Advert

AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI "UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI"

Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir röportajın ikinci kısmında ise ailelerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadıkları tedirginlikten, Bakan Ziya Selçuk’un öğretmen maaşları hakkındaki açıklamasına, öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları zorluklardan yüz yüze eğitimin gerçekleşmemesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunları Egeses Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş’a anlattı.

AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI
AYDIN EĞİTİM - SEN BAŞKANI egeseshaber
Advert

Ailelerin okullar konusunda ciddi endişesi olduğunu hatırlatan Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir; “Aileler kaygılı durumda ve bu süreçte de beklemekten başka da bir şey yapamıyorlar. Bu süreci bence bir bütün olarak hem bilim kurulundaki insanların hem de yerellerde hangi il olursa olsun oradaki bakanlığın temsilcileri, sivil toplumlar muhakkak bu konuda detaylı bir bilgiyi toparlayıp ailelere kaygılarını giderecek şekilde bir açıklama yapma zorunluluğu vardır ve bu işte bakanlığa düşüyor. Böyle bir açıklama yapılmadı ve hala daha yapılmış değil. Ailelerden tahhattütname isteniyor. Tahhattütnamenin ilk gündeme geldiği gün ben tersi yönde bir bilgi verdim; ailelerin bakanlıktan ya da idareden böyle bir tahhattütnameyi istemeleri gerekiyor çünkü ben çocuğumu size teslim ediyorum siz bana okulu garanti etmelisiniz güvenilir diye ama maalesef bizde tam tersi bir süreç işlendi” şeklinde değerlendirdi.

 “UZAKTAN EĞİTİM OLMASINA RAĞMEN ÖĞRETMENLER OKULDA”

Aydın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir uzaktan eğitim olmasına rağmen Aydın’da keyfi bir şekilde okula giden insanların olduğunu söyledi. Aydın Eğitim- Sen Başkanı Kadir Özdemir yaptığı açıklamada; “Önümüzdeki hafta başlayacak olan sürecin dışında uzaktan eğitim olmasına rağmen Aydın’da öğretmenler belirli sürelerde okula gidiyorlar herhangi bir çalışma yok, bir şey yok okula öğretmen niye gidiyor sorusunu sormamız lazım. Her okulda böyle bir şey de yok bazı okullarda uygulamalar var ve bu durumu il Milli Eğitim Müdürü’ne, İlçe Milli Eğitim Müdürüne izah ettik böyle durumlar var diye fakat dönüş alamadık. Bu hafta içerisinde yeniden görüşme olacak özellikle İncirliova’da ve Merkez’de böyle bir sıkıntı var en azından ortak bir uygulamanın olması lazım. Bazı okullarda öğretmenler hiç okula gitmiyor bazı okullarda tüm öğretmenler keyfi bir şekilde okula gidiyor bazılarında da sadece belirli günlerde belirli öğretmenler gidiyor bu farklı uygumlalar öğretmenler arasında da ister istemez olumsuzluklara yol açıyor, kaygı verici durumlar ortaya çıkarıyor bu da doğru değil. Ortak bir birlikteliğe ihtiyaç var.” dedi.

“ÖĞRETMENLER FEDEKARCA MÜCADELE ETTİ”

Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde çok büyük fedakârlıklar yaptığının altını çizen Aydın Eğitim- Sen Başkanı Özdemir; “Öğretmenler belki yüz yüze eğitimde sarf etmediği performansı bu süreçte sarf etti. Herkes gibi öğretmenler tarafında da ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıldı süreci zaten bakanlığın gerek sunduğu EBA veya teknik destek, internet, tablet, bilgisayar konusunda zaten hiçbir anlamda yeterli değil bu süreçte tümüyle öğretmenlerin kendi imkânlarıyla öğrencilere ulaşabilme konusunda deneyimleri oldu. Daha önceden böyle bir deneyim de söz konusu değil. Öğretmen arkadaşlarımız, eğitim emekçileri kesinlikle bu süreçte çok duyarlı ve fedakârca mücadele ettiler. Okulda üç saat ayıracağına uzaktan eğitimde 7-8 saat ayırdı, destek oldu.” ifadelerine yer verdi.

“UZAKTAN EĞİTİM AMACINA ULAŞMADI”

Uzaktan eğitim sürecini de değerlendiren Başkan Özdemir “Uzaktan eğitim sürecinde değişik zamanlarda öğretmenlere, ailelere dönük bizim çalışmalarımız oldu çalıştay yapıldı, anketler uygulandı ama ortaya çıkan fotoğraf kesinlikle bu uzaktan eğitimin amacına ya da istenilen düzeyde sunulmadığı şeklinde tablolar ortaya çıkıyor. Öğrencilerin ancak ve ancak yüzde 12-15 bandı arasında hizmetten yararlan öğrenciler oldu çünkü çoğunluğun imkanı yok ister istemez eğitimde fırsat eşitliği gündeme geliyor herkes aynı imkana sahip olmadığı için bu öğrenciler daha fazla mağdur ediliyor.” dedi.

“BİLGİ NOKTASINDA EKSİKLİK YAŞADILAR”

Öğrencilerin bilgi noktasında ciddi derecede sıkıntılar yaşadıklarını ve bilgiye ulaşamadıklarını söyleyen Aydın Eğitim- Sen Başkanı Kadir Özdemir; “ Öğrenciler bu noktada kaygılılar ayrıca okuldan uzak kalındığı sürece okuldan uzaklaşma, okulla bağın kopma noktasında sorunlar oluyor bu da bizim tespitimizdir. Okullara devam devamsızlık durumlarıyla ilgili süreç ne kadar uzarsa okuldan kaçma, okuldan uzaklaşma gibi olumsuzluklar artıyor bunun dışında medyaya yansıyan bakanın çocukları tarlada ziyaret ettiği fotoğraf vardı bu tür manzaralarla çok fazla sayıda karşılaşacağız bu da doğru değil. Öğrencilerin gidebileceği okul ortamlarıdır, eğitim kurumlarıdır tarlalar değildir. Böyle yaparak çocuk işçiliğinin önünü açma durumu söz konusu olabilecek, çocuk yaşta evliliklerin önü açılacak çocukların belli tarikat veya cemaat ve benzeri yurtlara kayma, onlara teslim olma, onların tuzağına düşme gibi durumlarda söz konusu. Bir an önce ortamlar sağlansın ve çocuklar en güvenli oldukları ortamlara, okul ortamına geri dönsün diye çağrımız var. Yeterince bu süreç gerçekten bahsettiğimiz şekilde hem akademik anlamda o bilgiyi alma konusunda sorunlar yaşıyorlar hem de sosyal ve psikolojik kendi olarak değersiz hissetme konusunda sorunlar yaşıyor. Okul ortamında kendi akranlarıyla uzlaşama, paylaşımlar hem de öğretmenleriyle diyaloglar sayesinde kendilerine öz güven konusunda becerilerini geliştirme konusunda, sosyalleşme konusunda, sorunlarını çözme konusunda birçok kazanımları olacaktır dolayısıyla çocukları bu belirsiz ortamdan bir an önce kurtarmamız gerekiyor.” dedi.

“ÖĞRENCİLERE DESTEK SUNMAYA ÇALIŞTIK”

Uzaktan eğitim deneyiminin ilk defa yaşandığının altını çizen Özdemir; “ Baştan berri söylüyoruz eğitimde fırsat eşitliği okul sürecinde de yoktu. Ekonomik anlamda iyi bir gelire sahip aile çocuklarının imkânları daha farklı ama dezavantajlı durumdaki çocukların ailelerin eğitim yaşantılarına da yansıyor. Bakanlığa pandemi sürecinin başlamasıyla beraber çağrımız mutlaka en kısa sürede, seri bir şekilde tableti olmayan, bilgisayarı olmayan her çocuğa destek sunulabilirdi böyle bir çalışma yapılmadı biz de yerellerde belirlediğimiz öğrencilerimize bu konuda kitap kaynak noktasında tablet bilgisayar gibi gücümüzün yettiği kadar destek sunabildik. Türkiye’nin birçok yerinde de aynı şekilde ama bu bakanlığın sorumluluğunda. Açıklanan rakamlar yine de iyimser rakamlar çünkü bu pandemi sürecinde bilgiye ulaşma, canlı ders takibi, EBA üzerinden bağlanma bunu biz gördük öğrencilerin birçoğunun bu konuda ciddi sıkıntısı var bakanlık bu konuda çok iyi bir sınav vermedi.” dedi.

“BAKANIN AÇIKLMASI KÖTÜ NİYETLİ DEĞİLDİ”

Son olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz günlerdeki öğretmen maaşlarıyla ilgili yaptığı açıklama hakkında da konuşan Ayın Eğitim Sen Başkanı Kadir Özdemir; “Bakanın açıklaması kötü niyetli değildi ama şöyle bir gerçek var bakanlığa ayrılan payın, bütçenin çoğu eğitimcilere ayrıldığı, gittiği yönündeki tespitidir o zaman burada şöyle bir sonuç çıkıyor; demek ki Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin artması gerekiyor. Hep eğitim diyoruz, öğretmen diyoruz, öğrenci diyoruz ve eğer bunları önemsiyorsak bakanlığın normalde bütçesinin öğrenciye, aileye, eğitime, öğretmene harcayabilecek veya yeterli düzeye sahip olması lazım. Bunu biz defalarca dile getirdik. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi nereden bakarsanız 5, 6 belki 7 tane bakanlığın bütçesinden daha fazla bu bir çelişkidir. Bunları düşündüğünüzde Milli Eğitim Bakanlığı’na daha fazla bütçe ayrılması gerekir. AK Parti hükümetlerinde toplamda 3 bin 44 TL dolar bazında ise 304 dolar öğretmen maaşlarının eridiğini görebiliyoruz altın bazlı değerlendirme yaptığınızda da yedi tane çeyrek altın değerinde azaldığını görüyoruz. Pandemi sürecinde uzaktan eğitimin alt yapısı daha sağlıklı sunabilmeleri konusunda bilgisayar alan öğretmenler var bu konuda da ciddi anlamda sıkıntı içine giren arkadaşlarımız var öğretmen maaşlarının gündeme taşınması talihsizce bir açıklama ben bakanın bir art niyetinin olduğunu düşünmüyorum ama keşke böyle bir açıklama yapmasaydı” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     2020-09-23 Başkana katılıyorum emekli bir öğretmen olarak.
Ali     2020-09-23 Başkana katılıyorum emekli bir öğretmen olarak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"