Advert

UŞAK CHP'DEN HÜKÜMETE OKUL ÇAĞRISI

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba 21 Eylül 2020 tarihinde açılacak olan okullarla ilgili açıklama yaptı.

UŞAK CHP'DEN HÜKÜMETE OKUL ÇAĞRISI
UŞAK CHP'DEN HÜKÜMETE OKUL ÇAĞRISI egeseshaber
Advert

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba yaptığı açıklmada; " 

1. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik İhtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP'li büyükşehir belediye başkanları bu yatırırm çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir.

2. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim dönemınde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir.
3. Yeni dersliklerin hizmete girmesi İle birlikte çocuklarımızın eğitimi için İhtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıd.r. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir.
4, Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB'e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alimi yetkisi verilmelidir.
5. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihaz. gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tum bu ihtiyaçlar suratle giderilmelidir6. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu  eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet 
erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır.
 Uzaktan eğitim Süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun Süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması İçin başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu Operatörlerin de sorumlulukları Olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.
8. Evinde televizyonu Olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB, Sivil toplum örgütleri birlikte "senin de televizyonun olsun" kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.
9. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır.
10. Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT İle sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır.
11. Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir.
12, Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.
13, Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır.
14. Kamu, Özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu elan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitm izni hakkı tanınmalıdır.
İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakki güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız, iktidarın yapması gerekenler bellidir iktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çölüm önerilerini hayata geçirecek deve sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir. Ülkemiz ağır bir pandemi sürecinden geçmektedir. Bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşanmaktadır. 18 yıllık AKP döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur.
 
Yeni eğitim ve öğretim pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır.
Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz." ifadelerine yer verdi.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"