Advert

“OKUL SERVİSLERİ HACİZLE KARŞI, KARŞIYA”

Covid vakalarının yeniden artmasıyla beraber alınan tedbirlerin taşımacı esnafını ilkbahar aylarından daha büyük bir darboğaza soktuğunu belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Okul servis araçları hacizle karşı, karşıya kalabilir. Şehir içi toplu taşıma araçları zararına hizmet veriyor. Kamyon ve kamyonetçi esnafının işleri durdu. Taşımacı esnafına acilen destek verilmesi gerekiyor” dedi.

“OKUL SERVİSLERİ HACİZLE KARŞI, KARŞIYA”
“OKUL SERVİSLERİ HACİZLE KARŞI, KARŞIYA” egeseshaber

Eylül ayından itibaren vakaların hızla artmasıyla beraber salgınla mücadele için alınan tedbirlerin de kaçınılmaz olduğunu anlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Okullar kısmen açılmıştı, yeniden tamamen kapandı. Açılan sınıflarda bile birçok veli, çocuklarını servise vermeyip kendileri okula götürmeyi tercih etti. Şu anda da okul servici esnafının işi tamamen durdu. İlkbahar aylarında alınan kredilerin ödemeleri geldi. Kredisini ödeyemeyen esnafın araçlarına haciz gelmeye başladı. Okul servislerine bir destek verilmezse okullar yeniden açıldığında veliler, çocuğunu okula gönderecek servis aracı bulamayabilirler. Çünkü araçların yarıdan fazlası okul yollarında değil, yediemin otoparklarında olabilir” dedi.

“TOPLU TAŞIMADA ESNAFLA VATANDAŞ KARŞI KARŞIYA GETİRİLDİ”

Şehir içi toplu taşıma araçlarında alınan önlemlerin esnafla vatandaşı karşı karşıya getirdiğinin altını çizen Apaydın, “Salgının ilk döneminde taşımacı esnafımıza kapasitenin yüzde 50’sini geçmeyecek ve ayakta yolcu almayacak şekilde çalışma izni verildi. Bu dönemde giderler arttı, gelirler azaldı ve esnafımız zararına hizmet etmeye başladı. Bugün de insanlar işyerine gitmek için mecbur kalıp araçlara binmeye çalışıyor, esnafımız zorunlu olarak almak istemiyor ve böyle olunca da esnafımız vatandaşla karşı karşıya kalıyor. Hem zararına iş  yapıp hem de  vatandaşlarla sorun yaşıyorlar. 3’te 1 kapasite ile çalışacaksak ya ÖTV’siz yakıt alma imkânı verilmeli ya taşıma ücretleri artırılmalı ya da doğrudan nakit yardımı yapılmalı” sözlerine yer verdi.

“ACİLEN DESTEK PAKETİ AÇIKLANMALI”

Taşımacı esnafının artık ayakta kalmasının mümkün olmadığı bir noktaya geldiğini vurgulayan Apaydın, “Diğer tüm esnaf ve sanatkârlar gibi taşımacı esnafı da yolun sonuna geldi. Bu krizden çıkabilmek için şoför ve nakliyeci esnafı için özel bir paket açıklanmalı. En önemlisi vergi ve prim borç yapılandırma ödemeleri faizsiz en erken 2021 yılı Aralık ayı sonuna kadar uzatılmalı. Diğer taraftan servis aracı işletenler başta olmak üzere işleri tamamen duran
esnafımıza okullar tamamen açılıncaya kadar doğrudan karşılıksız nakdi yardımı yapılmalı ve ÖTV’siz akaryakıt sağlanmalı.” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"TEPEDEN ATAMAYLA GELEN REKTÖR ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALMIYOR"
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
CHP’Lİ YALIM’DAN VERGİ VE HARÇ ZAMLARINA TEPKİ
"