Advert

CHP'DE KURULTAY HEYECANI

Cumhuriyet Halk Paritisi’nde 37. Olağan Kurultay heyecanı başladı. Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kurultay, “iktidar kurultayı” başlığı ile toplanıyor. Bugün saat 10.00’da başlayan kurultayda ilk gün genel başkan seçilecek, ikinci günde ise parti meclisi belli olacak.

CHP'DE KURULTAY HEYECANI
CHP'DE KURULTAY HEYECANI egeseshaber

CHP’de gerçekleştirilen kurultay heyecanında bin 356 delegenin oy kullanacağı seçimde mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha aday olurken CHP’deki genel başkanlık koltuğuna İlhan Cihaner, Tolga Yarman ve Aytuğ Atıcı da adaylıklarını açıklamışlardı. Parti tüzüğü gereği genel başkanlık adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani 70 delegenin imzası gerekiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’na 80 il başkanın imza verdiği belirlendi.

Kurultaydaki divan başkanlığını ise Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu üstelenecek.

Mart Ayında Yapılması Planlanıyordu

 CHP’deki 37. Kurultayın Mart ayında yapılması planlanıyordu ancak coronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Mart ayından bugüne ertelenen kurultaydaki ana başlık “İktidar Kurultayı”. İktidar kelimesi adı altında “barış için iktidar”, “demokrasi için iktidar”, “iş-emek için iktidar”, “umut için iktidar” gibi sloganlar öne çıkıyor.

Z Kuşağına Yönelik Rap Şarkısı

CHP’de 37. Kurultayda ilk gün genel başkanlık seçimi yapılacak, ikinci günde ise parti meclisi oluşacak. Kurultaya özel iki şarkı da hazırlanan partide söz ve müziği Ali Atay’a ait olan şarkının adı “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” olurken Z kuşağına yönelik olarak da hazırlanan rap şarkısının teması ise “adalet”.

Olağan Kurultayda Olağanüstü Önlemler

CHP’de gerçekleştirilen 37. Kurultayın olağan olmasının yanı sıra pandemi koşulları nedeniyle olağanüstü önlemler alınarak gerçekleştiriliyor. Kurultaydaki oturma düzenlerinde birer koltuk boş bırakılacak. Odeon’un giriş kapılarına ayrı ayrı dezenfektan noktaları konarken kapasitesi 4 bin olan Odeon’a bugün 2 bin kişi alınabilecek.

Sadece pandemi önlemlerinin olmadığı kurultayda olağanüstü güvenlik önlemleri de göze çarpyor. Salona giren herkes tek tek aranarak içeri alınıyor.

Manifestoyu CHP Lideri Açıklayacak

CHP’nin “İktidar Kurultayı”ndaki manifestosunu genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu açıklayacak. Açıklanacak olan manifestoda sosyal devlete vurgu yapılacağı gelen bilgiler arasında.

Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı manifestoda özellikle yeni anayasa, ifade ve basın özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularına vurgu yapılması bekleniyor.

Manifestoda adalete de vurgu “Vatandaşını ezen değil, adaletiyle vatandaşını koruyan” tanımıyla yapılacak.

Bin 356 Delege Sandığa Gidecek

CHP kurultayında bin 356 delege oy kullanacak. Genel başkan adaylarının konuşmalarının ardından genel başkanlık seçimine geçilecek. Sandıklar, konuşmaların yapılacağı Odeon’un bahçesinde kurulan dev çadırlar içinde yer alacak. Kurultayda oy vermek için 44 sandık ve 132 bin kabin oluşturuldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME SÜRESİ 20 ARALIK'A UZATILDI
HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME SÜRESİ 20 ARALIK'A UZATILDI
VALİ FUNDA KOCABIYIK KADES MOBİL UYGULAMASINI TANITTI
VALİ FUNDA KOCABIYIK KADES MOBİL UYGULAMASINI TANITTI
"