Advert

ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARINI ÖNLEME MERKEZİ İZMİR’DE AÇILIYOR

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olacak, çocuk ihmal ve istismarını önleme merkezini İzmir’de açıyor.

ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARINI ÖNLEME MERKEZİ İZMİR’DE AÇILIYOR
ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARINI ÖNLEME MERKEZİ İZMİR’DE AÇILIYOR egeseshaber

Faaliyetlerine Mart ayında başlamasına rağmen, Merkezin pandemi nedeniyle ertelenen açılış töreni, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve iş, siyaset ve sanat dünyasından seçkin konukların ve UCİM gönüllülerinin katılımı ile 21.08.2020 tarihinde gerçekleşiyor.

600'E YAKIN EĞİTİM ÇALIŞMASI

Kuruldukları 2017 yılından bu güne, Türkiye genelinde 600’e yakın eğitim çalışması yaptıklarını, tecrübeleri ve oluşan insan gücü ve bilim ordusu ile daha da fazlasını yapacaklarını açıklayan dernek, Önleme Merkezi ile vakaların yaşanmadan önlenmesini hedefliyor.

TÜRKİYE'DE VE AVRUPA'DA ÖRNEĞİ YOK

Türkiye’de ve Avrupa’da örneği olmayan, sadece Amerika’da örneği olan bu model ile Dernek; ihmal ve istismarın bütün türleri ile ilgili başta çocuklar ve ebeveynler olmak üzere çeşitli meslek gruplarına eğitimler verecek, gerek internet üzerinden gerekse sahada bilinçlendirme çalışmaları yapacak. Önleme Merkezi, verilerin oluşmasını ve bu veriler doğrultusunda, çocuk koruma sisteminde yol ve yöntemlerin belirlenmesini sağlayacak.

Dernek, kendilerine yapılan 500 e yakın ihbar olduğunu, hukuki sürecin her aşamasında, yanlarında olmanın, çocuklar ve aileleri için büyük bir güç kaynağı olduğunu, Önleme Merkezi’nin açılması ile onlarla daha da yakından temas halinde olacaklarını; ancak istismarın yaşanmadan önlenmesini, çocukların artık adliye koridorlarında olmamasını hedeflediklerini belirtmektedir.

UCİM NEDİR?

Ucim, kamuoyunda, ‘kahraman öğretmen’ olarak bilinen, İzmir’in Menderes İlçesi’nde bir köy okulunda yaşları 6 ila 11 arasında değişen 6 kız çocuğuna cinsel istismar olayını ortaya çıkaran, yargılama sonunda sanığın 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan, bu mücadele sırasında Amerika Dışişleri Bakanlığı’nca Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülüne layık görülen Saadet Özkan ve bu mücadeleye başından beri destek olan Yücel Ceylan tarafından 2017 yılında kurulan, çocuk ihmal ve istismarıyla mücadeleyi hedefleyen bağımsız bir dernektir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"