Advert

AYDIN EĞİTİM SEN BAŞKANI EGESES HABER’E KONUŞTU: “OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME KESİNLİKLE HAZIR DEĞİL”

21 Eylül tarihinde açılan okullar öncesinde Aydın Eğitim- Sen Başkanı Kadir Özdemir Egeses Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş'a okulların, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin bakışını, “yeni normalde” eğitimi sordu. İki bölümden oluşan röportajın ilk kısmında Aydın’daki okulların durumundan bakanlığın tedbirlerine, eğitim için bilim kurulu önerisinden Eğitim – Sen olarak yapılan çalışmalara birçok konu hakkında bilgi verdi.

AYDIN EĞİTİM SEN BAŞKANI EGESES HABER’E KONUŞTU: “OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME KESİNLİKLE HAZIR DEĞİL”
AYDIN EĞİTİM SEN BAŞKANI EGESES HABER’E KONUŞTU: “OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME KESİNLİKLE HAZIR DEĞİL” egeseshaber
Advert

Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir Aziz Muhammet Ulubaş’a yaptığı açıklamada; “Bu konuyu gündeminize aldığınız için size teşekkür ederim çünkü bu süreç hepimizi ilgilendiriyor ya veliyiz öğretmeniz ya da normal vatandaşız hepimizi ilgilendiren zorlu bir süreçten geçtiğimiz kesin. Okulların ilk kapanmasından itibaren sürekli Eğitim-Sen olarak topluma dönük hep çağrımız odu. Bakanlığa, ailelere, öğrencilere bu sürecin nasıl yönetilmesi gerekir, sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatabilmemiz için neler yapılması gerektiği konusunda bizim 16 Mart’tan itibaren ciddi çalışmalarımız oldu. Haftadan beş gün eğitim günlükleri çalışmaları gerçekleştirdik, Türkiye’nin bu pandemi sürecinde yaşadığı sorunların toplumun gündemine, kamuoyunun gündemine sunmak anlamında, bir yol haritası belirlemek anlamında bu tür çalışmalarımız oldu cumartesi günleri de haftanın özeti şeklinde yine bir eğitim günlüğü programı oluşturduk ve her defasında da bakanlığa çağrımız bu yöndeydi; pandemi süreciyle baş etmenin sadece bakanlığın inisiyatifine, sadece bakanlığın alacağı tedbirlerle baş etmenin mümkün olmadığını dile getirdik. Yaptığımız çağrıların gerçekten ne kadar yerli yerinde, haklı olduğunu gördük. Aslında haklı çıkmak istemezdik çünkü bilim alanındaki insanlar bu iş için gerçekten en başından berri çabalaması, bu sürecin nasıl yürütülmesi ile ilgili mücadele ettiler, ediyorlar. Pandemiyle baş etmenin daha önceki örnekleri de var; yani bu hep önümüzdeyken maalesef bu konuda ne bilim insanları dinlenildi ne de eğitim sendikaları dinlenildi.” ifadelerine yer verdi.

“TOPLUMUN ORTAYA KOYDUĞU DÜŞÜNCELER ÖNEMSENDİ”

Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir toplumun genel hatlar itibariyle ortaya koyduğu düşüncelerin önemsendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Şuan gelinen noktada tablo ortada. Her ne kadar ölüm oranları yaz mevsiminde düşmüş olsa da önümüze sunulan verilere bakıldığında Ekim, Kasım aylarında bu sürecin daha da zor geçeceği şeklinde bir tablo var. Biz şunu hep söylüyoruz; her zaman, her olağan üstü durumla karşı karşıya gelindiğinde ülkelerin bu konuda ne derece hazırlık olduğu, olağanüstü durumlara karşı nasıl tedbir alınması gerektiği konusunda bir ortak aklın ortaya konulması gerekiyor. Maalesef iktidar ya da bizi bu şekilde yönetenler böyle bir süreci; yani ortak aklı ortaya koyalım ya da farklı insanların, kesimlerin düşüncelerini önemsemeleri konusunda pek öyle bir uzlaşı içerisinde olmadıklarını gördük ve gelinen noktada artık yasaklardan yavaş yavaş esnedi.”

“ALINAN TEDBİRLER AÇIKLANMADI”

Okulların sadece birinci sınıf ve okul öncesine kısmen açılmasını değerlendiren Özdemir, “Kısmi okulların açılması konusunda biz eğitim sendikası olarak, Eğitim Sen olarak en başından berri kesinlikle yüz yüze eğitimin mutlaka ve mutlaka şartların yerine getirilmesiyle olmasını vurguladık ve ondan sonra okulların açılmasını hep önerdik. Ama şuan gelinen noktada sadece okul öncesi ve birinci sınıflar için 21 Eylül’den itibaren okulların eğitime başlayacağı ve haftada bir gün beş etkinlikle bu sürecin deneme aşaması olacak. Aileler henüz daha kaygılı, insanlar kaygılı bakanlık bu konuda net bir şekilde alınan tedbirleri açıklamadı bakanlığın yapması gereken topluma, kamuoyuna mutlaka ve mutlaka alınan tedbirleri açıklaması gerekir. Bakanlık ailelerin kaygılarını gidermek zorundadır bizim çağrımız bu yöndeydi ama gerek Türkiye genelinde, gerek Aydın yerelinde kesinlikle böyle bir tedbirin alınmadığının net bir şekilde fotoğrafı ortada. Bu tümüyle okulların, idarecilerinin, öğretmenlerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Bakanlık okullara tedbirlerin alınması noktasında herhangi bir destek de sunmuyor okulların herhangi bir geliri yok ve bütçeleri yok. Kaynak olmadığı için tümüyle velilere, eğitim emekçilerine bırakılmış durumda bu tablonun üstesinden gelebilme şansları yok. Okullar güvenli bir şekilde açılabilir mi sorusunun karşılığı kesinlikle öyle bir ortamın olmadığı yönündedir.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE LİSTELER YAYINLIYORUZ”

Türkiye genelinde ve Aydın’da her hafta, her gün ortalama 20, 30, 40‘lı şekilde iller bazında listeler yayınladıklarını da hatırlatan Aydın Eğitim-Sen Başkanı Kadir Özdemir; “Bizim yine önceliğimiz sağlıklı ortam yaratıldıktan sonra, oluşturulduktan sonra çocukların yüz yüze eğitime başlamaları için de çok kıymetli, çok anlamlı. Çocuklar ilk sosyalleşmesini okulda yaşıyor çocuklar için en güvenli yer okullardır dolayısıyla öğretmene danışmaları, arkadaş edinmeleri, sosyal yönden gelişmeleri anlamında, beceri edinme anlamında okulun birçok yönden işlevi vardır.  Sağlıklı bir ortam sağlandıktan sonra çocukların okula başlamaları bizler için de çok anlamlı ancak yine de dediğimiz şekilde sağlıklı bir ortam muhakkak yaratılması gerekiyor. Birinci sınıfların, okul öncesi çocuklar için deneyelim görelim yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir. Öncelikle güvenilecek şartların oluşturulması gerekir ondan sonra bu şartlar dahilinde çocuklar okul ortamına ya da yüz yüze eğitime başlaması gerekir biz de maalesef öyle bir durum söz konusu değil.” Dedi.

“EĞİTİM KURULU OLUŞUMU DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Eğitimle ilgili bir bilim kurulu oluşturulabilir mi sorusuna ise bakanlığa buna dönük de çağrılarının olduğunu hatırlatan Başkan Özdemir “Ancak bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda maalesef uygulamalar olmuyor yani bilim kurulu tavsiye kararları alıyor bu tavsiye kararlarının da yüzde kaçına uyuluyor veya uygulamaya gidiliyor o da soru işareti. İller bazında biz zaten bunu da talep ettik iller bazında da bu kurulların muhakkak oluşturulması gerektiği lazım. İçlerinde bilim insanları, sağlıkçıları, eğitimden sorumlu sivil toplumdan sorumlu sendika temsilcilerinin de muhakkak olması gerekirdi yerelde ve ülke genelindeki pandemi süreciyle ilgili görüşleri çok kıymetlidir. Mutlaka ve mutlaka yerellerde de yine valilikler bünyesinde tabip odasından, eğitim sendikalarından eğitimcilerin olabileceği, diğer kurumların temsilcilerinin ulaşabileceği bir kurulla bu süreci yönetmek kıymetlidir.  Türkiye’de eğitim kurulu şeklinde bir kurulun oluşumu düşünülebilir” şeklinde cevap verdi.

“EĞİTİMİ İKİNCİ PLANA İTEMEYİZ”

Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir “Eğitim ve sağlığı birbirinden ayırt etmek de doğru değil tabii ki. Öncelikle sağlık her şeyin ön koşulu, ön şartı tabii ki sağlıktır. Sağlık şartları ya da birey sağlıklı olduğu zaman taleplerin edilmesi önemli ancak eğitimi asla ve asla ikinci plana itemeyiz sonuçta sağlıkla birlikte eğitiminde ne kadar kıymetli olduğunu biz defalarca vurguluyoruz. Önceliğimiz tabii ki çocuklarımızın, hepimizin sağlığı ama çocukların da eğitim hakkının sağlıklı ortamlar sağlandıktan sonra yararlanmaları çok anlamlıdır.” dedi.

“SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜYLE GÖRÜŞTÜM”

Aydın’daki durumu da değerlendiren Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir “Her yerin özgünlüğü farklıdır. İstanbul’u, İzmir’i Aydın’la kıyaslamak ya da Türkiye’nin ücra illerindeki özgünlüğü ile çok farklıdır. Herkes kendi yerel özgülüğünün koşullarını çok daha iyi bilebilir dolayısıyla Aydın’da da alınan tedbirlerin kesinlikle bir bütünsellik anlamında yeterli olduğunu söylemek mümkün değil, yeterli değildir. Okullarda sağlıklı ortamın oluşturulması temizlik konusunda, temizlik malzemelerinin temini konusunda ciddi anlamda sorunlar yaşanıyor. Bunlar ortaydayken okulların sağlığından yana bahsetmek mümkün değil dolayısıyla öncelikle bu yönde tedbirlerin alınması lazım. Okullarda da bu pandemi süreci başladığında İl Milli Eğitim Müdürümüz COVİD-19’a yakalandı, belli bir süre tedavi gördükten sonra sağlığı iyi ve yerinde birçok okulda öğretmen arkadaşımız, idareciler, bu sureci yaşayanlar var ancak burada da bir sorun var; Aydın genelinde de sorunlar var. Bir yerde herhangi bir pozitif kişi olduğunda sadece o izole ediliyor ama temas halinde olduğu ya da okul ortamında bulunduğu süreyi dikkate alındığında o okullar karantinaya alınmıyor. Bunu hem İl Milli Eğitimle görüştüm hem Sağlık Müdürlüğüyle görüştüğümde verilen bilgiler bu yönde ve bu da doğru değil çünkü o idareci okulda bulunduğu süre zarfında kaç kişiyle temasa girmiş o bilgi yok. Türkiye genelinde de benzer tablolar muhakkak vardır. Bulaşın önüne geçme konusunda bizim süreci çok sağlıklı yürütmemiz lazım. Aydın’da da COVİD-19’a yakalanan eğitim emekçilerimiz var. Yarın bir gün sağlıklı okul şartları, koşulları oluşturmadan giden çocuklarımızdan da aynı şekilde aileye geri dönüşler olabilir. Salgının böylece üst seviyelere çıkabileceği herkeste mevcut o yüzden sağlıklı bir okul ortamı şu süreçte Aydın için de diyebiliriz kesinlikle hazır değil.” ifadelerini kullandı.

“BAZI SINIFLAR 40 KİŞİ”

Aydın’daki okulların durumunu da değerlendiren Özdemir “Milli Eğitim’in kendi web sayfasından alınan bilgiler doğrultusunda baktığımızda 846 okulumuz var, 9 bin 800 derslik var, 181 bin öğrenci var, 14 bin 600 civarında öğretmen var Aydın’daki tablo bu. Derslik sayısını öğrenci sayısına böldüğümüz zaman ortalama 18-19 civarına tekabül ediyor ancak gerçek kesinlikle böyle değildir bazı sınıfların sayısı 40 kişi. Özellikle bakanlığın nitelikli okul ve niteliksiz okul dönüşümünden sonrası çoğu okullarda ciddi anlamda sayı arttı fiziki koşullarda yeterli olmadığı için mecburen sınıflar kalabalık. Bu durum ilkokullar için de geçerli, ortaokul liseler için de geçerli; gerekirse kullanılmayan binaların muhakkak bir an önce okula dönüştürülmesi gerekiyor.”

“SINIF MEVCUTLARI MAKSİMUM 12’YE DÜŞÜRÜLMELİ”

Öğrenci sayılarının en fazla bir sınıfta 12 olması gerektiğini söyleyen Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir “Öğrenci sayılarının azaltması için çeşitli yöntemler uygulanarak sınıf mevcutları düşürülebilir fakat bu da ekstradan derslik demektir, ekstradan öğretmen demektir. Ayrıca bu sürecin en önemli noktalarından birisi de temizlik görevlilerinin olmayışı çoğu okulda temizlik görevlisi yok. Aydın özelinde COVİD’le mücadele konusunda gerçekten ciddi anlamda sıkıntılar yaşandığını söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

“TESPİT ETTİĞİMİZ 5-6 OKUL VAR”

Aydın’da tespit edilen COVİD durumları hakkında da bilgiler paylaşan Aydın Eğitim – Sen Başkanı Kadir Özdemir “Bu süreçle ilgili ülke genelinde olduğu gibi bizde de COVİD testi pozitif çıkan var. Okulları biz de genel merkezimize istatistiki bilgi amaçlı, kamuoyunu bilgilendirmek anlamında paylaşıyoruz. Aydın’da bizim şuan tespit ettiğimiz 5-6 okulumuz var ancak iletilmeyenler de vardır. Biz baştan berri sürecin şeffaf olmasını talep ettik, bilgiyi saklamakla bu pandemi sürecinde mücadele etmek mümkün olmuyor. Bu hastalığa yakalananlar ne kadar izole olursa salgını azaltmış olacağız bu bilgiyi saklamamak gerekiyor, olduğu gibi toplumla paylaşmak gerekiyor. Bu konuda şeffaf olunsun ki sağlıklı bir ortam oluşabilsin. Eğitim emekçileri arkadaşlarımız da bu kaygıyı okul ortamında yaşıyorlar. Müdür yardımcımızın 31 Ağustos’ta testi pozitif çıkıyor 4 Eylül’de ancak fark ediliyor ve ondan sonra karantina süreci başlıyor o birkaç günlük sürede kimlerle temas ettiği bilgisi saklı kalınmış. Türkiye’de birçok yerde benzer tablolar var bunlar doğru şeyler değil. Sağlıkçılarda olduğu gibi eğitimcilerde bu konuda gerçekten ciddi anlamda kaygı duyuyorlar çünkü birçok yerde de eğitim emekçilerinin hayatını kaybettiği bilgisini alıyoruz en son Konya’da iki tane idareci arkadaşımız hayatını kaybetti.” şeklinde konuştu.

DEVAMI YARIN...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"