Advert

"SALGINDA ÖLÜYORUZ YAŞAMAK İÇİN DEĞİŞTİRELİM"

Sol Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Feridun Metin bugün Tiritoğlu Parkı'nda açıklamalarda bulundu.

egeseshaber

Sol Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Feridun Metin bugün Tiritoğlu Parkı'nda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Bu yılın başlarında Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan coronavirüs vakası Türkiye’de resmi olarak ilk 10 Mart’ta açıklandı.10 Mart’a kadar corona bize dokunmaz rahatlığıyla hareket eden İktidar, bu tarihten sonra da çözümü ölüm ve hasta sayılarını saklamakta buldu.

Turizm ağababalarının cebini bizim canımızdan daha çok önemsediği için de yaz başlar başlamaz tüm yasakları kaldırdı ve virüsün en ücra dağ köylerine kadar yayılmasına neden oldu. Bugün gelinen noktada durum vahimden de öte: Sağlık sistemi iflas etti.   Hastanelerde boş yatak yok. Yoğunbakımlarda solunum cihazı olmadığı için entübe edilemeyen hastalar ya evlerinde ya da hastane odalarında boğularak çırpına çırpına ölüyorlar. Coronadan ölenleri Mezarlıklar Müdürlüğünden öğrenebiliyoruz ancak. 

Hadi ülkenin durumunu Türk Tabipler Birliği ya da Mezarlıklar Müdürlüğü’nden hasbelkader öğreniyoruz da, kendi şehrimizdeki durumdan hiç haberdar değiliz! Uşak Valiliği ve diğer kurumlar kafalarını  gömüp ses çıkarmayınca coronanın bizi es geçeceğini sanıyor anlaşılan! Ama öyle değil işte!  Şehrimizde durum çok vahim! Sağlıkçılardan aldığımız bilgilere göre eylülden beri günlük 1000- 1500 test yapılıyor. Ve bu testlerde  günlük 250 300 kişiye pozitif tanı konuyor!

Her gün 15 20 Uşaklı ölüyor ve biz bunları ancak yakınımızdaysa ya da facebook’tan öğreniyoruz. Eylülden bu yana vaka sayılarında yüzde 30 artış olmuş! Uşak Devlet Hastanesinde yoğun bakımda yer yok. Ve doktorundan hemşiresine kadar tüm sağlık çalışanları tamamen tükenmiş durumda. Bir maske ile günü geçirmeleri isteniyor. Hiçbir şekilde koruyucu ekipman sağlanmıyor. Covid belirtileri gösterseler bile sağlıkçılara test yapılmıyor!
Ölümle burun buruna pandemi ile mücadele etmeleri bekleniyor. Bu gidişle yakında tedavi edecek doktor hemşire bulamayacağız! Tüm bu kötü tabloya rağmen biz bu salgını yenebiliriz!

 Sol Parti olarak coronavirüsü kontrol altına alıp mücadele edebilmek için acilen aşağıdaki şartların yerine getirilmesini istiyoruz: 

-Halkın evde kalması için zorunlu işler dışındaki tüm işler acilen durdurulmalı. Topyekun sokağa çıkma yasağı  uygulanmalı. İş güvencesi sağlanmalı. Emekçilere ücretli izin verilmeli. Esnafın mağduriyeti giderilmeli.

-  Birinci basamak sağlık hizmetlerine her türlü kaynak aktarılmalı. 

- Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor. Tüm özel hastaneler kamu denetimine alınmalı, kamulaştırılmalı. Yoğun bakım yatakları ve tedaviler ücretsiz sunulmalı.

-Tüm topluma yaygın test yapılmalı. Sağlık hizmetlerine bütçeden kaynak aktarılarak, sağlık ücretsiz olmalıdır.
- Mevsim kış. Yeterli grip aşısı getirmeyen yönetenler salgının yayılmasını sağladılar. Hiç kimse ayırt edilmeden halka aşı ücretsiz olmalı! 

- İnsanlar sadece coronaya yakalanmıyor. Oysa tüm hastaneler pandemi hastanesi yapıldı. Korona dışı hastalığı olanlar gidecek hastane bulamayıp, özel hastanelere para döküyor, parası yoksa ölüyor. Her ilde pandemi dışı hastaların ücretsiz yararlanacağı hastaneler ayrılmalı.

-Salgına karşı bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için barınma, gıda, ısınma vb. temel ihtiyaçlar ücretsiz karşılanmalı. Halkın hastalanmasını engelleyecek kamucu politikalar yürütülmeli.

-Sağlığı; meslek odaları, sendikalar, bilimsel kuruluşlar, sağlık emekçileri ve halk demokratik planlama ile birlikte yönetmeli.

-Tüm işyerlerinde sağlıklı, güvenli çalışma koşulları sağlanmalı.

-İşçilere, emekçilere ücretsiz servis, yemek, kreş sağlanmalı.
SOL’da birleşelim! Açlık sefalet karanlık son bulsun! SOL’da birleşelim! Öldüren ve süründüren bu baskı düzenini topyekun değiştirelim!"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"