Advert

ET FİYATLARI MECLİSE TAŞINDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, et fiyatlarının artmasıyla ilgili, soru önergesini TBMM’ye verdi. Konuyla ilgili 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı fiyatlara müdahale etmek adına girişimde bulunarak, ithal karkas etleri Türkiye’ye getirdi. Gerçekleşen ithalat ve etlerin dağıtımı ile ilgili birçok iddia basında yer aldı.

ET FİYATLARI MECLİSE TAŞINDI
ET FİYATLARI MECLİSE TAŞINDI egeseshaber

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da konu meclise taşıdı. 2019 yılındaki olayların aydınlatılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istenen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

2019 yılında et fiyatlarının fahiş miktarda artması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı duruma müdahale ederek Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından piyasaya ucuz et vermek için karkas etler ithal edildiği ve bu etlerin de BİM, A101, Migros gibi marketlerde satılmaya başlandığı, satış sürecinde marketlerin karkas etleri parçalayıp tedarik sağlayamadığı için 9 farklı aracı firmanın bu işe girerek tonlarca etleri parçalayarak marketlere verdiği, Bakanlıktan dağıtılmak üzere kilosu 20 TL'ye aldığı eti, parçalayarak marketler yerine iç piyasaya 24 TL'ye sattığı yönünde haberler yer almıştır.
 Bu bağlamda;
1- Bu dağıtım sırasında Bursa Merkezli ETTAT firmasının Bakanlıktan kilosu 20 TL'ye aldığı eti parçalayarak marketler yerine iç piyasaya 24 TL'ye sattığı doğru mudur?
2- Firmanın marketlere (BİM, A101, Migros) parçalanması için kendilerine verilen kaliteli ithal et yerine inek eti vermiş midir? Bu sebeple firmaya para cezası kesilmiş midir?
3- Para cezası uygulamasından sonra, aynı firmaya, üstelik bu kez kilosu 20 TL'ye verilen etler 15 TL'ye verilmeye başlanmış mıdır?
4- Et ve Süt Kurumu etleri dağıtmaya başladığında, marketlerin 100 milyon TL’lik 3 bin ton eti stokladığı ve soruşturma izni istendiği Tarım ve Orman Bakanlığının buna izin vermediği, izin verilmemesi üzerine Savcılık tarafından konunun Danıştay'a götürüldüğü ve Danıştay incelemesinin devam ettiği doğru mudur?
5- Bütün bu gelişmeler ışığında oluşan kamu zararı miktarı kaç TL olarak gerçekleşmiştir?
6- Sözü edilen kamu zararı nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Zararın, sorumlulara rücu edilmesi için yasal yollara başvurulmuş mudur?

 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGINDA YENİ SÜRECİN  AYRINTILARI
SALGINDA YENİ SÜRECİN AYRINTILARI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
"