Advert

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI 14- 20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Bu yıl tüm Türkiye'de olduğu gibi Uşak'ta da 14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yazılı bir basın açıklaması yayımlandı.

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI 14- 20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI 14- 20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK egeseshaber

Ahilik Haftası Kutlamalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada Ticaret İl Müdürlüğü şu ifadelere yer verdi; "Gerek Anadolu Selçuklu Devletinin gerekse Osmanlı cihan İmparatorluğunun kuruluş sürecinde yapı taşı görevi gören, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ekonomik ve sosyal hayatının özüne kaynaklık eden Ahilik müessesesi 800 yıl ötesinden günümüze açılan akıl bilim, ahlak ve çalışma düzenimizin maddi ve manevi kaynağını teşkil etmektedir. Ahiliğin bu temel düsturları aynı zamanda ihtiyaç duyduğumuz temel hayat ve üretim tarzının mayasıdır.

Ahi kelimesinin kardeş, arkadaş, yaren, dost anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Ahilik ise, hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak, birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işini kutsal, çalışmayı ibadet sayan, din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkarların iş teşkilatı manasını taşır. Ahlak ile sanatın uyumlu bileşimi olarak tarif edilen Ahilik, milletimizin toplum ahlakı ve dayanışma duygusunun gelişmesinde, hoşgörü ve kardeşlik kültürünün oluşmasında, toplumsal hukuk düzeninin kurulmasında, üretimin denetlenmesinde, ticaret ve tarımın koordinasyonunda, mesleki örgütlenme üzerinde önemli bir tesir icra etmiştir.

Günümüzde üretici ile tüketici, devlet ile halk, emek ile sermayenin barışık olduğu bir iş yaşamı ortamının sağlanması, sağlam bir  ekonomik yapı için gerekli temel şarttır.

Bu ortamın Ahilik Teşkilatının varolduğu yüzyıllar boyunca Anadolu'da sağlandığı görülmektedir. Sağlam bir iş ahlakının geçerli olduğu bir sistem, ekonomik kalkınma için ön şarttır. Bu yüzden günümüzde Ahiliğin anlaşılmasına, yorumlanmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına ihtiyaç vardır.

Kısaca eli, kapısı ve sofrası açık; gözü, beli ve dili de kapalı olmak şeklinde ifade edebileceğimiz Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların örgütlerinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması, çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, İlimizde Ahilik Haftası kutlamalarını gerçekleştirmekteyiz.

Milli birlik ve beraberliğe, alımda ve satımda Ahilik ahlakına, dürüstlük ve hakkaniyete, kul hakkı bilincine en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, İlimiz genelindeki 27 Esnaf Odası ile 2 adet Ticaret ve Sanayi Odası şemsiyesi altında örgütlenmiş olan tüm esnaf ve sanatkarımızın Ahilik Haftasını en içten duygularımla kutlar, sağlıklı, huzurlu ve bereketli günler dilerim." 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
"