Advert

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

AFAD, depremle ilgili son bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Depremde yaşanan can kaybı 102'ye yükseldi. Yaralanan 994 kişi olduğu kaydedilirken, 10 kişi yoğun bakımda ve üçünün durumu ağır. 147 kişinin tedavisi ise hastanelerde sürüyor.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM
DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM egeseshaber

"Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında gerçekleşen depremde can kaybı 102'ye yükseldi. Yaralı sayısının 994 olarak açıklanırken 147 kişinin de tedavisi hastanelerde devam ediyor.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Murat Kurum; "104 vatandaş enkazdan yaralı bir şekilde çıkarıldı. Arama faaliyeti yapılan 8 bina var. 910 kişi sahada hasar tespit çalışmalarını yapıyor. Hasar tespit çalışmalarında 2 bin 234 binada hasar tespit çalışması yapıldı. Ağır hasarlı 41 bina, orta hasarlı 35 bina bulunuror. Bir ay sonra da burada inşaat çalışmalarına başlamış olacağız. Bayraklı'daki 24 mahallede afet koordinasyon çadırı kuruyoruz. Vatandaşlara yardım ödemesine başlandı. Eşyasını alamayanlara 30 bin lira yardım yapılacak. 13 bin lira taşınma ve kira yardımı verilecek."  ifadelerine yer verdi.

"ELEKTİRİK VERİLMEYEN BİNA KALMADI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez İzmir'de dün akşam itibariyle elektrik verilmeyen bina kalmadığını söyledi ve şöyle devam etti; "Son 24 saattir yeniden gaz verme çalışmaları başladı.1854 aboneden 883'üne gaz verdik. Şu an itibarıyla 235 binada 971 dairemizin gaz verme çalışmaları devam ediyor."

EMRAH APARTMANINDA ÇALIŞMALAR SONA ERDİ

Emrah apartmanındaki çalışmaların sona erdiği açıklandı. Diğer enkazlardaki çalışmalar ise sürüyor. Bölgede devam eden müdahale ve iyileştirme çalışmalarına AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden toplamda 6 bin 408 personel, 21 arama kurtarma köpeği ile 1045 araç katılıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 186 personel, 15 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılıyor.

EĞİTİME BİR HAFTA ARA VERİLDİ

Deprem nedeniyle İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildi. Kararı geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitime devam edilip edilmeyeceğine deprem bölgesindeki duruma göre karar verileceğini açıkladı. 

Okullarda hasar tespit çalışmalarının da sürdüğünü belirten Bakan Selçuk, "139 okulumuzdaki küçük ölçekli hasarların, bazı çatlaklar ya da duvarlarda görülen bazı emarelerin hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor. Gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. İzmir'de okullarımızla ilgili Allah'a şükür bir sorun yaşamadık" diye konuştu.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"TEPEDEN ATAMAYLA GELEN REKTÖR ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALMIYOR"
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
"