Advert

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI İŞE YARAMADI: DOLAR TIRMANIŞA GEÇTİ

Dolar Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz kararı ile beraber gerilediği 7.5'li seviyelerden yeniden 8 seviyelerine kadar tırmandı. Euro da 9.50'nin üzerinde seyrediyor.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI İŞE YARAMADI: DOLAR TIRMANIŞA GEÇTİ
MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI İŞE YARAMADI: DOLAR TIRMANIŞA GEÇTİ egeseshaber

Hazine 7 yıllık değişken faizli ve 2018’den bu zamana kadar ilk defa yapılan 10 yıllık gösterge tahvilin ilk ihraçları öncesinde 2 milyar TL’si piyasadan olmak üzere, 1.11 milyar TL’si de kamudan olmak üzere toplam 3.11 milyar TL borçlanma yaşadı.

YÜZDE 3 SEVİYELERİNE GERİLEDİ

Yabancı yatırımcılar Hazine’nin TL cinsi borçlanma piyasasındaki payını bir kaç yıl içerisinde %20-25 seviyesinden %3’lere doğru azalttı. Bu düşüş doğru para politikasının rezerv satışları ve güven belirlemesinde etkili oldu.

YABANCI YATIRIMCILARDA ARTIŞ

Berat Albayrak’ın sürpriz istifasının ardından yabancı yatırımcılar Türkiye pozisyonlarını uzun bir aradan sonra artırmaya başladı.

TCMB verilerine göre hisse ve tahvil piyasasında Albayrak istifasının ardından haftada yabancı yatırımcılar üzerinde 910 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Bu giriş TCMB verilerine göre Ağustos 2017’den beri en büyük giriş olarak kayıtlara geçti. Kümülatif verilere bakıldığında yılbaşından bugüne yaşanan yabancı çıkışı da 13.5 milyar dolar civarından 12.7 milyar dolar seviyelerine geriledi.

DOLAR YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dolar ekonomi yönetiminde yaşanan değişim öncesi 6 Kasım’da işlem gördüğü 8.58 zirvesinden 7.5’li seviyelere kadar geriledikten sonra bir kez daha yükselişe geçti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"