanda adaçayı ve 500 dekar alanda lavanta yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçemiz toprak yapısı, geçit bölgesi iklim koşulları ve topoğrafya şartları bakımından tıbbı aromatik bitkileri yetiştiriciliği için çok uygun bir bölgedir’ dedi.

Lavanta Çal Toraklarını Sevdi

Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Çil’de, ‘Çal bölgesi toprak özelliği ve iklim yapısıyla pek çok ürünü yetiştirmeye elverişlidir. Adı Çal’la birlikte anılan bağcılığın ayçiçeği ve mısırın yanı sıra son zamanlarda tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinde de ilçemiz çok önemli bir yere gelmiştir. 30 bin dekar civarın da olan kekik üretimimizin yanı sıra son 4-5 yıldır yapılan lavanta dikiminde oldukça olumlu sonuçlar alıyoruz adı anason üretimiyle anılan, ülkemiz çapında haklı ve gurur verici bir üne sahip olan Belevi mahallemizde yetişen lavantalarda çiçek açtı hasat dönemi yaklaştı. Belevi mahallemizde ilk lavanta dikimi yapan üreticimiz Hasan Durna’nın lavanta tarlasında incelemelerde bulunduk daha önceden bölgeden  gönderdiğimiz ürünlerde yüzde 3 oranında yağ oranı çıkması lavanta üretiminde bizi oldukça umutlu ve iddialı duruma getirdi’ dedi. Belevi Muhtarı Mustafa Yanık’ta, ‘Ürettiği anasonu ile ünlü mahallemizde ilk tıbbı aromatık bitkileri Hasan Durna dikti. Beş yıl önce dikimi yapılan lavantalar verime oturdu. Adaçaylarında ise beş yıldan bu yana hasat yapılıyor. Pazarı açık bu tür ürünlere çiftçilerimiz daha çok yönelmeli’ dedi. Teahome Bitki Çayları Sahibi Hasan Durna’da, ‘Susuz üretimini yaptığımız tıbbi bitkiler bölgenin toprağını ve havasını çok sevdi. Bitkilerin gelişimi beklediğimizin de üzerinde. Odada görevli ziraat mühendislerimizde incelemesini tamamladı. Tarlamızda bizi yalnız bırakmayan konuklarımıza teşekkür ediyorum’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"