Advert

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM: CAN KAYBI 69 OLDU

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,9 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Depremdeki can kaybı 69'a yükseldi yaralı sayısı ise 949 olarak açıklandı. Deprem sonrasında, 37’sinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 554 artçı sarsıntı daha gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini açıkladı.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM: CAN KAYBI 69 OLDU
DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM: CAN KAYBI 69 OLDU egeseshaber

Deprem İzmir’in dışında bütün Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarıyla iletişime geçmek isteyince, operatörlerde yoğunluklar meydana geldi. Türkiye adeta kırmızı alarma geçti. AFAD ölü sayısının 69'a yükseldiğini açıklarken yaralı sayısı ise 949 olarak kaydedilirken 722 kişi taburcu edildi, 218 kişinin de tedavileri sürüyor.

EĞİTİME BİR HAFTA ARA VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu. Bakan Selçuk açıklamasında; "İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız. " ifadelerine yer verdi.

ENKAZDAN 104 KİŞİYİ KURTARDIK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 104 kişinin enkazdan kurtarıldığını belirterek;  "5 bin kurtarma görevlimiz sahada. Ağırlı hasarlı binalar var, evlere girilmemeli. 56 bin kişi kapasiteli mobil beslenme ünitelerimiz şu an alanda. Ağır hasarlı binalar için taşınma yardımı yapılacak" şeklinde konuştu.

HEMŞEHRİLERİMİZLE BERABER OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise vatandaşların "Bakanlar ayrılırsa çalışmalarda hafifleme olur mu?" şeklinde endişelendiğini belirterek, yaralar sarılıncaya kadar kentte olacaklarını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasında, depremden sonra sürecin olması gerektiği gibi devam ettiğini ve tüm kurumların ahenk içinde çalıştığını söyledi.

Sahada bakanlarla çalışmaları incelediklerini de kaydeden Pakdemirli, "Vatandaş bekleme uzadıkça 'Acaba bakanlar buradan ayrılır mı, acaba çalışmalarda aksama olur mu?'... Biz olsak da olmasak da çalışmalarda bir hafifleme olmaz ama tabii ki vatandaşlarımız rahat olsun, biz buradayız. Bu enkazlar kalkana kadar, yaralar sarılana kadar inşallah İzmir'le, İzmirli hemşehrilerimizle beraber olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

5 MİLYONLUK ACİL YARDIM ÖDENEĞİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise 5 Milyon acil yardım ödeneği çıkarılacağının altını çizdi ve açıklamasında "İzmirli vatandaşlarımızı ve depremi hisseden tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. En büyük dileğimiz enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmak. Kabinemiz STK'larımız sahadalar. Psikososyal destek vermeye devam ediyoruz. 294 kişi ile görüşmelerimiz tamamlanmış durumda. Tek temennimiz en kısa zaman da bu yaraları sarabilmek. Hep beraber Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu süreci beraberce atlatacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“74 BİN 500 VATANDAŞIN ELEKTRİĞİ KESİLDİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise İzmir'de deprem nedeniyle 74 bin 500 vatandaşın elektriğinin kesildiğini fakat dün akşam itibarıyla AFAD koordinasyonunda yeniden enerji verilmeye başlandığını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü, "An itibarıyla 1600 abonenin elektriği kesik durumda. Bunların büyük bir kısmı Bayraklı'da, 400 civarında abonenin de Seferihisar bölgesinde elektriği kesik"

Dönmez, bu kesintilerin tedbir amaçlı olduğunu belirtirken "Bu elektrik kesintisi o bölgedeki arama kurtarma faaliyetleri ve bazı ağır ve orta hasarlı binaların tedbir amaçlı elektriğinin kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Doğal gazda da yaklaşık 3 bin 500 abonemizin doğal gazı kesik durumda. Doğal gaz elektriğe göre biraz daha kritik durumda, o açıdan daha tedbirli olmak durumundayız. Burada da AFAD'ın yönlendirmelerini de dikkate alarak bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Şu anda bazı vatandaşlarımız evlerine giremiyorlar. Doğal gazın kontrolsüz bir şekilde binalara verilmesi risk oluşturabilir. O açıdan tedbir amaçlı doğal gazı şu anda bu civarda kesintiyle yürütüyoruz ama ilerleyen saatlerde AFAD'ın talebi ve izniyle doğal gaz hizmetini de tekrar vermeye başlayacağız." diye konuştu.

"UYUMLU ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de İzmir'in yanında olan tüm bakanlara ve kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Belediye olarak tüm imkanlarını AFAD'ın koordinasyonuna sağladıklarını belirten Soyer,  "Uyumlu şekilde çalışmaya devam ediyoruz, tüm bu süreç boyunca. Enkaz kurtarma çalışması profesyonel arkadaşlarımız tarafından yürütülüyor. Tecrübe sahibi uzman arkadaşlarımız ne yapacaklarını biliyorlar, onları mümkün olduğu kadar izliyoruz. Bunun dışında sokakta devam eden bir hayat var. Vatandaşlarımız dün geceyi dışarıda geçirdi. Binlerce vatandaşımız dışarıda yaşamaya başladı. Dolayısıyla bizim organize etmemiz gereken başlık o. Orada yapılacak çok şey var. Bu iş birliğinin, uyumun buna muktedir olacağını düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bütün Kuran Kurslarının açık olduğunu bildiridi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “"İzmir'de geniş yatak kapasitesine sahip 3 Kur'an kursumuzun kapıları deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşlarımıza açıktır.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"TEPEDEN ATAMAYLA GELEN REKTÖR ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALMIYOR"
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
"