Advert

İTECİK TEPESİ’NDE 5 HEKTARLIK ALAN “İTECİK LALESİ TABİATI KORUMA ALANI” İLAN EDİLDİ

Vali Funda Kocabıyık, Kayağıl köyü sınırları içindeki İtecik Tepesi’nde 5 hektarlık alanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “İtecik Lalesi Tabiatı Koruma Alanı” ilan edildiğini söyledi.

İTECİK TEPESİ’NDE 5 HEKTARLIK ALAN “İTECİK LALESİ TABİATI KORUMA ALANI” İLAN EDİLDİ
İTECİK TEPESİ’NDE 5 HEKTARLIK ALAN “İTECİK LALESİ TABİATI KORUMA ALANI” İLAN EDİLDİ egeseshaber

Vali Funda Kocabıyık, yaptığı açıklamada ilimizin doğal güzelliklerini keşfedip gelecek nesillere ulaştırmak ve tanıtmak için çaba harcadıklarını söyledi.

Kayağıl köyü sınırları içindeki 1.200 metre yüksekliğe sahip İtecik Tepesi’nde yetişen bir şakayık türü olan "Paeonia Peregrina" çiçeğinin Uşak’a değer katan güzellikler arasında yer aldığını ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “Hemşehrilerimizin “İtecik Lalesi” olarak adlandırdığı ve her yıl bahar aylarında açan koruma altındaki çiçeğin bulunduğu yaklaşık 5 hektar alan Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından “İtecik Lalesi Tabiatı Koruma Alanı” olarak ilan edildi” dedi.

Bölgede ki çiçek varlığının devamlılığının sağlanması için çalıştıklarını kaydeden Vali Funda Kocabıyık, “Kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaağıl Köyü sınırları içerisinde kalan İtecik Dağında dar bir alanda yetişen "İtecik lalesi”,  kayalık ve çalılık dar bir alanda görülmektedir. Bahar döneminde özel tedbirler alınarak korunan lalenin, patatese benzeyen yumruları toprağın 25-75 santimetre altında bulunuyor.  Uşak’ta doğal olarak yalnızca bu alanda yetişen koruma altındaki, lale  10- 15 gün süreyle çiçek veriyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"