Advert

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM AYDIN'A MÜJDELERLE GELDİ

Valilik ziyareti ile programına başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Aksoy’a hayırlı olsun dileklerini ileterek görevinde başarılar diledi. Bakan Kurum’a, Vali Aksoy tarafından Aydın İlinin genel durumu hakkında bilgi verildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM AYDIN'A MÜJDELERLE GELDİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM AYDIN'A MÜJDELERLE GELDİ egeseshaber
Advert

Daha sonra, Valilik Toplantı Salonunda Bakan Kurum’un Başkanlığında İl Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Yardımcıları ile Genel Müdürlerin de iştirak ettiği toplantıya Vali Aksoy ve ilgili kurum yöneticileri katıldı.

"Aydınımız Hiçbir Şeyden Mahrum Kalmayacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aydın'da gerçekleştirdiği koordinasyon toplantısı sonrasında Aydın'daki projeler ve alınan kararlar hakkında bilgi verdi. Aydın'da yapılması planlanan Millet Bahçeleri, TOKİ Projeleri, Kentsel Dönüşüm ve il geneli diğer projeler hakkında konuşan Bakan Kurum; "Bugün Aydın için önemli kararlar aldık ve Aydınımız hiçbir şeyden mahrum kalmayacak" dedi.

"Aydın'a 25,5 Milyarlık Yatırım Yaptık"

Efeler Diyarı Aydın'ın jeotermali, turizmi ve tarımı ile ender şehirlerden olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum; "Adnan Menderes'in memleketi Aydındayız. Bugün Aydınımızın geleceğine ilişkin, 2023'e giden yolda yapacaklarımızı istişare ettik. Cumhurbaşkanımızın manifestosu çerçevesinde şehirlerin alt ve üst yapıları ile ilgili kararları alıyoruz. 2002 yılından bu yana Aydın'a 25,5 milyarlık yatırım yaptık. Devrim niteliğinde yatırımları Aydın'a kazandırdık. Bugünde önemli kararları aldık. Şimdiden Aydınlı vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Hava Kirliliği Anlık Ölçülecek

Koordinasyon toplantısında Aydın ile ilgili alınan kararları açıklayan Bakan Kurum; "Aydın jeotermal bakımından yüzde 70 jeotermale sahip bir şehir ve 36 jeotermal tesisi var. Aldığımız karar doğrultusunda bakanlığımızın mobil ölçüm cihazını Aydın'a gönderiyoruz. Artık Aydın Valiliği nezdinde görev yapacak olan bu cihazımızla birlikte tüm jeotermal tesislerinin hava kalitesini anlık izleyeceğiz. Tesislerin hava kirliliğini ölçmek üzere hava kalitesi ölçüm cihazlarını takma zorunluluğunu getireceğiz ve tüm tesisler bu cihazları yılsonuna kadar takmış olacak. Aynı zamanda bölgede istihdamı için projeler yürüteceğiz. Jeotermalden faydalanarak Aydın'ın ısınma ve tarımda kullanılması amacıyla çalışma yapacağız. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Hava kirliliği olan tesisler için kapatma işlemleri de dâhil her türlü yaptırımı uygulayacağız" dedi.

Aydın'a 688 TOKİ Yapılacak

Aydın'da yapımı devam eden TOKİ ve Millet Bahçeleri ile ilgili de bilgi veren Bakan Kurum; "İncirliova'da 206, Söke'de 200, Efeler'de 200, Çine'de 82 olmak üzere toplam 688 sosyal konut çalışmaları Aydın'da başlatılmıştır. Sosyal konut çalışmalarına devam edeceğiz. Adnan Menderes Üniversitemizin hemen yanında da TOKİ çalışmalarımız başlıyor. Nazilli'deki 34 bin metrekarede inşa edilen Millet Bahçesinin inşasında sona yaklaşıldı. Aydınımıza bir millet bahçesi yakışır dedik ve bu kapsamda Efeler'de bulanan AYTER alanında bir Millet Bahçesini Aydın'a kazandırıyoruz. Şehrin merkezine Millet Bahçesi yapmamız önemliydi. Yine Ilıcabaşı Mahallemizdeki kentsel dönüşümü de başlatıyoruz. Bu çerçevede hem Millet Bahçesi hem rezerv konutlar ile Aydın'daki deprem riskini azaltacak kentsel dönüşüm de başlamış olacak. Etaplar halinde hızlı bir şekilde dönüşümü sağlayacağız. Aydın'da deprem riski taşıyan yapı stoğu çok ve bununla ilgili gerekli çalışmaları yürütüyor olacağız" dedi.

Koçarlı'da Altyapı Sorunu Çözülecek

Koçarlı'da altyapı çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Bakan Kurum; "Koçarlı'da kanalizasyonu yok ve Koçarlı'ya en kısa zamanda kanalizasyonu kazandıracağız. 10 milyonluk proje ile hem kanalizasyon hem arıtma tesisi olacak. Güçlü şehirler için gece gündüz çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde şehirlerimizin önceliği ve talepleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aydın bizim için önemli bir şehrimiz. Gerekli kararları da bugün aldığımızı düşünüyorum" dedi.

Bakan Kurum, Öğle Yemeği programında davetlilerle bir araya geldikten sonra Söke’de  planlama aşamasında olan proje sahaları, tamamlanma aşamasında olan İncirliova TOKİ Konutları Proje alanı ve Park İncirliova tesisinde incelemelerde bulundu. Aydın'da inceleme ve ziyaretlerini tamamlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali  Hüseyin Aksoy ve Protokol Üyeleri tarafından Aydın Çıldır Havalimanı’ndan uğurlandı.

 
 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"