Advert

"YARIN SEÇİM OLSA BİZ HAZIRIZ"

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba Röportaj Masası’nda Egeses Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş’a konuştu. Erken seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunan Karaoba, yerel seçimlerde ortak aday çıkartılmaması konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Anketlerle ilgili de konuşan CHP Uşak il Başkanı Dr. Ali Karaoba, anketlere güvendiğini ve yapılacak genel seçimlerde iktidar olacaklarını söyledi.

egeseshaber

İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi mahalli idareler seçiminde ortak aday göstermeleri durumunda kazanabilirdi. Bu neden gerçekleşmedi?

İki parti seçime beraber girseydi seçimi yüzde yüz alırdı diye bir durum yok çünkü geçmiş dönem oy oranlarımıza baktığınızda o zamanda MHP aday çıkarmayıp o zamanda AKP alma ihtimaline sahipti. Mevcut koşullar içerisinde alma ihtimalimiz çok yüksekti o dönem bunun kararını mevcut il yönetimi ve genel merkezde bu işle ilgilenenler birlikte karar verdiler bizlerde adayımızın arkasında sonuna kadar çalıştık il genel meclisinde oy oranlarımız geçmiş dönemlere oranla çok düşmemiş olsa da aldığımız oy oranları bayağı düştü. Geçmiş dönem il genel meclisinde aldığımız oy oranlarına baktığımızda o açıdan aralarında çok da bir uçurum yok bizim belediye seçimindeki oy oranımız yüzde 10,3 iken il genel meclisinde 22,1 idi.  MHP’nin de ciddi bir düşüşü var. Sonuçlar açığa çıkınca yorum yapmak çok oluyor ama seçime giderken ön görülen değişik olabiliyor hem o dönem yönetici olan arkadaşlar benden daha sağlıklı cevap verebilirler.  Genel merkez adayları belirlerken şehrin dokusunu seçmen dağılımını Uşak’taki yöneticiler kadar sahip olamayabilirler buradaki yöneticiler buna karar verir aday adayı olan yöneticiler arasında tercihte bulunurlar ve bunu genel merkeze sunarlar anketler yapılır kabul edilir. Biz ön seçim yanlısıyız fakat yerel seçimlerde kişiler seçim sonuçlarını değiştirebilecek kadar etkili olabiliyor aldığımız oylara bakınca ittifak yapsaydık biz uzun zamandır alamadığımız belediyeyi Uşak'ta alabilirmişiz sonucu çıkabilir sonuçta herkes kazanmak için yola çıkıyor emanet bir oy gitti gibi geliyor bana ben bu durumun kalıcı olacağını düşünmüyorum.

Erken seçimi ilk defa bu kadar çok isteyen bir muhalefet ve CHP var. Bunun gerçekleşmesini olası görüyor musunuz, kazanabileceğinizden emin misiniz?

Bunun cevabını benim vermeme gerek yok sokağa çıktığınızda esnafa köylüye çiftçiye manava sorduğunuzda; aklınıza gelen hangi meslek grubuna sorduğunuzda cevabını çok net bir şekilde alıyorsunuz. İnsanlar artık bu ülkenin yönetilemediğini net bir şekilde görüyor asgari ücretin verilirken bu kadar tartışıldığı bir ortamda kredileri faizlere bindirerek tekrar tekrar yaptıkları ortada. Aile şirketi gibi yönettikleri ülkenin çalınan paraların tasarrufun hiç olmadığı bir ülkede, kazanın kaynamadığı bir ülkede mutlaka iktidar olacağız bu kaçınılmaz bir şey bu iktidar artık miladını doldurmuştur freni patlamış kamyon gibi aşağı doğru gitmektedir. Erken seçim isterken bir daha kaybedelim mantığıyla söylemiyoruz halk artık dayanamaz durumda. Bir avuç tefeciye ödenen faizler ortada sokağa çıkma yasağında geçmediğimiz köprüden ödediğimiz paralar ortada binmediğimiz uçaklara yolcu garantisiyle yapılan havaalanlarına ödediğimiz paralar ortada nefes aldığınızda bile vergi veriyorsunuz ama şu pandemi döneminde devlet size 40 gün sahip çıkamıyor açıktan yapılan beşli çeteye peşkeş çekilen bir ülke var 18 yılda bu ülkede yaptıkları tek bir fabrika yok ama kapattıkları bir sürü fabrika var. Tank palet fabrikasını peşkeş çektiler, şeker fabrikalarını sattılar bu iktidarın ayak sesleri anketlere baktığımızda çok yüksek görünmüyor ama mevcut hükümetinde alma şansı yok o açıdan biz dostlarımızla, millet ittifakıyla önümüzdeki seçimde iktidar olacağımıza inanıyoruz. Hiç kimse kaybetmek için yola çıkmaz ama her seçimde biz kazanacağız deyip kaybetmek de çok kötü bir şey fakat bu seçim çok farklı olacak. Ülkede değişimler ve değişimin ayak sesleri ortada. Atanan rektöründen tutun da diplomasız birinin bankaya atanmasına kadar hangi birini sayalım. Sayın Ekrem İmamoğlu eski dönem yolsuzluklarıyla ilgili mahkemeye başvurduğu haberlerine engelleme yasağı geldi bunun üstüne engelleme yasağının haber yapılmasına da engelleme yasağı geldi. Baskı ve zulümle bu işler yürümez yolsuzluklar er ya da geç ortaya çıkacaktır herkes hesabını verecek. Bu ülkenin vatandaşlarının, çocuklarının yatağa aç girmemesini istiyoruz. Toplum artık kutuplaşmış, ikiye bölünmüş hale getirildi. Bunu mutlaka değişmesi gerekiyor ve bunu da bizler yapacağız. Demokrasiyi merkeze koyan güçlendirilmiş parlamenter sistem isteyen herkesle birlikte olacağız.  

Anketlere güveniyor musunuz?

Sandığa beş kala bile seçim sonuçları değişebiliyor. Anketleri de küçümsemeyeceğiz ama bu ülkede her şey sahtekârlık üzerinden gittiği için insanlar duymak istediklerini ankete yansıtıyor olabilirler. Anket şirketlerinin tamamını ele aldığınızda geçmiş dönemdeki standart sapmaları dikkate aldığınızda birçoğunu çöpe atmak gerekiyor. Ben nabza bakıyorum elini sıktığımda insanlardaki enerjiyi görüyorum, rüzgârın tersine estiğini düşünüyorum. Toplumda savunacak tarafları kalmadı sokak nabzının en büyük anket olduğunu düşünüyorum bunu da net bir şekilde görüyoruz. Özel okul sahibini siz Milli Eğitim Bakanı yaparsanız, özel hastane sahibini siz Sağlık Bakanı yaparsanız, oteller zinciri birini Turizm Bakanı yaparsanız şirket gibi olur ve vatandaşı ön plana koymazsınız. Rüzgâr artık tersine esiyor bugün 11 tane büyükşehri alan Millet İttifakı bunun en iyi göstergesidir. Pandemi döneminde halk bize diyor ki “İyi ki Cumhuriyet Halk Partisi ile Millet İttifakı bugün belediyeleri almış eğer mevcut AK Parti iktidarı bugün olsaydı biz bunları göremezdik.” sosyal belediyeciliği yapan belediye başkanlarımız ile gurur duyuyoruz.

Millet İttifakı olarak Uşak’ta vekil sayısını ve oy oranını artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Birincisi ben referandumda il başkanıydım Uşak’ın aldığı oyları topladığınızda yüzde 53 ile hayır çıkarttık. Diğer oy oranlarına baktığımızda bu oranın ne kadar kıymetli ve yüksek olduğunu görebiliriz. Şimdi 2015 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı bir oy vardı çok yüksek bir oydu yüzde 30.4 idi ve MHP’nin aldığı oy oranı yüzde 18’di fakat bu seçimlerde MHP’nin aldığı oy oranına baktığımızda –yerel seçimlerin yansıması olarak söylüyorum- yüzde 10’du. Demek ki İYİ Parti MHP’den ciddi anlamda oy alabilir geçmiş dönem oy oranlarına baktığımızda Millet İttifakı’nın Uşak’ta iki tane milletvekili çıkaracağından kaygı duymuyorum. Çok uzun yıllarıdır dar bölge seçimlerinden dolayı kazanmış olduğumuz öz veriyle çalışan dostlarımızı çıkarttığı üç milletvekilinden sonra Uşak’ta bir milletvekili çıkmış bunu kıracağımıza inanıyorum ve bunun da inşallah bana nasip olacağını düşünüyorum, bunu yapacağıma inanıyorum ekibimizle birlikte en sıradan üyemizden en üst yöneticimize kadar çalışıyoruz. Millet İttifakı olarak ben iki tane milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum. Eğer bunu başarırsak bir sonraki seçimde belediyeyi alacağız. AK Parti ve küçük ortağı MHP bu işten nasıl karlı çıkarız diye bakıyorlar halkı düşünmüyorlar. Ama ne hile yaparlarsa yapsınlar sabah olsa biz seçime hazırız. Şubat ayından beri il başkanıyım ve üyesi olmayan tek köyümüz yok. Her mahalleden her caddeden sorumlu arkadaşlarımız var çalışmalarımız devam ediyor. Ben yarın seçim olsa tüm ekibimizle birlikte köylere dağılarak ve bütün mahallelerde çalışarak kazandıracağımıza inanıyorum çünkü bu yapılırken ekibimizin başındaydım. Referandumda herkesin kapılarını çaldık çünkü bir kişi ile olmaz bu bir ekip işidir kadın kollarımız, gençlik kollarımız sonuna kadar hazır. Yarın seçim olsun biz hazırız.

Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yönelik “sözde cumhurbaşkanı” ifadesini ve cumhurbaşkanı ise “Kaset kumpasıyla gelen sözde genel başkan” ifadesini kullandı. Siz nasıl değerlendireceksiniz?

Sayın cumhurbaşkanın Siirt seçimini iptal ederek ve bu demokrasi altyapısını kimlerin hazırladığını herkes çok iyi biliyor. Sayın genel başkan belki sayın Baykal’ın bir kaseti nedeniyle boşlukta kalan bir yere genel başkan seçilmiştir ama onun üzerine yaklaşık 4 tane kurultayda delegelerin tamamına yakının oyunu alarak genel başkanlığa devam etmiştir. Sayın genel başkan sayın cumhurbaşkanına diyor ki “Sayın cumhurbaşkanı namus ve şeref senin için ne anlama geliyor?” yaklaşık iki yıldır söylüyor bu lafı neden söylediğini çok net bir şekilde anlattı ve bazı maddeleri de dile getirdi. "1 milyonluk davası güzel; bana değer veriyor ben kendisine 1 TL’lik dava açıyorum çünkü kendisinin değeri ancak 1 TL kadar. Bu ülkenin prestijini aşağıya indirdiği sürece tabii ki sözde derim" dedi. ABD başkanı aptal olma dediği zaman sayın cumhurbaşkanından tek bir ses gelmedi bunu hiçbirimiz duymadık. İdlib’te 36 şehit verdiğimizde Putin’e hesap soracağım dendi ama gittiğinde dakikalarca Putin’in kapısında bekledi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini ayaklar altına aldı. Senin mal varlığını araştırım dediler rahip Brunson’nı sabah özel uçakla gönderdiler. Bunları defalarca söyleyebiliriz ama sayın genel başkanın söylediği şey doğru. Siz, bu ülkenin prestijini, şanını, onurunu ayaklar altına aldırtırsanız sözde cumhurbaşkanından çok daha ağır laflar da söyleyebilirim dedi. Yani bu sistemin dayattığı ve zorladığı bir nokta tek adam rejiminin sonuçları siz hem partili cumhurbaşkanı olup eleştirdiğiniz zaman ben AKP’nin başkanıyım deyip öbür taraftan sizi AK Parti başkanı olarak eleştirdiklerinde ben cumhurbaşkanıyım dediklerinde bu işin içinden çıkamazsınız. İkinci bir hazine yaratarak varlık fonuyla bu işin içinden çıkamazsınız. Ben köprü yaptım, yol yaptım diyor; hayır, sen yapmadın! Sen bu ülkedeki herkesin sırtına bir yük bindirerek, bu köprülerden araba geçme garantisi vererek yaptırdığın şehir hastanelerine hasta garantisi vererek, yolcu garantisi vererek yaptığın yollara bizim torunlarımız belki de torunlarımızın torunları borçlandırılmış oldu.  O açıdan ben her şeyi yaptım diyerek bu işin içinden çıkamazsınız benim en çok zoruma giden Trump’ın aptal olma lafına karşılık bu ülkede tek bir cevabın verilmemesi. Ama sadece bu değil, 36 şehit için o görüntüler açığa çıktı Putin’in karşısında beklediğimiz mi acı değil, sadece bir aşıya muhtaç bırakanlar ve şeffaf davranmayanların yaptıkları mı acı değildi en basiti tek fabrika kurmadan bu ülkenin bütün mallarını peşkeş çekmek acı değil mi bugün telekomu zarara uğratan kişiyle cumhurbaşkanın aynı masada oturuyor olmasından hicap duyuyorum, utanıyorum. Sayın genel başkanın söylediği bir cümle vardı bu ülkede fakirim diyen insanlar vardı ama açım diyen insanlar yoktu şimdi bunların sayısı çok arttı televizyonlarda görüyoruz pazar dağıldıktan sonra artıkları toplayan vatandaşlarımız  var. Diyanetin söylemiş olduğu günlük gider anlamında 3 bin 524 lira asgari ücretin olması gerekiyor biz 3 bin 100 lira yapalım dedik yalvar yakar 2 bin 924 lira ama 90 kuruş var orada çok önemli 90 kuruşu vermeseler gönül koyacaktım. Bakın, bunlar şaka gibi. Cumhurbaşkanı kendi maaşına beş kat on kat zam yapacak EYT’lileri ikinci işi yapacak diye eleştirecek kendi yanında olanlar beş maaş alacak. Dünyada böyle bir şey yok. Siz kafanıza göre atama yaparsanız bir bankanın yönetimine lise diploması sahte olan milli bir sporcumuzu bankaya atamak nedir? Bu kadar aç ve bu kadar iyi üniversitelerde eğitim almış insanlar var el insaf diyorum ben! O açıdan bakıldığında bu memleketin sorununu bizler çözeceğiz, biz çözeceğiz. Biz kimseye çaldırtmayacağız, yedirtmeyeceğiz, herkese bunun hesabını mutlaka soracağız. Fakirin hakkını kim yiyorsa hesabını verecek ama bir telefonla yargıyla ilgili değişiklikler oluyor, bir telefonla rahip serbest bırakılıyor, Merkel aradı gazeteci serbest bırakıldı. Bu bozulan kantarların bir gün onları da tartacağını çok iyi biliyoruz. Dinimizle dalga geçen, rüşvet yediği kesinleşmiş birini genel başkan olarak gönderirseniz sayın genel başkan size tabii ki sözde cumhurbaşkanı der! Siz bu ülkenin onurunu, prestijini ayaklar altına alamazsınız olmaz. Herkesin hakkını biz savunacağız, ayırmayacağız biz AK Parti’ye oy veren vatandaş içinde iktidar olmak istiyoruz Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermiş, HDP’ye oy vermiş, BBP’ye de oy vermiş insanlar için de iktidar olmak istiyoruz. Merkeze demokrasiyi koyduğumuzda adaleti getirdiğimizde herkes bundan faydalanacak. Muhalefette bu kadar şeyi başaran Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda çok daha fazlasını başarır. Biz emekliye iki maaş dedik dalga geçtiler bugün emekliye iki maaş veriyorlar ama biz asgari ücrete endeksli yapın dedik bin lira ile sınırladılar. Asgari ücreti biz 3 bin 100 lira olsun istedik mikrofonlar açıkken konuşan sendikaların ve ülkeyi yönetenlerin çoğu kuru ekmek yiyerek doydu diyenlerin dedikleri olacaktı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyelerinin neredeyse tamamında en düşük asgari ücret 3 bin 500 lira. Geçenlerde bir AK Partili diyor ki “Milletin parasını veriyorsunuz” e yuh yani! Be kardeşim, siz de asgari ücretliye zam yaparken babanızın parasını mı veriyorsunuz?  Bu ülkedeki herkesin vergisini veriyorsunuz bazı şeylerin değişmeye ihtiyacı var. Bazı hataların, bazı yanlışların görülmeye ihtiyacı var.  Bugün kaçak elektrik bedelini niye ödüyorsunuz? Türk Telekom’u özelleştirdiniz bakanlığa yüzlerce milyarı geçirdiniz şimdi tekrar cumhurbaşkanı ile aynı masada oturuyorlar. Anamıza avradımıza küfür edenlere ihale verip duruyorlar. Liyakat olduğu sürece herkes her işe layıktır ama bir gerçeklilik var; liyakat yoksa toplum ne hale gelir. Oy çıkmadığı için hizmet götürülmüyor. 2018 Uşak Belediyesi’nin sayıştay raporları yok. Denetim gelmiş ama sayıştay raporları yok. 2014 yılında telekominasyon şirketine 1.6 milyar $ kredi veriliyor fakat telekominasyon şirketi böyle bir kredi almadıklarını söyledi. Bunu yapanlar şimdi varlık fonunun yönetiminde bunun hesabını kim verecek?  Bu para her kesimden insanın verdiği vergilerle gelen paralar. O açıdan saatlerce de konuşulsa ülkenin yöneitlmediğini herkes görüyor.  Artık traktörlere el konuyor. Herkesin traktörü var diyorlar ama depo boş çünkü elmastan, yattan vergi almıyorsun gariban çiftçiden vergi alıyorlar. Karnıbahar 1 buçuk lira diye sıraya girmişler bu işler acısı. Maden ve altın uğruna ülke talan ediliyor, ağaçları kesiyorlar. Hiçbir şeyin kıymeti kalmadı yalanı gerçek gibi sunuyorlar. Bunlar bunu hak etmiyor ve ilk seçimde de gidecekler.

Devamı Yarın

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGINDA YENİ SÜRECİN  AYRINTILARI
SALGINDA YENİ SÜRECİN AYRINTILARI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
"