Advert

"EĞİTİME BÜTÇE VERİLSİN, ÖZELOKULLAR KAMULAŞTIRILSIN"

SOL Parti Uşak İl Başkanlığı Uşak Tiritoğlu Parkı'nda bugün basın açıklaması yaptı. Açıklamada SOL Parti adına Fikri Mıdık konuştu.

egeseshaber

 Bugün açılan okullarla ilgili basın açıklaması yapan SOL Parti Uşak İl Başkanlığı; " Bugün okul öncesi ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitim başlıyor Ders içeriklerinin yeniden yapılandırılması, öğrencilerin En temel haklar olan sağlık ve eğitim hakkının "alınıp satıla- devamlılığının sağlanması ile ilgili çalışmalar yapılmadı. Uzaktan eğitime erişim imkanı bilir hizmetleri' olduğunun dayatıldığı AKP politikaları sonu- olan çocuklar için dahi eğiticunda sağlık krizi ile birlikte eğitim krizi yaşanıyor. Eğitimde min sürekliliği ortadan kalktı. Eşitlik ilkesi ortadan kaldırıldı, eğitim hak değil ayrıcalık haline getirildi. Ziller yoksul çocuklar için çalmıyon Okulların açılmadığı, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin giderilmediği her gün çocukların eğitimden kopuşu hızlanıyor.

Yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için yeterli öğretmen, temizlik, sağlık emekçisi ataması yapılmadı. Okulların temizlik, koruyucu malzeme ihtiyacı eksiksiz sağlanmadı. Fiziksel mesafenin korunması için yeterli derslik hazırlanmadı. Okulların salgında kapanmaşından bugüne eğitime ek bütçe AKP'nin gündemine dahi girmedi.
 
16 Mart' ta salgında okullar kapandı, uzaktan eğitim başladı. Aylar geçmesine rağmen öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmesi için gerekli olan cihazlar, internet erişimi ücretsiz sağlanmadı. Salgında özel okul. vakıf üniversitesi patronlarının. sermayenin tüm talepleri hayata geçirildi. AKP salgında da bir kez daha tercihinin halktan yana değil. bir avuç zenginden yana olduğunu, olacağını ilan etti.
 
Salgında dahi gerici yapılarla protokoller, iş birlikleri, zorunlu imam hatipleştirme politikaları hızla sürdürüldü.
Kamusal eğitim ve laiklik mücadelesinin çocuklar ve ortak geleceğimiz için ne kadar yaşamsal olduğuna hep birlikte tanıklık ediyoruz.
 
Her okul artık bizim için mücadele alanıdır, Okullar kamusal alanlardır halka aittir. Okul o mahallede yaşayanlarındır, o okulun velilerine,öğretmenlerine, eğitim emekçilerine, öğrencilerine aittir. Bize ait olana, geleceğimize hep birlikte sahip çıkmanın tam zamanıdır. Kamu kaynakları halkın kaynaklarıdır, halk için kullanılmalıdır.
 
10 MADDEDE ÇÖZÜM
1- Özel okullar ve vakıf üniversiteleri kamulaştırılmalıdır.
2- Tarikat, cemaat yurtları, özel yurtlar kamulaştırılmalıdır.
3- Yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.
4- Ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.
5- İhtiyacı olan her öğrenciye her ay düzenli olarak eğitim desteği sağlanmalıdır. Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.
G- Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı, internetprişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.
7- Kırsal kesimler ve yoksul mahallelerde internet erişim sorununun çözümü için fiziki koşullar sağlanmalı, Sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.
8- Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.
9- Temizlik emekçisi, sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.
10- Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.
Memleketinden ve bugunümüze ve geleceğimize dair umutlarından vazgeçmeyen herkesi;
Bize ait olana okullara, üniversitelere ortak geleceğimize sahip çıkmaya, kamusal eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz. Kamusal eğitim mücadelesi çocukların, gençlerin hayallerine, umutlarına sahip çıkma mücadelesidir. Onlar biç avuç, biz ise milyonlarız, birlikte başarabiliriz.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"TEPEDEN ATAMAYLA GELEN REKTÖR ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALMIYOR"
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
"