Advert

BAKIRÇAY HAVZASI'NAKİ ÖNEMLİ YATIRMDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir'in kuzeyini kültür, doğa ve turizm aracılığıyla kalkındıracak RURITAGE projesi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında köylülerle yapılan toplantıda projenin temaları ve eylem planları paylaşıldı.

BAKIRÇAY HAVZASI'NAKİ ÖNEMLİ YATIRMDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
BAKIRÇAY HAVZASI'NAKİ ÖNEMLİ YATIRMDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR egeseshaber
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 Programı kapsamında oluşturduğu Bakırçay Havzası'nın ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak “RURITAGE-Kültürel Miras Esaslı Sistematik Stratejiler Yoluyla Kırsal Yenilenme” projesi çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında İzmir’in Bergama ilçesi Kozak Yaylası Yukarıbey Mahallesi'nde açılan koordinasyon merkezinde, yayla köylerinde yaşayan kadın üreticilerle bir toplantı yapıldı. Toplantıda proje kapsamında “İnanç turizmi”, “kırsalda gıda”, “göç”, “sanat-festivaller”, “dirençlilik” ve “peyzaj” olmak üzere altı yenilikçi alan ve bu alanların  çerçevesinde belirlenen dokuz eylem planı katılımcılarla paylaşıldı. Dini merkezler inanç turizmi rotası olarak tanıtılacak.

SELÇUK- BERGAMA İNANÇ TURİZMİ İÇİN HAZIRLANIYOR

İnanç turizmi başlığı altında Selçuk-Bergama aksındaki önemli dini merkezlerin inanç turizmi rotası olarak tanıtımının yapılması, İZBAN hattı istasyonlarında bilgilendirme noktaları ve panolarının oluşturulması EUROVELO ağına alt güzergâh olarak RURİTAGE İzmir bisiklet rotasının belirlenmesi planlanıyor.

TARIM ÜRÜNLERİ FESTİVALLERİNDE SÜREKLİLİK SAĞLANACAK

“Yerel gıda” başlığı altında yerel tarım ürünü festivallerinin sürekliliğinin sağlanması, jeo-gıda üretimi, yerel gıda kültürü ve markalaştırma stratejileri için literatür ve saha çalışmalarının yapılması, Bergama Kozak Yaylası Doğal Yaşam Köyü’nün faaliyetlerinden yararlanılması gibi konular öne çıkıyor.

YENİ SEPET USTALARI YETİŞTİRİLECEK

Projenin “sanat-festivaller” başlığı için ise bölgeye özel ve güncel festivaller ajandası oluşturulması, sepetçilik gibi yerel zanaat atölyelerinin artırılması, yeni sepet ustalarının yetiştirilmesi planlanıyor.

BÖLGE JEOPARK OLACAK

“Peyzaj” başlığı altında ise uzmanlarla iş birliği kurarak çocuklarla altı orman okulu için çalışma yapılması ve bölgenin jeopark olarak konumlandırılması üzerine çalışılacak. Bunun için öncelikle bölgenin jeopark potansiyeli tespit edilerek, UNESCO Avrupa Jeoparklar Ağı'na başvuru süreci başlatılacak.

FISTIK ÇAMINDAKİ SORUNLARA ÇÖZÜM ARANACAK

“Dirençlilik” başlığı altında da bölgenin kültürel ve doğal mirasına dayalı olarak, etnobotanik bitki ve ürün listelerinin hazırlanması için hem edebiyat hem de saha araştırması yapılacak, bölgedeki fıstık çamının hastalanması gibi sorunların çözümüne yönelik projeler ya da iklim kriziyle mücadele etmek için suyun kullanımıyla ilgili planlamalar öne çıkacak.

FOTOĞRAF YARIŞMASINA BAŞVURULAR SÜRÜYOR

RURITAGE projesi kapsamındaki uluslararası fotoğraf yarışmasına başvurular devam ediyor. Türkiye’den fotoğraf severler yarışmaya proje alanı Bergama, Kınık ve Dikili fotoğraflarıyla katılacak. Yarışmanın son başvuru tarihi 31 Ekim.

36 ÜLKEDEN FOTOĞRAFÇI KATILACAK

36 ülkeden fotoğrafçının katılacağı yarışmaya Türkiye’den fotoğraf severler proje alanı Bergama, Kınık ve Dikili fotoğraflarıyla katılacak. Kırsal alanları dönüştürmeyi amaçlayan RURITAGE projesi kapsamındaki yarışmaya gönderilecek fotoğrafların hem kırsal bölgelerin benzersizliğini yansıtması hem de doğal ve kültürel mirasın eşsiz güzelliğini vurgulaması isteniyor.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 3 FİRMADAN TEKLİF
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
UŞAK'IN İLK MOTOMEZATI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
"