Advert

TÜKODER ELEKTİRK FATURALRINDA UYGULANAN YENİ GİDERLERİN VATANDAŞA YANSITILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Tüketiciyi Koruma Derneği Uşak Şube Başkanı (TÜKODER) Utku Demiröz dün yaptığı yazılı basın açıklamasında elektrik faturalarındaki son düzenlemeleri soyguna benzetti.

TÜKODER ELEKTİRK FATURALRINDA UYGULANAN YENİ GİDERLERİN VATANDAŞA YANSITILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TÜKODER ELEKTİRK FATURALRINDA UYGULANAN YENİ GİDERLERİN VATANDAŞA YANSITILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ egeseshaber

TÜKODER’den yapılan açıklamaya göre tüketicilerin kullandığı elektriğin dışında bir o kadar daha bedel ödendiği hatırlatılarak “Tüm bunların sebebi mevcut iktidarın elektrik dağıtımını yıllar önce özelleştirmesi ve vatandaşın ciğerine basa basa şirketler lehine düzenlemeler getirmesidir.” dedi.Pandemi sürecinde vatandaş ekonomik iyileştirme beklerken elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar Timur'un fillerinden beter oldu." dedi.

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Uşak Şube Başkanı Utku Demiröz elektrik dağıtım tarifesi ile perakende satış tarifesinde yapılan düzenlemeyle elektrik faturalarında uygulanan yeni giderlerin vatandaşa yansıtılmasına tepki gösterdi.
Resmi Gazete'de, geçtiğimiz hafta yayımlanan iki tebliğe göre Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkında iki ayrı tebliğ yürürlüğe girdi. Her iki tebliğ ile 2021-2025 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde Elektrik Dağıtım Şirketlerinin ve Elektrik Tedarik Şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın elektrik faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleri, temsil, tören, ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yansıtılacak. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık giderleri, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri faturalara, faturanın %7 'si oranında arttırılarak ilave edilebilecek.
Konuyla ilgili açıklama yayınlayan TÜKODER Uşak Şube Başkanı Utku Demiröz , özellikle pandemi döneminde şirket giderlerinin vatandaştan temin edilmesine tepki gösterdi. Demiroz,açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'ŞİRKET GİDERLERİNİ VATANDAŞA YÜKLEMENİN MANTIĞI NEDİR?'

“2019 yılında toplam (yaklaşık) 330 milyon adet elektrik faturası düzenlendiği düşünüldüğünde, fatura başına ilave edilecek minimum 10 TL fark bile toplamda 3,3 Milyar TL civarında bir paranın, vatandaşın cebinden alınıp şirketlerin cebine aktarılacaktır. Şirketlerin genel giderlerini vatandaşa yükleyerek şirketleri fonlamanın mantığı nedir? Eğer ki amaç kriz döneminde şirketleri desteklemek ise söz konusu giderler amortisman giderleri gibi şirketlerin ödeyeceği vergilerden düşülerek muhasebeleştirilebilir. 

'SÖZ KONUSU TEBLİĞLER İPTAL EDİLMELİ' 

Yayınlanan bu iki tebliğ ile iktidar pandemi krizinde açlık ve işsizlik ile boğuşarak hayatta kalmaya çalışan vatandaşını korumak yerine, enerji şirketlerinden yana bir tavır almıştır. Keşke aynı tebliğlerde, vatandaşın asgari ücretin altında bir ücret ile geçinmeye çalıştığı bu dönemde söz konusu ilave giderleri nasıl ödeyeceğinin de tarifi yapılsaydı. Oyu halktan alıp hizmeti şirketlerden yana yapmanın sonunun nereye gideceği bellidir. Tüketiciyi Koruma Derneği olarak biz söz konusu tebliğlerin acilen iptal edilmesini ve kriz dönemindeki bu iyileştirme ve desteklemelerin halktan yana ve daha adil olarak yeniden düzenlenmesi konusunu yöneticilerimize hatırlatıyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"