Advert

TÜM EMEKLİ SEN KAPATMA DAVASI İSTİNAF MAHKEMESİNCE REDDEDİLDİ

Tüm emekli sen Uşak şubesi yazlı bir basın açıklaması yaptı.Yazılı Basın açıklamasında 29. Hukuk Dairesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri esas alarak ve Anayasamızın 17. Maddesinde yer alan “herkes yaşama maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir” ilkesine dayanarak emeklilerin sendika kurabileceğine ve üye olabileceğine hükmetmiştir. Bu kararla birlikte 13.500.000 emeklinin sendikamıza üye olabilir, örgütlenebilir hale gelmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır. dedi.Açıklamanın devamı şu şekilde. Ankara 34. İş Mahkemesinin sendikamız Tüm Emekli Sen hakkında Ankara Valiliğinin isteği üzerine açılan davada verdiği kapatma kararı Ankara Bölge Adliyesi 29. Hukuk Dairesi tarafından bozuldu.

TÜM EMEKLİ SEN KAPATMA DAVASI İSTİNAF MAHKEMESİNCE REDDEDİLDİ
TÜM EMEKLİ SEN KAPATMA DAVASI İSTİNAF MAHKEMESİNCE REDDEDİLDİ egeseshaber

29. Hukuk Dairesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri esas alarak ve Anayasamızın 17. Maddesinde yer alan “herkes yaşama maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir” ilkesine dayanarak emeklilerin sendika kurabileceğine ve üye olabileceğine hükmetmiştir. Bu kararla birlikte 13.500.000 emeklinin sendikamıza üye olabilir, örgütlenebilir hale gelmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır.

Bu karar çok önemli hukuksal bir belge ve kazanım olmasının yanı sıra fiili ve meşru mücadelemizin de kazanımıdır.

Bu başarı şubelerimiz, temsilciliklerimiz ve üyelerimiz olarak her türlü eziyete, zahmete ve baskıya karşı, emeklilerin sendika kurma hakkının yasal güvenceye kavuşmasının mücadelesini vererek, sürdüren, genelde 25 yıldır, Tüm Emekli Sen olarak da yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğümüz fiili, meşru ve örgütlü mücadelenin de bu karar da önemli bir payı hatta birinci derecede payı vardır.

Bu nedenle siz yol arkadaşlarımıza, örgütlerimize, şube ve temsilciliklerimize, üyelerimize bir kez daha teşekkür ederiz

Elde edilen kazanım dayanışma ile, örgütlü mücadele ile, hepimizin çabası ile kazanılmıştır. 25 Aralık 2020

 

Ne mutlu Tüm Emekli Sen’liyim Diyene

Yaşasın Dayanışma

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.

 

 

 

           TÜM EMEKLİ SEN

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"