Advert

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU DENİZLİ'DE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Aydın-Denizli Otoyolu temel atma törenine katılmak üzere Denizli'ye geldi.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU DENİZLİ'DE
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU DENİZLİ'DE egeseshaber

Bugün sabah saatlerinde Denizli'ye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu Çardak Havalimanı’nda, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer il protokolü karşıladı.

Denizli için son derece önemli olan ve çeşitli nedenlerle ihalesi birçok kez ertelenen Aydın-Denizli Otoyolu’nun temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Vali Ali Fuat Atik, temel atma töreninde yaptığı konuşmada: “Asırlardır medeniyetin sembolü olan yollar, ülkemizde de gözle görülür biçimde gün geçtikçe üzerine koyarak gelişmekte ve modernleşmektedir. Coğrafyamızın ve bölgemizin kavşak noktalarından olan ilimiz Aydın-Denizli otoyolu ile önemini ve işlevini daha da arttıracaktır. Daha önceden, İzmir-Aydın arasında olan mevcut otoyol yakın bir süreçte Denizli'ye ulaşacak, bununla birlikte sanayiden tarıma, turizmden ticarete daha birçok alanda katkı sağlayacaktır. İnsanımız için kıymetli olan en önemli değer zamandır. Bu sayede Aydın, İzmir, Manisa gibi illerimize ulaşım daha kolay sağlanacak ve ekonomik açıdan da tasarruf edilecektir. Tekstil ürünlerimiz, mermerimiz, tanımsal ürünlerimiz bu yeni yolla daha kısa sürede ekonomik olarak alıcıya ulaştırılacaktır. Bu yol üzerinden Pamukkale, Efes, Didim ve Bodrum gibi turistik alanlara ulaşım kolaylaşacak turizme katkı sağlayacaktır. Bir diğer açıdan da şehir merkezlerinden geçen eski yola nazaran ölümlü ve yaralanmalı kazalar da azalacaktır. İlerleyen etaplarda Denizli-Burdur, Burdur-Antalya otoyollarımızın bitirilmesiyle de bölgeler arası ulaşım oldukça kolaylaşacaktır. Atılan ve atılacak her adım insanımızın yararına bölgemizin gelişimi hatta ülkemizin kalkınması amacı taşımaktadır. Aydın-Denizli otoyolu ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise törende yaptığı konuşmada Projenin Kapıkule’den Akdeniz’e uzanan ulaşım ağının son halkası olduğunu belirterek şunları söyledi: “18 yılda ülkemizin ulaşımını şahlandırdık. Kara, hava, deniz ve demiryollarında reform niteliğindeki projeler ile ülkemizin her noktasını birbirine yaklaştırdık. Tünellerle dağları deldik, köprülerle nehirleri aştık. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de yapacağız. Projelerin yıllarca sonunu getiremeyip, öz sermaye dışında sermaye bulamayan kısır zihinler ile hiçbir proje bitiremezsiniz. Biz alternatif kaynaklar oluşturarak gelişmiş dünyanın bir parçası olmaya ant içtik. Bu bakış açısı ile büyük işlere imza attık. 18 yıl içinde karayolları için 563,4 milyar lira harcadık. 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı bunu 27 bin 700 kilometreye çıkardık. Tüm şehirlerimizi bölünmüş yollarla birbirine bağladık. 311 kilometre olan köprü ve viyadük uzunluğunu 680 kilometreye çıkardık. 2003 yılında bin 714 km olan otoyol ağımızı ise bin 611 km artırarak 3 bin 3254 kilometreye çıkardık. Aydın-Denizli Otoyolu projesi ile güzergâhtaki seyahat 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek. Zamandan yıllık 472 milyon lira, akaryakıttan ise 142 milyon lira tasarruf sağlanacak” dedi.

 

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"