Advert

TEDİRGİNLİK… ENDİŞE… UMUT… YAŞADIKLARINI ANLATTILAR

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olarak açıklanan depremde ev ve iş yerleri yıkıldı, elliden fazla insan hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Geceyi sokakta geçiren kişiler çok korktuklarını, uyuyamadıklarını, evlerine giremediklerini söylediler.

TEDİRGİNLİK… ENDİŞE… UMUT…  YAŞADIKLARINI ANLATTILAR
TEDİRGİNLİK… ENDİŞE… UMUT…  YAŞADIKLARINI ANLATTILAR egeseshaber

Aziz Muhammet Ulubaş- Özel Haber  İzmir Cuma günü öğleden sonra 6,9 şiddetiyle sallandı. Merkez üssü Seferihisar olan depremde çok sayıda apartman yıkıldı, ev ve iş yerleri kullanılmaz hale geldi, enkaz altında insanlar kaldı. 62 kişi hayatını kaybetti, 940 kişi ise yaralandı. Geceyi dışarıda geçiren kişiler yaşadıklarını Gazeteci Aziz Muhammet Ulubaş’a anlattılar.

“BÜTÜN MAHALLE TEDİRGİNDİ”

Deprem esnasında yaşadıklarını anlatan Güleser Yaren Karaaslan şunları söyledi; “İçeride kitap okuyordum evde kardeşimleydik ve o da dersteydi. Ben çabuk biteceğini umdum ama dolap sallandığında şaşırdım çünkü çok ağır bir dolap ve çok şiddetli sallandı komşularımızla amcam bizi dışarı çıkarıdı. Bütün mahalle dışarıdaydık, gece nöbet tuttuk, tekrar içeri girdik çünkü üşüdük ve acıktık. Daha sonra yine dışarı çıktık ve gece 1’e kadar eve giremedik. Bütün mahalle tedirgindi.”

“DİKEN ÜSTÜNDEYDİK”

Yaşadıklarını anlatmaya devam eden Karaaslan; “Sabah 8’de bir deprem daha oldu. Diken üstündeydik, uyuyamadık, gece oturduk. Bizim burada sadece çatlaklar var ama Bornova bize yakın; deprem çantası hazırladık.”

"ELAZIĞ'DAN YARDIM GELDİ"

 Desteğin çok fazla olduğunu söyleyen Karaaslan Elazığ’dan da yardım geldiğinin altını çizerek açıklamalarını sürdürdü; "Aşık Veysel reaksiyon alanında kamp kuruldu orada yardımlar oldu helikopter havadaydı, ambulans gitti geldi, kalp krizi geçirenler çok oldu uzun sürmesi insanları çok etkiledi ve uzun sürünce ne yapacağımızı şaşırdık benim oturduğum sokakta dökülmeler oldu” dedi.

“Gerginiz kapıya yakın oturuyoruz, bir evde toplandık, kendimizi daha güvenli hissettik. Babam gece 5’e kadar nöbet tuttu. Üç artçı deprem hissettik.” diyerek sözlerini noktaladı.

"ÇORBA VE SU DAĞITIMI YAPILIYOR"

Bölgedeki durum hakkında Aziz Muhammet Ulubaş’a açıklamalar yapan Emre Özgül ise şunları söyledi; “İlk günden beri çalışıyorlar, hala da çalışma devam ediyor. Etrafta çevre illerden itfaiye arabalarını gördüm. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de ekipleri çadırlar kurdu. Depremzedelere çorba ve su dağıtılıyor. Etrafta sürekli ambulans ve itfaiye sesleri var. Havada hep helikopter dolaşıyor.”

“ETRAF TOZDAN GÖZÜKMÜYORDU”

Etrafın çok kalabalık olduğunu söyleyen Özgül, “ Ben enkaz bölgesine kalabalık yapamamak için gitmedim zaten etrafa kısa sürede şerit çekildi normal halk giremiyor. Ben Bayraklı Manavkuyu’dayım. Burada binalarda ciddi hasarlar oluştu, çöken binalar oldu, iş yerleri kullanılmaz hale geldi. Bize çok yakın bir binada çökme meydana geldi ama bizim oturduğumuz binada çökme söz konusu değil. Deprem ilk olduğu anda etraf tozdan gözükmüyordu.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araçlarının da yemek dağıtımı gerçekleştirdiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

“OFİSİMİZDE ÇATLAKLAR MEYDANA GELDİ”

Av. Candan Tekin Çekiç ise yaptığı açıklamada kendilerinin 29 Ekim nedeniyle Manisa’da olduklarını fakat anne ve babasının İzmir’de olduğunu söyledi onlardan haber alabilmek için telefon ettiklerini ama hatlarda yaşanan yoğunluk nedeniyle kilitlendiğini sadece internet üzerinden haber almaya çalıştıklarını söyledi. Çekiç, ebeveynlerinin belirli bir süre araçlarında kaldıktan sonra evlerine girdiğini ve durumlarının iyi olduğunu söyledi. Çekiç daha sonra ise yaptığı açıklamada; “Karşıyaka’da ofisimizde çatlaklar meydana geldi, ofiste iş başı yapmayacağız” dedi.

“İHTİYAÇLAR BÜYÜK ÖLÇÜDE KARŞILANIYOR”

Bayraklı ve Bornova bölgesine hiç gitmediklerini söyleyen Av. Candan Tekin Çekiç; “ihtiyaçlar büyük ölçüde karşılanıyor, herkes tek yürek olmuş vaziyette ve bir panik anından çok umutla bekleme durumu var. Biz UCİM (Uluslararası Çocuk İstismarı Mücadele Merkezi) olarak yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Saadet hanım (Saadet Özkan) çocuklar için çadır talep etti fakat pandemi nedeniyle bu kabul görmedi. Biz de bir ekip kurduk psikolog ve sosyologlar var bunları valiliğe sunduk ve online olarak görüşüyoruz.”

"İTFAİYE YARDIMIYLA ÇIKARILDILAR"

Biri kadın diğeri erkek olmak üzere iki meslektaşının da hayatını kaybettiğini bildiren UCİM Ege Bölgesi Koordinatörü Av. Candan Tekin Çekiç “İşyerleri kapandı, kullanılmaz hale geldi. Bir avukat arkadaşım eve döndüklerinde evinin çöktüğünü fark etti. Yan yatan binadan arkadaşımın anne ve babası vardı dokuzunca katta oturuyorlardı ve oradan itfaiye yardımıyla çıkardılar” diye konuştu.

(İZMİR ADLİYESİ)

Adliye binasında da çatlakların meydana geldiğini de söyleyen Çekiç, iş başı yapıp yapmayacakları konusunda belirsizlik olduğunu söyledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
"