Advert

CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM BANAZ ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Banaz İlçe Başkanı Kadir Tümer, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yaman ve CHP Uşak parti üyeleri ile Banaz Ziraat Odası Başkanı Ethem Erdem’i makamında ziyaret etti, çiftçinin sorunlarını dinledi.

CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM  BANAZ ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ
CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM  BANAZ ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ egeseshaber
Advert

Ziraat Odası Başkanı Ethem Erdem; “Türkiye’de en sıkıntılı sektörlerden birisi tarım sektörü. Biz oldukça sıkıntı içerisindeyiz. Biz ‘Şeker vatandır’ diyerek şeker fabrikalarının satışını istemedik. Bunu pandemi süreci döneminde gördük. Pancarda ülke olarak bayağı sıkıntı içerisindeyiz, ekim olarak çok sıkıntılı ve ekim alanları çok zararlı. Bunu devlet kesinlikle destek vermeleri ekim alanlarının genişlemesinde fayda sağlar diye düşünüyorum. Pancarda uygulanan sistem haşhaşta da uygulanmaya başlandı. Haşhaş ekiminde bizim ekim alanlarımız yüzde 50 düştü, çiftçiler doğal afetlerden en çok etkilenen insanlardır burada çok büyük zararlarımız var. Bizim bu bölgede pancar ekimi azalınca, haşhaş ekimi azalınca nohutta da hastalık olunca alternatif ekim imkânımız kalmadı. Alternatif ekim kalmayınca da topraklar büyük oranda zarar gördü. Alternatif ürünlerin devlet tarafından teşvik edilmesi gerekiyor, devletin tedbir alması gerekiyor. Hububat ekimi üç yıl üst üste yapılmazsa destek verilmiyor bana göre bu yetersiz.

LAVANTA KÖYÜ PROJESİ

Banaz Kaymakamlığı öncülüğünde Lavanta Köyü yapma projesini de hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Ethem Erdem bu projeye de destek verdiklerini söyleyerek sözlerini sürdürdü; “Ziraat Odası olarak o bölgede 16 bin 400 metrekarelik bir alan aldık, oraya geçen yıl lavanta diktik, ilk ürünlerini az da olsa bu yıl almaya başlayacağız. Pazardaki payımızın az olması önemli değil fiyatları biz çiftçimizin lehine düşürüyoruz. Size çiftçilerimize karşı göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Ama biz de ayrıca en büyük sıkıntıyı toprak iyileştirilmesi. Bu kanun gereği toprak iyileştirilmesi yapacakların yüzde 50’sinin üzerindekilerin imzasının alınması gerekiyor bu da mümkün değil.

Devlet olarak aynı kişilere ait bitişik parçaların tek tapuda birleşmesi bunun temellerini atar diye düşünüyorum. Bunu kendimizden biliyorum; bizim aynı bölgede yan yana olan arazilerimiz tek tapuda birleşirse doğal olarak tarla birleşiminin temelleri atılır diye düşünüyorum. Tarımla ilgili genel başkan yardımcınıza iletirseniz faydalı olacağını düşünüyorum.”

“İNSANLARIN EN ÇOK İHTİYACI GIDA”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise şöyle konuştu; “Sayın ilçe başkanımız var, kadın kolları balkanımız var ve de çok değerli arkadaşlarımız var. Hepimiz şunu yaşadık; mart mayıs arasında insanların en çok ihtiyacı olduğu şey; gıda. Atatürk’ün dediği gibi ‘Köylü milletin efendisidir’ köylü ekerse, biçerse, araziye ektiği ürünü kaldırırsa insanların yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebileceği tek unsur olduğu meydanda. Bu ülkenin tekrar ekonomik olarak kalkına bilmesi için tarıma ihtiyaç var. Bugün mevcut hükümet iktidara gedikten sonra araziler ekilip biçilmez hale geldi. Bazı yanlış yapılan politikalardan dolayı çiftçinin daha fazla kazanabilmesi için ülke ekonomisine daha fazla katkı verebilmesi için ekilen araziye değil, ekilen ürüne destek verilmesi gerekiyor. Sadece araziye destek verildiğinden dolayı maalesef 2020 yılında iki Trakya Bölgesi alan ekilip biçilmiyor.

“ŞEKER FABRİKALARININ KIYMETİ SALGIN DÖNEMİNDE TEKRAR ANLAŞILDI”

Şeker fabrikaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım; “Şeker fabrikalarının, şekerin, pancarın kıymeti bu salgın boyunca tekrar anlaşıldı. ABD’ye, Mısır şurubuna peşkeş çekileceğine öz ürünümüz olan şeker pancarına destek verilmeli. Atatürk’ün de dediği gibi şeker fabrikaları kuracağız ki gürbüz çocuklar yetişecek. Türkiye tarihinde ilk defa Rusya’dan 750 bin ton şeker ithal etti. Arazisi olan, şeker fabrikaları olan bir ülkenin şeker ithal etmesi kadar yüz karası bir görüntü olamaz. İktidarın bu yaptığını ilk önce halkımıza daha sonra da vatandaşımızın takdirine bırakıyorum.” İfadelerine yer verdi.

“ÇİFTÇİNİN DAHA FAZLA HAŞHAŞ EKMESİ GEREKİYOR”

Haşhaş ekimi ile ilgili de konuşan Yalım; “ÇKS kayıtları ile ilgili 15 Eylül’e kadar sistemler açılmazsa ayın Tarım ve Orman Bakanı ile görüşeceğim çünkü çiftçimizin ekmek istediği tarlalara kayıt yaptırmak gerekiyor. Çiftçinin daha fazla haşhaş ekmesi gerekiyor. Çiftçinin daha fazla haşhaş ekilmesini istemeyen hükümete yakın yandaşlar tarafından başka bir ülkeden ciddi tonajlı haşhaş ithalatı gerçekleştirilebilme fikri ya da amacı gibi bir anlaşmaları olduğu şüphesi içindeyim ama umarım yanılırım çünkü vatandaş ekecek ki, çiftçi kazanacak. Ancak böyle bir şüphem var çünkü ÇKS kayıtlarının istenmesinin zorlaştırılması sebebi bunun yanında iyileşmelerden dolayı kaynaklanan sorunlar da özellikle ÇKS’nin alınmasındaki zorluklardan dolayı haşhaş üretiminin son derece düşeceğinde dolayı bazılarının ağzının suyu akıyor. Ziraat odalarımız çiftçilerimizin Uşak’ta lehine hareket yapıyorlar. Piyasayı dengede tutarak onlar adına bir sigorta görevi görüyorlar. Ben çiftçilerimiz adına size tekrar teşekkür ediyorum”     

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"