Advert

"İSMETPAŞA ESNAFI ÇOK ZOR DURUMDA"

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba Röportaj Masası'nın ikinci bölümünde ekonominin durumunu Egeses Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş'a anlattı. Özellikle Uşak esnafın pandemi döneminde çok zorda kaldığının altını çizen Karaoba, Türkiye'deki ekonomik tablo içinse çok zor durumda olduğunu ifade etti.

egeseshaber

Uşak’ta EYT’lilere çok sık ziyarette bulundunuz. Onlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Maç başlamış sekseninci dakikasında hakem düdük çalıyor ve maç bitiriyor ya da doksanıncı dakikasında maçı devam ettiriyor. İnsanlar işe başlarken sözleşme yaparlar; EYTlilerin en çok kızdığı Günlerini doldurmalarına rağmen yaşa takılmaları. Ülkede kaynak yok deniyor ama cumhurbaşkanın sekiz tane uçağı var; Katarlıların hediye ettiği 470 milyon $ uçağı var. Erken yaşta emekli olmak bu ülkenin insanları için çok doğru olmayabilirler ama bunu yeni işe girecek insanlar için yaparsınız. İnsanlar en haklı mücadelelerinde yüzde 100 hak arayan insanlara terörist derseniz emekli olup ikinci iş yapacaksanız derseniz bunu söylerken de en yakınınızdakiler, dibinizdekiler üç maaş, beş maaş alıyorsa söylenecek bir şey kalmıyor. EYTlilerin sorunu sadece emekli olmak değil; çıraklıkta geçen senelerin sayılması, maaşları arasındaki farklılıklar, iş bulamamaları. EYT sayısı çok ciddi bir rakamda bu sorunu biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Millet İttifakı olarak çözeceğimizi vaat ediyoruz. Cumhur İttifakı seçim öncesi 3 bin 600 sorununu ve emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceğiz diyor ama iktidar olunca uçup gidiyor. Ben buradan EYTli dostlarıma sesleniyorum; ‘Sizin sorununuzu çözecek partilere oy verin bir daha sizi kandırmalarına izin vermeyin. Bu sorun çözülür siz bu ülkede belirli bir yıl çalışmışsınız haklarınızı alacaksınız. Elinizdeki örgütlü gücü sandığa yansıtırsanız ilk fırsatta, ilk çıkacak kanunlardan bir tanesi olacaktır. Sayın genel başkan yardımcımız Gülizar Biçer Karaca geldiklerinde EYT’yi de ziyaret ettik kendileri de buraya geldi biz haksızlık nerede varsa onun karşısındayız. EYTlileri kendi adıma sonuna kadar destekliyorum. Bununla ilgili mutlaka düzenleme yapılmalı kaynak yok diyerek, israf yaparak bu işler yürümez. Sadece şuan tüm makam araçlarını satsınlar, kendi araçlarıyla gidip gelsinler. Verelim 2 bin 800 lira geçin de görelim! Kaldı ki 2 bin 800 lira alamayan binlerce insan var.  2011 yılında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ TÜİK için diyor ki, ‘Tayyip’i üzmeyen istatik kurumu.’ 

Uşak ekonomisinin, esnafın durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

Uşak’ta organize sanayideki esnafın durumu çok kötü değil. Ticaret odasıyla görüştüğümüzde yeni açılan yerlerin fazla olduğuna dair bilgiler var. Büyük paralar döndüren bu süreçte sorunları doğru tespit edip Türkiye’de bir numaraya yerleşen geri dönüşümle ilgili yatırımları olanlar sıkıntıda değil. Ama küçük esnaf çok zorda İsmetpaşa esnafı çok zor durumda. Kahvehanecilerin yapılan yardımlarla ayakta kalması çok zor Uşak’ın ekonomisi de diğer yerlerden çok farklı değil. İş olanağı olarak çok büyük sektörlerimiz var desek yalan olur. Belediye bu durumda vatandaşına çok fazla destek olacak konumda değil. Esnaf odası başkanımız Atalay Beyle görüştük kendilerinin kasalarında olan paranın bir miktarını kahvehaneciler esnafına dağıtmakla ilgili girişimleri var. Bunları takdir ediyoruz, doğru buluyoruz. Esnafa kredi kullandırtanların bunu ertelemesi gerektiğini düşünüyorum. Yeni faiz eklemeden gerçekten yapılandırarak eğer yapılabilirse karşılıksız destek olunması lazım çünkü bunlar bizim vatandaşımız. Mazot desteklerinin, çiftçinin bunlara bağlı olarak ziraai alet satanlarından tutunda gübre satanlara kadar herkes birbiriyle etkileşiyor bunlara mutlaka yeri geldiğinde karşılıksız kredi verilmesi gerektiğini düşünüyorum ya da iki yıl ertelemeli de olabilir fakat bunlar yapılmıyor. Esnafa destek verdik diyorlar ama kırk dereden su getiriyorlar; borcun yoktur kâğıdı getir diyorlar zaten borçsuz olsa sıkıntı yok. Atalay Beyi ziyaret ettim Ticaret Odası’nı da ziyaret ettim ticaret odası çok sıkıntıda değil çünkü kendileri böyle tabir kullanıyor ama esnaf gerçekten zor durumda.  

Türkiye ekonomisinin durumunu nasıl yorumlarsınız?

Türkiye’de hiçbir istatisk, hiçbir veri gerçek anlamda sunulmuyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok bu rakamlar üzerinden konuşalım. Covid rakamlarını önce hasta- vaka diye bakan ayırdı. Maske dağıtacağız dediler milyonlarca maske dağıttık dediler bir hekim olarak ben bir tane alamadım devletin verdiği maske vallahi billahi bana denk gelmedi. Bakın, bu rakamlarda böyle; bunu çıkartmak çok zor bir şey değil maliye bakanlığı ve istatisk kurumu gerçekler rakamları söylerse bu bir saatlik bir iş.  Hangisi doğru bilmiyorum ben sendikaların söylediklerine de birazcık kafa karışıklığı ile bakıyorum çünkü son dönem sarı sendikaların arttığını düşünürseniz sendika başkanlarının bindiği çok lüks arabaları düşünürseniz; bir sendikanın üye sayısını artırmak için sendikaya üye zorunluluğu getirirsen, sendikalılara bomeng uygularsan, böl, parçala ve yönet mantığıyla bu ülkenin saygın kurumlarını yok edersen, sağcı baro- solcu baro sisteminin alt yapısını oluşturursan tabipler odasının açıklamalarına terörist dersen sendikalar da bu hale gelir. Düşünün kendilerine ait olan, kendileri gibi düşünen, laf çıkartmayan, karşı çıkmayan biat eden insanlar istiyorlar biz bunların hepsini değiştireceğiz. Güçlü bir sivil toplum kuruluşu, güçlü bir sendika hükümetin ileri gitmesini sağlar, yanlışlarınızı söyler, eksiklerinizi söyler ve sizin daha sağlam ayakta durmanızı sağlar ama bizde öyle değil. Biz asgari ücretten vergiyi kaldırın dedik pandemi koşulları içerisinde işvereni de koruyalım dedik. 4 bin 200 liraya mal oluyor işveren bu parayı ödeyemezse işsiz sayısı artacak, işten çıkartacak. Bakın biz büyük resmi görmezsek kaybederiz. Bu toplumun gördüğü zararları, intiharları ortaya çıkan infialleri; cebinde para olmadığı için intihar eden öğretmenler var insan üzülüyor çok acı.  Bu ülkenin vatandaşları bunu hak etmiyor ben her vatandaşın çocuğunu çok rahat gezdirebileceği bir ortam istiyorum. Düşünün; Ankara’da Sayın Mansur Yavaş çalışıyor ama bir dinozora 750 milyon lira yatırmak; insaf diyorum! O rakamlarla neler yapılırdı. Siz bugün her paraya göz dikerseniz sayın genel başkanın söylediği güzel bir şey vardır; “Şehit paralarına, 15 Temmuz darbe şehitleri için bağış kampanyasına çöktüler” dedi. Bu paralar nerede? Şehit yakınlarına ödenen maaşlar arasında ayrım yapıyor, emekliler arasında ayrım yapıyor. Bu ülkeye yıllarca hizmet ediyorsunuz ama emekli olduğunuz zaman daha çok sürünüyorsunuz. Nerede tutsanız tutarsızlık. Ülke ekonomik açıdan çok zordadır. İkinci el araçlara bakın sıradan bir aracı, 15 yaşındaki bir aracı asgari ücretlinin kaç ay yemeden içmeden biriktirmesi gerekiyor bu mümkün mü?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ekonomi masası ne zaman gelecek?

Ekonomi masası bir plan çerçevesinde ilerliyor. Bizlere de gelecekler, tüm Türkiye’yi gezecekler sadece birkaç yeri değil Uşak’a da mutlaka gelecekler ama ne zaman geleceklerine dair net bir tarih yok.

Devamı Yarın

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGINDA YENİ SÜRECİN  AYRINTILARI
SALGINDA YENİ SÜRECİN AYRINTILARI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
"