Advert

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY VE İZMİR VALİSİ KÖŞGER MAVİ BAYRAK TÖRENİNE KATILDI

İzmir Valiliği (BHİ) Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Turizm cenneti Çeşme'nin dünyaca ünlü Ilıca Plajı’nda gerçekleştirilen 2020 Ulusal Mavi Bayrak Törenine katıldı. Törenle birlikte Ilıca Plajı da 'Mavi Bayrak' ödülünü kazandı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY VE İZMİR VALİSİ KÖŞGER MAVİ BAYRAK TÖRENİNE KATILDI
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY VE İZMİR VALİSİ KÖŞGER MAVİ BAYRAK TÖRENİNE KATILDI egeseshaber
Advert

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kontrollü normalleşmeyle birlikte Kovid-19'un küresel etkisinin izin verdiği en üst seviyede turizm çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Turizmde Mavi Bayrak almanın önemli bir kriter ve simge olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Türkiye olarak 2008 yılında dünya üçüncülüğüne yükseldiğimiz Mavi Bayrak sayısında, 2015 ve 2016’da ikinciliğe kadar da çıktık. Ve burada özellikle vurgulamak isterim ki üçüncülüğü yakaladığımız 2008 yılından itibaren kazandığımız mavi bayrak sayısında hiç düşüş yaşamadık. İlk üçteki diğer ülkeler olan İspanya ve Yunanistan’a baktığımızda görüyoruz ki inişli çıkışlı bir grafik mevcut. Bu şu anlama geliyor, Türkiye uluslararası standartları ve daha da önemlisi sunduğu kaliteyi tüm rakiplerinden daha iyi koruyor. Altına imzasını attığı kriterleri yerine getirmede ve devamlılığını sağlamakta tüm rakiplerinden daha başarılı. Unutmamak gerekir ki Mavi Bayrak sadece bir temizlik simgesi değil. Çevre yönetimi, donanım ve güvenlik yeterliliği gibi birçok başlığın karşılandığını belirten bir sembol” ifadelerini kullandı. 

Ülkemizde yüzme suyu “mükemmel” kalitede çıkmasına rağmen Mavi Bayrak Ödülü için değerlendirilemeyen 417 yüzme alanı bulunduğunu söyleyen Bakan Ersoy, Bunlardan 246 tanesinin kanalizasyon sistemi ve arıtmaya bağlı olmadığını ve plaj niteliği uygun olmayan ve kapalı yerler olduğunu aktardı. 

Bakan Ersoy, bu bölgelerde olanaklar mevcut olmasına rağmen, sürdürülebilir turizm bilincinin yerleşmemiş olduğunu belirterek, “Buralarda yapılması gereken öncelikli işin söz konusu turistik tesis ve belediye plajlarını kapsayacak şekilde eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını gerçekleştirmek olduğunun altını çizdi. Bakan Ersoy, “Bakanlığımız öncülüğünde kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile birlikte gerekli organizasyonları yapıp, bir an önce bu bölgelere Mavi Bayrak kazandırılması önceliklerimiz arasındadır. Geri kalan alanlardan 56 tanesi nitelikli işletmenin bulunmadığı ikinci konut önü ve kamu kampları plajlarıdır. Üzerinde sadece duş-tuvalet bulunan ve başka hiçbir şeyin bulunmadığı plajlar için yaklaşık olarak 105 bin lira yatırım maliyeti öngörülmektedir. Bu maliyetin, üzerinde imkânlar bulunan kamu kampları ve belediyelerin kontrolündeki ikinci konut önlerinde yer alan plajlar için çok daha düşük seviyelere ineceğini öngörebiliriz. Yine mevcut 26 nokta, plaj niteliği olup aktif kullanılan ve paket arıtma yatırım ihtiyacı bulunan yerlerdir. Paket arıtma sistemlerinin maliyetleri günlük kullanıcı sayısına göre değişmekle birlikte her bir plaj için yaklaşık maliyet hesapları yapılmış durumda. Bu projelerin hayata geçirilmesi ve başvuru yapılması halinde ödüllü plaj sayısı artacaktır” diye konuştu. 

486 Olan Mavi Bayrak Sayımız 2021’de 575’e ve 2022’de 713’e Ulaşacaktır

Bu anlamda elde ettiklerimizi korumakta zaten çok başarılı olduğumuzu belirten Bakan Ersoy, “Önümüzdeki bu eğitim ve proje gereklerini yerine getirdiğimizde Mavi Bayrak’ta dünya birincisi olmamız işten bile değildir. Bunları başardığımız takdirde 486 olan Mavi Bayrak sayımız 2021’de 575’e ve 2022’de 713’e ulaşacaktır. Bakanlık olarak biz üzerimize düşen her sorumluluğu tüm imkân ve gayretimizle yerine getirmeye hazırız ve bunu yapıyoruz. Belediyelerden, tesis ve işletmelerden de aynı gayreti bekliyoruz. Birlikte ülkemizi inşallah zirveye taşıyacağız” dedi.

Törende konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çeşme Ilıca plajının mavi bayrakla buluşmasının çok önemli bir faaliyet ve icraat oluğunu, bu yetkinliği almasında emeği geçen herkesi kutladığını ifade etti. 
Vali Köşger, ileri gitmiş kalkınmış ülkelerin vatanlarının her bir santim metresini mahmur hale getiren ve her bir bireyini kendi kabiliyetleri yetenekleri doğrultusunda ötekileştirmeden, ayrım göstermeden büyük ülke ideali çerçevesinde istihdam eden ülkeler olduğunun altını çizdi.

“Kategorisinde Türkiye 1.Si Olması İçin Ne Gerekiyorsa Birlikte Yapacağız”

Bu idealle hareket ettiklerini söyleyen Vali Köşger, “Bizde bu manada ülkemizin her bir santim metre karesini imar etmek için, mahmur hale getirmek için, hele hele İzmir gibi Türkiye’nin göz bebeği olmuş ülkenin batıya açılan kapısı, Ege’nin incisi bir kentin her bir santim metre karesini imar için, Allah’ın izniyle her beraber güzel çalışmalar yapacağız.  Bir başlangıcın adımını da bugün burada atıyoruz. Mavi Bayrak çalışmaları doğrultusunda Valiliğimiz 10 yıldır çalışmalarını yürütüyor.  Büyükşehir Belediye Başkanımızda ifade etti: Türkiye mavi bayraklı plajlar arasında 586 plajla dünyada 3. sırada. İzmir’imiz ise ülkemiz içindeki sıralamada 52 plajla Türkiye 3.südür. Biz İzmir’i Mavi Bayraklı plajlar kategorisinde Türkiye 1.si olması için ne gerekiyorsa birlikte yapacağız. İnşallah biz İzmir’i sadece turizmde değil sanayide, tarımda, ticarette bütün alanlarda potansiyelini en iyi şekilde kullanması için; büyük Türkiye ideali peşinde entegre bir şekilde olması için, ne gerekiyorsa yapmaya çalışacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy, Vali Köşger ve Belediye Başkanı Tunç Soyer plajın mavi bayrağını göndere birlikte çekti.  Mavi bayrağı Ilıca Plajı'ndaki surf sporcularından alan Doğa isimli küçük kız, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a teslim etti. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"