Advert

VALİ FUNDA KOCABIYIK'TAN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık'ın Ahilik Haftası ile ilgili bir mesaj yayınladı.

VALİ FUNDA KOCABIYIK'TAN AHİLİK HAFTASI MESAJI
VALİ FUNDA KOCABIYIK'TAN AHİLİK HAFTASI MESAJI egeseshaber

Uşak Valisi Funda Kocabıyık Ahilik Haftası ile ilgili yayınladığı mesjında "

Ahi Evran Veli tarafından kurulan Ahilik; sadece bir esnaf kuruluşu değil yardımlaşma-dayanışma ruhunu taşıyan, toplumu oluşturan birçok yapıya ve kültüre katkı sağlayan bir ocaktır. Ahilik Teşkilatı; vatandaşların eğitim almasını sağlayarak üretmesini, hem kendi hem de toplum için faydalı hâle gelmesini, ahlak ilkelerini temele alarak anlayış ve güvene dayalı iş bölümü ile iş birliğinin gerçekleştirilmesi, verimli bir çalışma ortamının meydana getirilmesi amaçlarıyla toplumda insanı temele alan ortak bir dil oluşturmaya ve sosyoekonomik açıdan denge kurmaya hizmet etmiştir.

Temele aldığı sarsılmaz değerleri ile Ahilik geleneğinde; hizmette mükemmellik, dürüstlük, doğruluk, iyilik ve saygı ilkeleriyle sağlam ve dayanışmacı bir ortak yaşam sürdürülmüş ve korunmuştur. Türklerin en köklü geleneklerinden bir olan bu teşkilat kültürümüzde meslek etiği ve çalışma disiplinini oluşturmuş, devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir.

Günümüzün esnaf birlikleri ve meslek odalarının temelini de kardeşliği ve çalışkanlığı öğütleyen Ahilik Teşkilatı oluşmuştur. Köklü Ahilik geleneğinin ilkeleri; bugün esnaflarımıza ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Bizler de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımızla hoşgörüyü temele alan bu geleneği yaşatma gayretindeyiz. Bizi biz yapan, kültürümüzü oluşturan temel değerlerimizi korumak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla sanayi, üretim ve ticari faaliyetleri yerine getirmek için çabalayan gençlerimizi ve mesleki eğitim veren kurumlarımızı desteklemek çok önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
UŞAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI HİZMETE GİRDİ
"