Advert

“ŞEKER FABRİKALARI'NDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ ADALET İSTİYOR”

Uşak’ta Şeker Fabrikasında usulsüz yapılan bin 500 işçi alımı ile ilgili, uzun yıllar fabrikada çalışan geçici işçiler için yazılı açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “İnsan hayatı, insan emeği karşılıksız kalamaz. Şeker Fabrikaları’nda çalışan arkadaşlarımız adalet istiyor!” dedi.

 “ŞEKER FABRİKALARI'NDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ ADALET İSTİYOR”
 “ŞEKER FABRİKALARI'NDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ ADALET İSTİYOR” egeseshaber

Uşak Şeker Fabrikasında, bin 500 yeni işçi, kadrolu olarak işe alındı. Alıma, uzun yıllar fabrikada “geçici işçi” olarak çalışan işçiler tepki gösterdi. Türkiye’nin farklı illerinde meydana gelen alımlarla ilgili CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım yazılı bir açıklama yaparak, işçilerin isteklerini dile getirdi.

“ALIMI YAPILAN KİŞİLER ÜRETİMİN KRİTİK NOKTALARINDA, ASİL GÖREVLERE GETİRİLDİ”
 Yeni işçilerin önemli noktalara getirildiğine dikkat çeken Milletvekili Yalım, “Uşak Şeker Fabrikasında 94 senedir hep yetişen geçici işçilere kadro verilmekteydi. Sınava girerek başarılı olan kişiler kadro alırdı, alamayanlar da sırasını beklerdi. Yıllardır bu şekilde gerçekleşen alımlar, son olarak kadroya alınan bin 500 yeni işçi ile değiştirildi. Yapılan bu alım ile uzun yıllar kadro bekleye işçilerin, emekleri, alın terleri hiçe sayıldı. Sayısız ailenin umutları yıkıldı. Uzun yıllar emek veren işçiler bu alımdan yararlanamadı. Yararlanmak bir yana alıma başvuru bile yapamadılar. Şeker Fabrikasında çalışan işçilerin yetişebileceği bir okul yok. Çıraklık, kalfalık, ustalık evresinden geçmeden tecrübe sağlamanın bir imkânı yok. Alımı yapılan kişiler üretimin kritik noktalarında, asil görevlere getirildi. Bu yerleştirmenin sorun olarak fabrikaya döneceği bir gerçektir ve tecrübeli işçiler de bu durumun farkındadır” dedi.
 

“İŞÇİLERİMİZİN EMEĞİ TESLİM EDİLMELİDİR”
 İşçilerin adalet beklediğine değinen Yalım, “Yeni alınan işçiler, uzun süredir, çalışan ve emek veren geçici işçiler tarafından eğitime tabi tutulacak. Eğitimin 5, 6 seneyi bulacağı yine işçiler tarafından dile getirilen bir unsur. Bu fabrikanın tozunu, dumanını yutan, 20’li 25’li yaşlarını fabrikanın çalışması için heba eden bu insanlara yapılan haksızlık kabul edilemez.  Burada çalışan geçici işçilerimizin fabrikalarına hala bağlılıkları devam ediyor. ‘Şimdiye kadar elimizden gelenin hep fazlasını yapmaya gayret ettik, yeri geldi arza olduğunda mesaimiz bitmesine rağmen arızanın bir an önce bitirilmesi ve bacaların tütmesi için çaba gösterdik tüm amirlerin ve ustabaşılarının bildiği gibi bizler de fabrikaların vazgeçilmez birer halkasıyız. Biz birbirimize etin tırnaktan ayrılamayacağı gibi kenetliyiz’ diyor bir işçimiz. Uşak, Eskişehir, Susurluk, Ankara, Yozgat, Ilgın, Ereğli, Kastamonu, Kars, Ağrı, Erciş, Malatya ve Elazığ’da meydana gelen bu hak kaybının daha fazla geç olmadan önüne geçilmeli ve işçilerimizin emeği teslim edilmelidir. İnsan hayatı, insan emeği karşılıksız kalamaz. Şeker Fabrikaları’nda çalışan arkadaşlarımız adalet istiyor!” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"TEPEDEN ATAMAYLA GELEN REKTÖR ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALMIYOR"
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
"