Advert

BÜYÜK ZAFER'İN 98.YILI COŞKU VE GURURLA KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 98. yıl dönümü olan 30 Ağustos Zaferi, Afyonkarahisar ve Kütahya Valiliklerinin ortaklaşa düzenlediği törenle Kütahya Zafertepe Zafer Abidesi’nde coşkuyla kutlandı.

BÜYÜK ZAFER'İN 98.YILI COŞKU VE GURURLA KUTLANDI
BÜYÜK ZAFER'İN 98.YILI COŞKU VE GURURLA KUTLANDI egeseshaber

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepeçalköy’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Vali Gökmen Çiçek, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler, Ali Fazıl Kasap, Ahmet Erbaş, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, vatandaşlar ve gençler katıldı. 

Törende, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin en genç müezzini Alpcan Çelik, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu.  İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın tüm şehitlerimiz için dua etmesinin ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Asım Okat bir konuşma yaptı. 

Daha sonra Kütahya Valisi Ali Çelik halka hitap etti. Kütahya’nın tarihin her döneminde önemli, stratejik ve üreten bir şehir olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “İlimiz, bu karakterini kuruluş ve kurtuluşta da devam ettirmiştir” dedi.

Son olarak konuşan Gençlik ve spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yaptığı konuşmada, Türk milletinin şanlı istiklal mücadelesini zaferle taçlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman Mehmetçikleri minnetle, hürmetle, rahmetle andığını söyledi.

Tarih De Bizimdir, Zafer De

Günlerdir 30 Ağustos kutlamalarının iptal edildiği yönünde açıklamalar yapıldığını hatırlatan 

"Bu ruh aynı ruh, bu şuur aynı şuurdur"

, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yaşına emin adımlarla yürüdüğünün altını çizerek, Türkiye'nin ayak seslerinin hem içeride hem de dışarıda bazılarını rahatsız ettiğini söyledi. 1071'de Malazgirt'te büyük bir zafer kazanarak bu toprakları yurt kılan ecdadın 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da bu milletin istiklalinden vazgeçmeyeceğini dünyaya haykırdığını vurgulayan 

"Bağımsızlığımızı savunmak kuru lafla değil ancak icraatla mümkün olabilir"

, Karadeniz'de yapılan tarihin en büyük doğal gaz keşfinin Türkiye'yi hem doğal gazda dışa bağımlılıktan kurtaracak hem de gücüne güç katacak dev bir adım olduğunu dile getirerek, söz konusu keşfin Türkiye için yeni bir başlangıç olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bağımsızlığını savunmanın kuru lafla değil ancak icraatla mümkün olabileceğine işaret eden 

, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı gelecek yıl pandemi sürecinin atlatılmasıyla çok daha kalabalık bir toplulukla kutlamayı temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Türk Yıldızları Gökyüzüne Ay Yıldız Çizdi
Kutlamalar, Gençlik Merkezleri arasında dereceye giren öğrenciler ile Türk Yıldızları’nın gösterileriyle devam etti. 

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları’nın gökyüzüne ay yıldız nakşettiği anlar büyük bir gurur ve ilgiyle izlendi. 
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, tören birliklerinin geçişiyle sona erdi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRKİYE'DEKİ İTFAİYELER ARASINDA İLK VE TEK
TÜRKİYE'DEKİ İTFAİYELER ARASINDA İLK VE TEK
"