Advert

BODRUM'A BAKANLIK- BÜYÜKŞEHİR İŞBİRLİĞİ İLE BİR ALTYAPI YATIRIMI DAHA

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde yapılacak olan 250 Milyon TL maliyetli İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi Altyapı çalışmasının temel atma töreni gerçekleşti.

BODRUM'A BAKANLIK- BÜYÜKŞEHİR İŞBİRLİĞİ İLE BİR ALTYAPI YATIRIMI DAHA
BODRUM'A BAKANLIK- BÜYÜKŞEHİR İŞBİRLİĞİ İLE BİR ALTYAPI YATIRIMI DAHA egeseshaber

Türkiye’nin ve Muğla’nın en önemli turizm merkezi olan Bodrum’un altyapısına 250 Milyon TL değerindeki İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi birinci etap altyapı çalışmalarının temel atma törenini Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy birlikte yaptı. Bodrum İçmeler Halk Plajında pandemi koşullarında gerçekleşen temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Milletvekilleri, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile ilgililer katıldı. 

"BÜYÜKŞEHİRLE BAŞLATTIĞIMIZ YATIRIMLAR HÜKÜMETİMİZLE İVME KAZANDI"

Temel atma töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri yatırımlar Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle büyük bir ivme kazandığını belirtti. Aras, “Atıksu, içme suyu, katı atık, ulaşım gibi temel sorunlarının yanı sıra sağlık, eğitim, çevre ve kültür sanat gibi alanlarda da yatırıma ihtiyaç duyduğumuzu çok net bir şekilde ifade edebilirim. Belediyemiz ve büyükşehrimizin başlattığı çalışmalar hükümetimizin de devreye girmesiyle büyük bir ivme kazandı, kazanıyor” dedi.

“MUĞLA'NIN SADECE ALTYAPI İÇİN 8.5 MİLYARLIK YATIRIMA İHTİYACI VAR"

Muğla’nın özel bir coğrafyaya sahip olduğunun altını çizen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Bu coğrafyada en önemli iki sektör var. Birisi turizm ve onunla eş değer olarak tarım sektörü. Ama turizm bizim ev sahipliği yaptığımız alt yapısı ve üst yapısıyla standartlarımızı yükseltmemiz gereken bir sektör. Böyle baktığımızda göreve geldiğimiz 2014 yılından itibaren önce tespit, sonra ihtiyaç, daha sonrada finansman çalışmalarını yaparak bölünmüş idari yapı içerisinde yapılamamış alt yapı eksikliklerini gidermek üzere hazırlıklarımızı yaptık. Yaptığımız çalışmalarımızda şu anki tespitimize göre Muğla’nın genelinde özellikle turizm alanlarında olmak üzere yapmamız gereken kanalizasyon, arıtma ve içme suyu ile ilgili yatırım tutarı 8,5 Milyar lira. Bu büyük bir rakam.

BÜÜYKŞEHİR OLARAK 1 MİLYAR ALTYAPI YATIRIMI YAPIYORUZ 

Büyükşehir olarak kendi öz kaynaklarımız ve sağladığımız finansmanlarla il genelinde alt yapı çalışmalarımıza 1 Milyar TL yatırım yapıyoruz. İl genelinde Bodrum Turgutreis’te temelini attığımız 160 kilometre kanalizasyon hattı ve yeni onayı gelen yer teslimi yaparak inşaat çalışmasına başlayacağımız yer,  Gümbet bölgesinde yapacağımız yeni revizyon ile sadece Bodrum’a yaklaşık 350 Milyonluk yatırım yapıyoruz. Fethiye Hisarönü-Ovacık altyapı çalışması ve atıksu arıtma tesisi kapasite artışı ile de yaklaşık 110 Milyonluk yatırımımız Fethiye’de devam ediyor. Şu anda temelini attığımız bu bölge ile birlikte Bodrum’un çok önemli bir alt yapı sorununu çözmüş olacağız.”

 "GÜNDOĞAN'DA YAPILINCA BODRUM'UN ALTYAPISIZ KIYI ALANI KALMAYACAK"

Bodrum’da kıyı olarak sadece Göltürkbükü’nün bir kısmı ile Gündoğan’ın alt yapı sorunlarının kaldığına dikkat çeken Başkan Gürün, “Buraları da sayın bakanımızla görüşüyoruz. Şartlar uygun olduğu takdirde nasıl şu an temelini attığımız yeri birlikte yapıyorsak aynı şekilde Göltürkbükü ile Gündoğan’ı da yapmak istiyoruz. Dolayısı ile kıyı bölgesinde Bodrum’da hiçbir şekilde kanalizasyon ve arıtmaya sahip olmayan hiçbir bölge kalmayacak. 6 yıl önce devraldığımız Bodrum ile yapılacak olan işlerle birlikte Bodrum’un Mavi bayraklı kıyılara sahip olmasına büyük katkı sağlamış olacağız.” diye konuştu.  

GÜRÜN'DEN BAKAN ERSOY'A TEŞEKKÜR 

Bodrum Torba, İçmeler, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik altyapı ve kanalizasyon yatırımı için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibine teşekkür eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızla bu ikinci işbirliğimiz. İlki Ölüdeniz Arıtma Tesisi’ydi ve mükemmel bir tesisi Fethiye’mize kazandırmıştık. Şimdi Bodrumumuz için ikinci işbirliğimizi hayata geçiriyoruz. Umarım üçüncü işbirliğimiz Gündoğan, Göltürkbükü için olur. Ben bu yatırımda emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanı’mız olmak üzere ekibine çok teşekkür ediyor, yatırımın Bodrumumuza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

VALİ TAVLI, “BU YATIRIMLAR İLE GURUR DUYUYORUZ”

Törende konuşan Muğla Valisi Vali Orhan Tavlı, “Bodrum eşsiz doğal güzellikleri ile ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden birisi olduğu için çevremizin de korunması büyük önem arz etmektedir. Bodrum’un sahip olduğu tüm bu güzelliklerin koruma-kullanma dengesi ile gelecek kuşaklara aktarılması için 50 yıllık kanalizasyon sorununu çözecek bu yatırım ilimize kazandırılmıştır. Bu yatırımlar ilimizin kültür ve turizm potansiyelini ön plana çıkaracak çok önemli yatırımlar. Bu yatırımlar ile gurur duyuyoruz. Bodrum’un marka değerini arttıracak denizlerimizin ve kıyılarımızın değerini arttıracak bu yatırımlar için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"