Advert

"45 BİN ARACIN ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇMESİ İMKANSIZ"

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın plan ve bütçe komisyonun 2021 yılı bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

egeseshaber

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım; "Ulaştırma sektöründe özellikle yük ve yolcu taşımasında geçen yıl önümüze gelen UETDS veri bildirimi var yük ve yolcu bildirim var bunlar belirli bir tarihe kadar uzatıldı özellikle ülke dışına nakliye yapan veya yolcu taşıyan firmaların 1 Ocak 2021’de veri bildirimi başlayacak. Pandemi sürecinden dolayı gerekli altyapı tesislerini tamamlayamadılar bununla ilgili ek bir süre vermeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım bu konu hakkında lojistik ve otobüs sektörünün cevap beklediğini belirtti.

"ÜLKE DIŞINA NAKLİYE YAPAN FİRMALAR HAZIR DEĞİL"

Sayısal takograf sistemi ile ilgili de bütçe görüşmelerinde konuşan Yalım, "Veri girişi yurt dışında 1 Ocak 2021’de başlayacak yurt içinde 2024 yılında başlayacak önümüzdeki 2,5-3 yıllık süreçte tamamlanmaya çalışılır ancak özellikle ülke dışına nakliye yapan firmaların bu altyapıya henüz hazır olmadıklarının altını çiziyorum. UETDS ve de nakliyeci kooperatif başkanlarımız tarafından ek bir süre talep edilmektedir. Bu konuyla ilgili sizden cevap bekliyoruz." diye konuştu.

"GÜMRÜK KAPILARINDA ANORMAL DERECEDE BEKLEME YAŞANIYOR"

Gümrük kapılarındaki yeni bir sistemden dolayı anormal derecede beklendiğini ifade eden CHP Uşak milletvekili Özkan Yalım, özellikle Hamzabeyli, Kapıkule ve Arap ülkeleri ile Rusya tarafına geçiş kapılarında 15 kilometrelik kuyrukların meydana geldiğini belirtti. Yeni geçilen bu sistemle alakalı ek elemanlar tahsis edilmesini isteyen Yalım, hem zaman kaybının hem de ekonomiye getirdiği yükten dolayı sürecin hızlandırılmasını ve bekleme süresinin azaltılmasını talep etti.

"YAP İŞLET DEVRET MODELİYLE YAPILANLARDA TL'YE DÖNÜLSÜN"

Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Zafer Havalimanı gibi yap işlet devret modeli ile yapılan yerlerdeki geçişlerin düzeltilmesini ve TL’ye geçilmesini de talep eden CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Çanakkale Köprüsü’nden 15€ geçiş bedelinin çok yüksek olduğunu günlük 45 bin aracın geçmesinin imkansız olduğunu da belirtti. Bayramlar öncesi bile 7 binden fazla aracın geçmediğini günlük ortalama geçiş rakamının 3 bin olduğunu söyledi.

Pandemi zamanında zor durumda kalan nakliyeciler, okul servisleri, işçi servisleri gibi sektörler hakkında da konuşan Yalım,  2021 yılında MTV’de artış yapılmamasını talep etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY GÜVENLİK VE İSTİHBRAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
“KENTTEKİ YAPI STOKUNUN ENVANTERİNİ ÇIKARTACAĞIZ”
"