Advert

UŞAKLI ROMANLARDAN VE ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ'NDEN ERMAN TOROĞLU'NA TEPKİ!

Uşaklı Romanlardan ve Uşaklı Alevi Kültür Derneği spor yorumcusu Erman Toroğlu'na tepki gösterdi.

UŞAKLI ROMANLARDAN VE ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ'NDEN ERMAN TOROĞLU'NA TEPKİ!
UŞAKLI ROMANLARDAN VE ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ'NDEN ERMAN TOROĞLU'NA TEPKİ! egeseshaber

Bİr televizyon programında Gaziantep FK'nın teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirdiği sırada ırkçı ifadelere kullanan Toroğlu'na Uşak Roman Kültürü Araştırma Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve Uşak Alevi Kültür Derneği sert bir şekilde tepki gösterdi. 

Konuyla ilgili olarak Uşak Roman Kültürü Araştırma Geliştirme ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fedayi Yedikule ve Uşak Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bektaş Şentürk, ortaklaşa basın toplantısı gerçekleştirdi.

"HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL ETMİYORUZ"

Ortaklaşa yapılan basın topalntısında konuşan Uşak Roman Kültürü Araştırma Geliştrime ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fedayi Yedikule, "Biz romanlar olarak ayrımcılık ve ırkçılık kime yapılırsa yapılsın hiçbir şekilde kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Fedayi Yedikule basın toplantısında; "Açıklamama  başlamadan üzüntülü olduğumu belirtmek istiyorum.  Geçtiğimiz Cumartesi günü a spor programında sözde hakem ve program yorumcusu Erman Toroğlu, hiç alakasız bir konuda üzerine basa basa ısrarla 'çingene' demesi, biz roman toplumunu çok rencide etmiş ve derinden yaralamıştır.

"Ülke olarak yukarıda belirttiğim gibi zor günlerden geçtiğimiz, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde konuyu abartıp fazla üzerine gitmeyi de uygun bulmuyoruz. Bu kokuşmuş zihniyetin yok olduğu günleri de görürüz inşallah. Bu kötü zihniyetin ne ülkemize, ne toplumumuza ne de insanlığa hiçbir yarar getirmeyeceğini biliyoruz. Bundan sonra da bir daha yaşanmayacağını ümit ediyoruz.


Ayrıca toplumumuzun sözde yorumcu Erman Toroğlu'nu televizyonlarda tekrar tekrar görmesinin bizleri her gördüğümüzde yeniden derinden yaralayacağını ve rencide edeceğini hatırlatarak büyüklerimizden bu konuda bizlere yardımcı olmasını ve gerekli önlemleri almasını ve bizleri korumasını istiyoruz.
Birde desteklerinden dolayı Uşak Alevi Kültür Derneğine de bize yapmış olduğu destekten dolayı Başkan Sayın Bektaş Şentürk nezdinde çok teşekkür ediyorum. 
Program sunucusu Ender Bilgin'in "Hocam çingene demeyelim Roman diyelim" uyarılarına rağmen çingene kelimesini ısrarla kullanmaya devem etmiştir. Biz aleviler olarak insanın dili, dini, rengi ne olursa olsun insana insan gözü ile bakarız. Yunus Emre'nin dediği gibi, 'Yaratılanı severiz. Yaratandan ötürü'

Romanlar viran evlerde kalabilir, çadırda kalabilir. Deprem sonrası çadırda kalan insanlarda mı çingene oluyor? Ayıptır günahtır. Romanlar bu ülkenin temel taşıdır. Erman Toroğlu hem çingene diyor, hem de romanları dilencilikle suçluyor. Bakın bugün müzisyenlerin çoğu roman sanatçılardır.

Bu tür spor programlarında Ermen Toroğlu gibi insanları görmek istemiyoruz. Yapmış olduğu bu konuşmanın hesabını da adalet önünde hesap vermesini istiyoruz. Sonuna kadar roman kardeşlerimizin yanındayız. Biz alevi topluma olarak yıllarca bu ayırımcılığa maruz kaldık. Onun için ayırımcılığa ve ırkçılığa şiddetle karşıyız." diye konuştu.

  
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİF İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
"