Advert

“ZAMLAR VATANDAŞA, SOYMAK 5’Lİ ÇETEYE KALDI”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, köprülere yapılan zamları gündeme taşıdı. Yalım, “Vatandaş yeni yıla yeni zamlarla uyandı. Vatandaş zamlara mahkum edilirken, 5’li çete de soyguna devam edecek” dedi.

“ZAMLAR VATANDAŞA, SOYMAK 5’Lİ ÇETEYE KALDI”
“ZAMLAR VATANDAŞA, SOYMAK 5’Lİ ÇETEYE KALDI” egeseshaber

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ortalamada yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapıldı. Bir otomobilin geçiş ücreti 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 10,50 TL'den 13,25 TL'ye, Osmangazi Köprüsü'nde 117,90 TL'den 147,50 TL'ye yükseldi. CHP Uşak Milletveki Özkan Yalım ise zamlara tepki gösterdi. Yalım şunları söyledi:

“VATANDAŞ KAT KAT FAZLA PARA ÖDEYECEK”

“2021 yılı sabahına tüm vatandaşlarımız zamlarla uyandı. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 9,11, araç muayene ücretlerine yüzde 9,11, devlete ait köprülere yüzde 26’lık zam oldu. Yap-işlet-devret modellerindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yüzde 25.50, Osmangazi Köprüsü’ne ise yüzde 25.10 zam yapıldı. Hükümet, ‘devlet köprülerine göre yap-işlet-devret modelindeki köprülere daha az zam yaptık’ diyecek ama bu külliyen yalan. Çünkü devlete ait köprülerdeki rakamlar çok daha küçük, ancak yap-işlet-devret modelindeki köprülerde rakamlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 10 kat, Osmangazi Köprüsü’nde, 15 kat daha fazla otomobil ve kamyonuyla geçen vatandaş daha fazla para ödeyecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde geçiş mecburi olduğu için hem kamyonlar hem tırlar hem de otobüsler bu zamları mecburen kabul etmiş ve afaki rakamları ödemiş olacak.”

“5’Lİ ÇETE SOYMAYA DEVAM EDECEK”

CHP’li Yalım, şubat ayında Avrasya Tüneli’ne yapılacak zam konusuna da değindi. Yalım sözlerini şöyle 
sürdürdü:  “Osmangazi Köprüsü’ne ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne zamlar yapılırken yap-işlet-devret 
modeliyle yapılan bir Avrasya Tüneli var. Tünelde zamlar her şubat ayının başında uygulanıyor. Yani bir ay sonra Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerine yapılan zamlar ortalama yüzde 25 olarak uygulanırsa, bugün Avrasya Tüneli’nden geçen otomobil 36.40 TL öderken Şubat 1’den itibaren 45.50 TL ödeyecek, minibüs ise 45.50 TL öderken Şubat ayında 68.40 TL ödeyecek. Yani vatandaşın beşli çeteye soydurulmasına devam edilecek. Rakamlar geçiş garantisi tutturulamadığından dolayı hazine, kene gibi yapışan beşli çeteye emdirilecek.”

EMEKLİ VE MEMUR ZAMLARINA TEPKİ

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, emekli ve memurlara yapılacak olan zammın yetersiz olduğunu söyledi.

Hükümetin vatandaşa yeni yıl hediyesi olarak ‘zam’ yaptığını söyleyen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bu zamların elektrik ve doğal gaz olduğuna dikkat çekti. Yalım şunları söyledi:  “Yeni yılda emekliye ve memura yüzde 3 zam verilirken, 2021 itibariyle elektriğe yüzde 6, doğal gaza yüzde 11 zam yaptınız. Köprülere yüzde 25-26 zam yaptığınıza göre hem emekliye hem de memura hak ettiği şekilde yüzde 25 veya yüzde 26 oranında zam yapın ki bu yaptığınız diğer zamları emekli ve memur karşılayabilsin. Vatandaşlar ödemesini yapabilsin”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"