Advert

CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM'DAN ASKERLERİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA AÇIKLAMA

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım TBMM’de TSK’deki askerlerin genel anlamda özlük hakları ve sorunlarıyla ilgili olarak Meclis’te konuşma gerçekleştirdi.

CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM'DAN ASKERLERİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA AÇIKLAMA
CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM'DAN ASKERLERİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA AÇIKLAMA egeseshaber

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım meclisteki konuşmalarında şu ifadeleri kullandı; “220 sıra sayılı kanun 14. Maddesinde söz aldım 14. Maddede geçici madde sözleşmeli personel özlük haklarıyla ilgili bir maddedir. Bu madde üzerinde çok fazla söz söylemeyeceğim ancak TSK‘daki askerlerimizin genel anlamda özlük hakları ve sorunlarıyla alakalı bir konuşma düzenledim, bu konuyla alakalı gerekli konuşmayı yapacağım; Uzman çavuşlar, jandarma ve TSK’daki yaklaşık 150 bin uzman çavuşumuza kadro sözü verildiği halde hala kadrosu verilmedi, çalışmaları konusunda bile bir çalışma başlatılmadı. Uzman çavuşlarımıza umut veriyorlar ama hala kadro vermiyorlar bu konuyla alakalı sayın komisyon başkanından özellikle önümüzdeki süreç içerisinde bir açıklama talep ediyorum.

Diğer bir sorum ise yine aynı şekilde uzman çavuşlarımıza 3600 ek gösterge vermiyorlar, canlarıyla başlarıyla mücadele eden uzman çavuşlarımızın haklarını kesinlikle yerlerine getirmiyorlar gerçi 3600 ek göstergesini sadece uzman çavuşlara değil, öğretmenlere, hemşirelere bunun yanında polis memurları da aynı şekilde maalesef yerine getirmediler. Burada hak mahremiyeti devam etmektedir.

Diğer bir taraftan ciddi bir sorun olan 6000 sayılı kanun mağdurları olan uzman çavuşların hala hakları verilmedi. Sivil memur olarak en düşük statüden emekli ediliyorlar ve de ciddi derecede kayıpları vardır bir an önce çözülmesini özellikle talep ediyorum.

Diğer bir taraftan rütbeli olan binbaşılar üst subay olmalarına rağmen makam tazminatı alamıyorlar bu sebepten emekli olduktan sonra maaşları çok düşük seviyede kalıyor, maalesef emekli olduktan sonra bile binbaşılarımız ek işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar.

Diğer bir sorun uzman çavuşlarımızın görevden ayrıldıktan sonra kamuya geçiş için iki sene olan görev yapma şartı beş yıla çıkartılınca bu kanun yürürlüğe girmeden önce iki senesini de doldurup ayırılan uzman çavuşlarımız hak mağlubiyetine uğradılar ve de hak mağlubiyeti olmuştur bu probleminde çözülmesini özellikle talep ediyorum”  dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yusuf polat     2020-07-21 Inşaallah ümitle bekliyoruz
Fikret Altan     2020-07-21 Teşekkürler Egeseshaber. Com ailesi. Teşekkürler Sayın Vekilim. Bizlerin sesi oldunuz. Bizler haklıyız sadece hakkımız olanı 2010 yılında 6000 sayılı kanun ile kaybettiğimiz geriye dönük özlük haklarımızı ve onurumuz olan Uzman çavuş kimliğimizi istiyoruz. 6000 sayılı kanun 26.madde mağdurları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"