Advert

UŞAK EĞİTİM-SEN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Uşak Eğitim Sen Kadın Sekreterliği her geçen gün artarak devam eden kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili açıklaması yaptı. Basın açıklaması Eğitim- Sen Uşak Şubesinin binasında yapıldı. Basın açıklamasını Uşak Eğitim-Sen Adına Eğitim-Sen Uşak Şube Kadın Sekreteri Sevcan Ünal ve Eğitim- Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç Yaptı.

UŞAK EĞİTİM-SEN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
UŞAK EĞİTİM-SEN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI egeseshaber
Advert

Eğitim-Sen Uşak Şube Kadın Sekreteri Sevcan Ünal"Kadına karşı şiddetle ilgili İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkmak, şiddetçi erkeklere teşvik, tüm kadınlara da tehdittir." dedi. Eğitim-Sen Uşak Şube Kadın Sekreteri Sevcan Ünal yaptığı basın açıklamasında; "Kadınlar halktır, yaşamak haktır! İstanbul Sözleşmesi yaşatır!" 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalandığı için İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ve Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi" her geçen gün dozu artan çok yönlü saldırılar altındadır.

 

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ile kadına yönelik her türlü şiddeti ortadan kaldırmak için düzenlenmiş, etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi ortadan kaldırılmak isteniyor. Bazı çevrelerin bir süredir "Türk aile yapısına zarar verdiği" gerekçesiyle hedefine aldığı Sözleşme ile ilgili Cumhurbaşkanlığı makamından yükselen ses, bütün kadınları bekleyen büyük tehlikeye işaret ediyor.

 

Hangi kültür, eğitim, gelir düzeyi ve statüye sahip olursa olsun kadına yönelik erkek şiddeti, tüm kadınları ve kız çocuklarını tehdit eden, en yaygın insan hakkı ihlalleri içinde yer alıyor. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet konusunda elimizdeki en önemli araçlardan biridir.

Biz kadınlar hep birlikte onun etkin bir şekilde uygulanması için sesimizi yükseltirken, Cumhurbaşkanı'ndan gelen "halk istiyorsa kaldırın" söylemi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleşmesine ve kadına yönelik şiddetin artmasına neden olacaktır. Biz kadınlar ve kız çocukları halkın yarısını teşkil ediyoruz. Biz kadınlar şantajla sürdürülen evlilikler istemediğimiz gibi kız çocuklarımızın şiddet ortamında büyümesini erkek çocuklarımızın şiddet aracılığıyla sosyalleşmesini istemiyoruz.

Hükümet, pandemi koşullarından da faydalanarak kadınların kazanılmış haklarını yok edecek adımlar atmaya başlamıştır. Kadın hareketinin geçmişten bugüne en önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi'nin hedef tahtasına konulmasını asla ve asla kabul etmiyoruz, sözleşmeye ve onun aracılığıyla kazandığımız yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz.

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik fiziksel ve cinsel, psikolojik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı daha etkin önlemler alınmasını, İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı Yasa'nın uygulanmasını talep ediyoruz.

Kadın cinayetleri ve şüpheli ölümleri durdurmak için İstanbul Sözleşmesi uygulanması gereken bir sözleşmedir. Kadınları ve kız çocuklarını koruma altına almak amacıyla yazılmış bir sözleşmeden vazgeçmek, şiddeti onaylamak anlamına gelir. Yaşamak haktır, İstanbul Sözleşmesi, kadınları ve kız çocuklarını yaşatır!

Buradan sesleniyoruz. İstanbul sözleşmesi yaşatır. Bizler İstanbul sözleşmesinin, 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Eril söylemlerle sözleşmenin gereğini yapmayan kolluk kuvvetlerine, erkek yargıya, iktidara, hep birlikte kadınların katledilişinin hesabını soracağız. Bu memleketin kadın mezarlığına çevrilmesine izin vermeyeceğiz. "İstanbul Sözleşmesi'nden geri adım atılmasını kabul etmiyoruz, 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' diyoruz" ifadelere yer verdi.

Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç ise basın açıklamasına gelen basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Bayramını kutladıktan sonra basın açıklamalarını alanlarda yapılmasına izine verilmediğini  bu yüzden sendika binasında yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç şunları söyledi; Bugün 24 Temmuz Lozan Barış anlaşmasının 97. Yıl dönümü. Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük eseri Nutuk'ta  ''Bu antlaşma Türk Milletine Yüzyıllardır hazırlanmış olan ve Serv anlaşmasıyla büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını belirten bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir zaferdir'' diyor. Bizde bu temel neden ile Uşak Eğitim-Sen olarak Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yıldönümde başta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve bu işgale direnen tüm güzel, cesur yürekli insanları anıyoruz"

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"