Advert

“MİLLETİ ÖTV İLE SOYUYORLAR!"

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım otomotiv sektörüne yönelik yapılan ÖTV zammını eleştirdi. Toplam vergi gelirleri içinde ÖTV gelirlerinin yüzde 25’lik paya sahip olduğunu, 2020 ÖTV hedeflerine ise neredeyse ilk 7 ayda ulaşıldığına dikkat çeken Yalım; “ Yapılan zamlar işin tuzu biberi oldu, vatandaş kendine bir araba alırken birini de devlete alıyor. Vatandaşı ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ile soyuyorlar” dedi.

“MİLLETİ ÖTV İLE SOYUYORLAR!
“MİLLETİ ÖTV İLE SOYUYORLAR! egeseshaber

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren otomotiv sektörüne yönelik ÖTV artışı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birlikte günün en çok konuşulan konusu oldu. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’da konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ÖTV’ye gece yarısı yapılan zammı eleştirdi. Bir segmetteki görece düşüşü kaşıkla verip kepçeyle almak olarak niteleyen Yalım; “Önceden orta segment statüsündeki bazı araçlar yapılan bu değişiklikle bir üst segment statüsüne yükseltildi, bin 500 cc motor gücüne sahip bir araca bile 50 bin liraya yakın zam yapılmış oldu. Pandemi sürecinde bile devletin ilk 6 ayda motorlu taşıtlardan elde ettiği ÖTV rekor kırdı.” dedi.

                   "ÖTV GELİRLERİ YÜZDE 25'LİK PAYA SAHİP"

“Milleti ÖTV ile soyuyorlar” diyen  Yalım ÖTV’ye ilişkin sayısal verileri de şu şekilde paylaştı; “Toplam vergi gelir gerçekleşmeleri içinde ÖTV gelirleri ortalama yüzde 25’lik paya sahiptir. Başka bir deyişle tahsil edilen her 100  lira verginin 25 lirası ÖTV’den gelir. 2019 yılında 147.1 milyar lira ÖTV geliri tahsil edildi. Bunun 13.8 milyar lirası motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV idi. 2020 yılında ise motorlu taşıtlar üzerinden tahsil edilen ÖTV tutarları adeta şahlandı. İlk yedi ayda 16 milyar TL motorlu taşıt ÖTV’si tahsil edildi. 2020 yılı bütçe hedefi olan 18.9 milyar TL’lik tutarın yüzde 85’i ilk yedi ayda aşıldı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
ÖZKAN YALIM'DAN DERELİ KÖYÜNE ZİYARET
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
İTFAİYECİLER BAŞKAN SOYER'İ ZİYARET ETTİ
"