Advert

KIZILÇULLU'NUN GENÇLERİ TÜRKİYE'Yİ BİLİMLE TEMSİL EDECEK

Buca Belediyesi’nin bilim üssü Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Hong Kong Gençlik Grupları Federasyonu tarafından düzenlenen “Küresel Gençlik Bilim ve Teknoloji Buluşmaları” adlı uluslar arası yarışmada 32 ülkeden 887 projeyi geride bırakarak finale çıktı. Biyokimya ve çevre alanında proje hazırlayarak üstün başarı gösteren öğrenciler, 1 Ağustos’ta düzenlenecek finalde Türkiye’yi temsil edecek.

KIZILÇULLU'NUN GENÇLERİ TÜRKİYE'Yİ BİLİMLE TEMSİL EDECEK
KIZILÇULLU'NUN GENÇLERİ TÜRKİYE'Yİ BİLİMLE TEMSİL EDECEK egeseshaber

Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim tarafından kurulan, akademik düzeyde bilim ve sanat eğitimini ücretsiz vererek geleceğin sanatçı ve bilim insanlarını yetiştirmeye başlayan Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, uluslar arası arenada önemli bir başarıya imza attı. Uzman eğitimciler önderliğinde proje hazırlayan Merkez öğrencileri, Hong Kong Gençlik Grupları Federasyonu tarafından organize edilen, 32 ülkeden 887 projenin yarıştığı bilim ve mühendislik temalı ‘Küresel Gençlik Bilim ve Teknoloji Buluşmaları” adlı uluslar arası yarışmada finale kaldı.

Geleceğe Yön Verecek Projeler

Küresel gençlik, bilimsel başarı ve inovasyon platformu olan yarışmaya dünya çapında 887 yüksek standartta bilimsel proje başvurusu yapıldı. Yapılan başvurular içerisinden Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Sinemis Nur Boz, Bilal Esmer, Asil Söylev, Sude Kahraman’ın biyokimya alanında hazırladıkları ‘insana ve çevreye zarar vermeyen biyolojik gıda ambalajı projesi’ ile çevre alanında hazırladıkları ‘ağır metal atıklardan oluşan zararları belirleyecek sensör projesi’, jüri değerlendirmesi sonucu finalist olarak seçildi.

Türkiye'yi Temsil Edecekler

Dünyanın dört bir yanındaki bilim yeteneklerine ait projelerin yarışacağı organizasyon, 1 Ağustos 2020’de Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek. Kızılçullu öğrencileri uluslar arası bilim arenasında Türkiye’yi ve Buca’yı temsil etmenin heyecanını yaşıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
"